Ξύσιμο πένας(φάγωμα μύτης)

Καλησπέρα και καλή βραδιά…μια ερώτηση σχετικά με την πένα αν και κάτι έχει πάρει το μάτι μ σε παλιά ανάρτηση…εδώ και αρκετό καιρό κατέληξα στην tortex flow(0.88)πράσινη…αν κ λίγο σκληρή με βόλεψε…δοκίμασα με τη πίσω μεριά και το παίξιμο ήταν πολυ ξεκούραστο αλλά έχανα ένταση όταν έκανα τρέμολο και στις 2 χορδές…σκέφτηκα να τρύψω την μύτη και να την κάνω πιο στόγγυλη την πένα…θέλω να μάθω τι γυαλόχαρτο θα χρειαστώ ή με τι άλλο μπορεί να γίνει

το γυαλοχαρτο ειναι οτι πρεπει. Επισης, μπορεις να την “ακονισεις” καπως με κοπιδι-κ υστερα το γυαλοχαρτο.

Θέλωίσα ίσα να την λυάνω για να μην τσιμπάει η μύτη…γιατί αν την φαω κιάλο θα γίνει πιο σκλυρη

Γεια χαρα, εγώ χρησιμοποιώ αυτά : Smirdex 135 Alox Φύλλο Λείανσης Απλό Κ220 230x280mm και 3M™ Wetordry™ Λειαντικό Φύλλο 401Q

1 «Μου αρέσει»

Ωραίος φίλε…τα είπες ακριβός…ευχαριστώ

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις την σειρά όπως περιέγραψε επάνω ο Φάνης. Ακόμα την σειρά Φρη κατ έως το Νο 400. Μετά αφού της έχεις δώσει επιθυμητό σχήμα και λείανση, την γυαλίζεις, τρίβοντας την πάνω σε πακέτο τσιγάρων. (Καλό το Μάλμπορο, αλλά τα Καρέλλια κασετίνα καλύτερα).

2 «Μου αρέσει»

Θυμαμαι εναν μπουζουξη πριν 25 χρονια, τρομερα γρηγορο, εκανε αυτο το πραγμα. Πριν ξεκινησουμε τη δουλεια, οπως καθομασταν κατω, ετριβε την μυτη στο πακετο.

2 «Μου αρέσει»