Από βραδύς ξεκίνησα - Ποιανού είναι το σόλο στο τέλος;

Στο τέλος στο 4:25 ακούγεται ενα σολο που νομιζω ειναι του Τσιτσάνη (χωρις να ειμαι σιγουρος)

Ποιανου ειναι και πως λεγεται παρακαλω;

Του ζαμπετα ειναι. Δε ξερω πως λεγεται

Πως μου είχε ξεφύγει;; Σε ευχαριστώ! Αν κάποιος γνωρίζει τίτλο ας το πει

Γραψε στο γιουτουμπ μπουζουκι αγαπη μου. Ειναι ενα σολο του ζαμπετα απο σι μπεμολ. Βρες εκτελεσεις απο βολο. Ο σταθης μιλανος και πολλοι μαθητες του το παιζουνε. Και ο κουκος με τον μαχαιρα και ο ιδιος ο σταθης και αλλοι. Μετα απο αυτο το σολο βαζουν κολλητα το δικο σου. Θα δεις και πως το παιζουνε. Γραφω απο κινητο. Αν δε το βρεις πες μου να βρω λινκ καποια στιγμη…

Γιώργο είσαι σίγουρος? Μήπως είναι αυτοσχεδιασμός του Τσομίδη?

καλησπερα Κωστα
Ορκο δεν περνω

Δες το παρακατω βιντεο.

Χρονια πολλα στο βολο αυτό ακουω Ότι είναι του ζαμπετα. Το πρωτο το αργο είναι το μπουζουκι αγαπη μου και κολλανε και το γρηγορο μαζι

στο 2.30 το γρηγορο

Και μιας και αναφερθηκε. Μπορει καποιος να παιξει στο τριχορδο αυτό που παιζει με τα δαχτυλα;Από τον ιδιο τονο. εχω θεμα με τις δυο πρωτες νοτες που μου λειπει η ντο (παιζω μονο την λα και συνεχιζω τις διπλες μετα την 2-3 νοτα) λεω μπας και υπαρχει κανενα κολπακι που να ακούγεται πιο ωραία…

Στο 1ο θεμα ή στο 2ο (το γρηγορο) Γιωργο;

Το αργο στην αρχη. Αυτο που παιζει με τα δαχτυλα. Μετα το ταξιμι φυσικα…
Αυτο που κανω ειναι να παιζω στην πρωτη διφωνια μονο την λα. Λεω μπας και σκεφτει καποιος κατι με διφωνια…
Λεπτομερεια φυσικα…

Σιγουρα δεν ειναι του Τσομιδη διοτι το εχω ακουσει πιο πριν ακουσω αυτην την εκτελεση. Εγω ειχα την εντύπωση οτι ειναι του Τσιτσάνη. ο Γιωργαλλάς λεει οτι ειναι του Ζαμπέτα και μαλλον θα εχει δικιο

εγραψα ένα βιντεακι με το σημειο. Το παιζω λιγο πιο αργα για να φαίνονται τα πατηματα ξεκαθαρα και εκτος χρονου ισως…

δε ξερω… κατι με χαλαει. μαλλον όχι οι δυο πρωτες νοτες τελικα

σε εσας το κουμπι του βιντεο δουλευει; που δινεις το λινκ. εδώ και λιγο καιρο δε μου δουλευει
χαλαω και το θεμα τωρα αλλα τελος παντων…

Αυτα ειναι τα πλην του τριχόρδου. Πάντως το συγκεκριμένο θέμα το έπαιζε και ο ίδιος ο Ζαμπέτας με τα δάχτυλα και εγγονός του το παιζει με δάχτυλα (και ο Ζαφειριου υπάρχει βιντεο που το παιζει με δαχτυλα) Εγω μονο με πενα μπορω να το κανω.

Στο μεταξύ εγραψα και σχόλιο πανω στο λινκ μηπως ξερουν αυτοι

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 20:27 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 20:24 —

Σιγουρα δεν ειναι του Τσομίδη, το έχω ακούσει απο πιο παλια. Απλα δεν ξερω τιτλο. (ειχα την εντυπωση οτι ειναι Τσιτσανη αλλα ο Γεωργαλας λεει οτι ειναι του Ζαμπέτα και μάλλον θα εχει δικιο)

Γιώργη, το ότι το κόλλησε ο Μιλάνος στο σόλο του Ζαμπέτα δεν σημαίνει ότι είναι και Ζαμπέτας. Και ο Τσομίδης το κόλλησε στο τραγούδι του Μάρκου. Τι σημαίνει ότι είναι Μάρκος?

Τι εννοείς ότι το έχεις ακούσει πριν ακούσεις αυτή την εκτέλεση?

Το Χατζυκυριάκειο ειναι του Μπαγιαντέρα (οχι του Μάρκου) Το έχω ακούσει σε άλλη εκτέλεση που είναι από κάποιον πιο παλιό του Τσομίδη (δεν θυμαμαι ποιον) και ηταν μεσα στα σόλα εκεινου του συνθέτη

Ναι εννοειται αυτο. Αν δεις του τσομιδη ειναι ενα μερος μονο αυτου που παιζει ο μιλανος ομως.
Εχω την εντυπωση οτι αυτο μου ειχαν πει παντως οτι ειναι ολο του ζαμπετα. Απλα για το πρωτο ειμαι σιγουρος (γιαυτο το ανεφερα)

Ναι έχεις δίκιο. Βασικά δεν είδα καν ότι είναι το Χατζηκυριάκειο το κομμάτι. Απλά το πήγα κατευθείαν στο σημείο για να ακούσω για πια μελωδία γίνεται η συζήτηση.

Τελικα Γιωργο που ειναι το προβλημα; Που σε ξενιζει; Κανονικα παταει το λινκ.

Ναι δε ξερω… Σωστο ειναι. Μαλλον πρεπει να παιζω τη μια χορδη με το δαχτυλο. Ακουγεται πολυ σκληρο με την πενα. Προπονηση μαλλον θελει…

//youtu.be/piO2rWEiyGM

Kώστα είναι διαφορετικό σόλο αυτό που ανέβασες. Ψάχνοντας είχα πεσει και εγω πάνω του και νόμιζα οτι το βρήκα. Δεν ειναι ομως αυτό

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 16:34 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 16:30 —

Ψεματα! Αυτό που ανεβασες ειναι το σωστο!! Με συγχωρείς. Αλλο ειχα ακουσει εγω

Από το 3:23 μέχρι το 3:45 είναι η ίδια μελωδία για την οποία γίνεται λόγος στο συγκεκριμένο ποστ. Άκουσέ το. Όμως και πάλι λέω ότι δεν είναι σίγουρο ότι είναι του Ζαμπέτα μιας και εδώ ο Ζαμπέτας παίζει κάπου ζωντανά.