Ξύλινες Πένες

Ξερω οτι το κεφαλαιο πενες για εναν μουσικο ειναι πολυ σημαντικο οπως επισης ξερω οτι αν αρχισει ο καθενας μας να λεει για το τι πενες χρησιμοποιει θα νυχτωσουμε. Αλλα σημερα βρηκα στο διαδικτιο μια ιστοσελιδαhttp://www.guitarplectrums.co.uk/timber-tones-guitar-plectrums που εχει μεγαλο αριθμο ξυλινων πενων και θα ηθελα να σας ρωτησω τις εντυπωσεις σας απο τις ξυλινες πενες εαν εχετε παιξει.

Υ.Γ. καποτε ακουσα οτι τα παλαια χρονια χρησιμοποιουσαν πενα απο κερασια, αληθευει;

Ενδιαφερον φαινεται,ομως πως θα ξερουμε το ακριβες παχος της καθε μιας;Αν καποιος παιζει με πολυ παχια;Υπαρχουν και Κερατινες;

Φιλε σπυρο οπως βλεπω στην ιστοσελιδα εαν επιλεξεις την πενα που θες σου εμφανιζει κατι που το ονομαζει janka hardness το οποιο εχει διαβαθμισεις τωρα ποια διαβαθμιση ειναι το medium για παραδειγμα θα σε γελασω.

Ευχαριστω φιλε μου,πολυ ωραιο αρθρο.
Για παραδειγμα για το ουτι υπαρχει ενας λαβυρινθος σχετικα με το θεμα με τις πενες…απαγορευμενα και μη υλικα,ταρταρουγες,κερατα,φτερα,συνθετικα,και αλλα διαφορα υλικα[μεχρι πλαστικα υλικα απο μπουκαλια χλωρινης και απορρυπαντικων],οποτε για εμενα προσωπικα ηταν μια ευχαριστη εκπληξη να δω πως το συνθετικο δεν εχει κυριαρχησει στην αγορα…Θα μου πεις τωρα ισως ειναι και θεμα φετιχ,αλλα τουλαχιστον στο ουτι και στο λαουτο που παιζω με κερατινες πενες,βλεπω διαφορα στον ηχο,βεβαια ειναι λιγο ευαισθητες[θελουν τριψιμο για τα δοντακια που κανουν,λαδακι περασμα για να ειναι ελαστικες],αλλα σιγουρα ειναι υπεροχες.
Σπυρος

Χλωμό το βλέπω για ξύλινες στο μπουζούκι…τα πάχη που θα έχουν θα είναι πάρα πολύ μεγάλα για μπουζούκι

Και ωμος,υπαρχουν παιχτες που θελουν παρα πολυ χοντρες πενες…εγω προσψπικα εχω γνωρισει πανω απο 3-4 που παιζουν με παρα πολυ παχια πενα.
Πιστευω οτι ειναι υποκειμενικο το θεμα της πενας…