Κατασκευή πένας για ούτι

Καλώς σας βρήκα,
Μήπως ξέρετε κανένα υλικό για να φτιάξω πένα για ούτι?
Έχω προσπαθήσει αρκετές φορές με διάφορα υλικά όπως πλαστικά μπουκάλια και θήκες απο dvd αλλά δεν μου άρεσε το αποτέλεσμα. Στην αγορά έχω καιρό να βρώ καλές μόνο κάτι σκληρές κίτρινες:087:

Αφού πειραματίστηκα και εγώ με διάφορα υλικά, επέστρεψα στις έτοιμες πέννες. Απλά, κάθε τόσο κυττάω τι υπάρχει και εφοδιάζομαι. Όταν βρίσκω κάτι καλό, ξαναπηγαίνω και αγοράζω τρεις - τέσσερις. Πράγματι, οι περισσότερες δεν μου κάνουν.

Δοκιμασες την χρωματιστη ταινια που συσκευαζουν επαγγελματικα τα χαρτοκιβωτια?

Ναί αλλά δεν μου αρέσει γιατί ακούγεται πολύ το πλαστικό

Μανώλη,
Δεν υπάρχουν ούτε στάνταρ ούτε συνταγές για το θέμα που σε απασχολεί. Το ποιά πέννα είναι κατάλληλη είναι ένα θέμα σε μεγάλο βαθμό υποκειμενικό. Η πέννα και ο χειρισμός της και γενικώτερα η χρήση του καρπού του δεξιού χεριού που την χειρίζεται είναι κεφαλαιώδους σημασίας. Αν το ίδιο ισχύει για όλα τα νυκτά έγχορδα, για το ούτι ισχύει ένα παραπάνω.
Αυτό που συστήνουν πολλοί δεξιοτέχνες και πολύ καλοί δάσκαλοι του οργάνου και απο την Τουρκία και απο τον Αραβικό κόσμο(ο Τσελίκ και ο Σάμα), όταν αναφέρονται στα θέματα και τις τεχνικές της πέννας είναι η χρήση και η λείανση, με κατάλληλο τρόπο, ενός πλαστικού που χρησιμοποιείται για την κατασκευή των λεγόμενων “κολιέ” που χρησιμοποιούνται ευρύτατα απο τους ηλεκτρολόγους και βρίσκοναι σε διάφορες διαστάσεις σε μαγαζιά που πουλούν είδη ηλεκτρολόγου και ηλεκτρολογικό υλικό. Συστήνουν η πέννα να είναι αρκετά μαλακή και όχι μεγαλύτερη απο 8-10 πόντους για να είναι εύκολος ο χειρισμός της. Το ένα της άκρο διατηρεί το ίδιο φάρδος που έχει το κυρίως σώμα της, ενώ το άλλο είναι αισθητά πιό στενό, θα έλεγα σχηματίζει μιά στενή μύτη.Και τα δύο άκρα πρέπει να έχουν λεία επιφάνεια, πράγμα που επιτυνχάνεται με πολυ ψιλή λίμα ή πολύ ψιλό γυαλόχαρτο.
Καλές δοκιμές!!!

Ευχαριστώ για την απάντηση Αγάπιε. Τα παραπάνω μου είπες τα ξέρω και τα έχω κατανοήσει.Αυτό που δεν ήξερα είναι για το

ενός πλαστικού που χρησιμοποιείται για την κατασκευή των λεγόμενων “κολιέ” που χρησιμοποιούνται ευρύτατα απο τους ηλεκτρολόγους και βρίσκοναι σε διάφορες διαστάσεις σε μαγαζιά που πουλούν είδη ηλεκτρολόγου
. Ευχαριστώ πολύ
Μανώλης

Αλλιώς πάρε έτοιμες Gally για ούτι, είναι απομίμηση ταρταρούγας ίσως και οι καλύτερες που κυκλοφορούν στην αγορά.
Τις έχει το κατάστημα Ξυλοφωνία στη Θες/νίκη.

Χωρίς μεγάλη βεβαιότητα,νομίζω πως ένα υλικό που χρησιμοποιούταν παλιότερα, είναι το φτερό από όρνεο (γύπα), μετά από επεξεργασία (σχισιμο στη μέση ,λάδωμα και τρίψιμο). Τωρα άντε να βρεις όρνεο (φτερωτό…).

Το αντίθετο μάλλον Βίκτωρα,

Πολλά τα όρνια σήμερα, περισσότερα από παλιά, απλά στο σχίσιμο στη μέση , κλπ, κλπ… θα έχεις πρόβλημα!:092:

Εχω πάει σε αυτό το μαγαζί κατα τύχη! Ο τύπος είναι πολύ μερακλής και όντως η πένα που λές έχει ωραία λάμψη ειδικά στις πλαστικές χορδές!

παιδια,ετσι για το αρχειο,εχω κατι πενες διαφορων ποιοτητων και υλικων,
ειναι παστα η μια [η οποια συμεριφερεται σαν το κερατο],και κερατινες εισαγωγης.
κατεργασμενες,ετοιμες.κανουν και για λαυτες και λαουτα.
Οι ενδιαφερομενοι επικοινωνηστε.

Σπύρο ρίξε μια ματιά εδώκαι αν θες κάνε μια δοκιμή να φτιάξεις από πιστωτική κάρτα.
Αναμένω τις εντυπώσεις σου…:089:

Φιλε μου,αυτες δεν ειναι πενες για ουτι,οι πενες για το ουτι ειναι μακριες και λεπτες…
αυτες ειναι για μπουζουκι-κιθαρα και τετοια

Απλά πρότεινα να να δοκιμάσεις το υλικό με την κατασκευή ανάλογης πένας φυσικά…

…Και όχι μόνο αυτό! Είναι και μια μορφή αντίστασης ενάντια στον καταναλωτισμό και στο πλαστικό χρήμα!! :079:
Αδέρφιααααα σκίστε τις κάρτες και φτιάξτε πέέέέένεεεεεες!!! :090:

Μπράβο ρε Δημήτρη έπιασες το βαθύτερο νόημα του αρχικού μηνύματός μου!

:019::019::019:

ειδικά αυτές τις ριμάδες, που έχουν φορτωθεί με καμμιά εικοσιαριά χιλιάρικα η κάθε μιά :slight_smile:

χεχεχεχεχχεχε

Εχω πάει σε αυτό το μαγαζί κατα τύχη! Ο τύπος είναι πολύ μερακλής και όντως η πένα που λές έχει ωραία λάμψη ειδικά στις πλαστικές χορδές!

Eίναι και μέλος του Forum, O Φίλος και παρα πολυ καλός τεχνίτης, Τάσος Θεοδωράκης!

Εχω πενες κερατινες αν σε ενδιαφερουν.Τις εφερα πριν μια εβδομαδα απο Αμερικη.

Παιδιά υπομονή παρήγγειλα ένα υλικό από Αμερική που το έχω δοκιμάσει και είναι πολύ καλό Θα φτιάξω πένες από αυτό και θα σας ειδοποιήσω, Θα κάνει 15 μέρες να έρθει πάντως…
Περιγράφεται έτσι:

TALONITE
Comparitively, not quite as “crisp” or “brittle” sounding as our Mizrite material. It’s good for traditional playing where a softer sound is desired.
και η φωτογραφία είναι αυτή