Κατασκευή πένας για ούτι

Νικολα στειλε σε παρακαλω το λινκ,
Δεν μπορω να το ανοιξω
Ευχαριστω πολυ

Το συνημένο αρχείο δεν δουλεύει. οπότε το έβαλα στο site μου

Ευχαριστω Φιλε μου,

Ηρθε το υλικό που Περίμενα για τις Πένες
Περάστε από το εργαστήριο μου με το Ούτι σας για να σας φτιάξω την δικιά σας Πένα
Λεπτομέρεις εδώ
http://www.p-zaranis.gr/Penes.htm

Καλημέρα σας! Ξεθάβω αυτό το θέμα γιατί δεν μπόρεσα ποτέ να βρω τί είναι το “πλαστικό για το κολιε” Συγκεκριμένα ο φίλος @Agapios πιο πάνω ανέφερε στο post του:

Γνωρίζει κάποιος να μου πει τι ακριβώς είναι αυτό το υλικό και πως το ζητάμε?

Αγαπητέ Χρήστο,
Θα μπεις σε ένα μαγαζί που πουλάει “χρώματα και σιδηρικά” και θα ζητήσεις να σου δώσουν ένα πακέτο με “κολιέ” ηλεκτρολόγου που χρησιμοποιούν οι ηλεκτρολόγοι για να δένουν μεταξύ τους πολλά καλώδια! Εσύ θα διαλέξεις το μέγεθος που σου ταιριάζει! Εσύ θα επεξεργαστείς ένα ανάλογα με τις ανάγκες σου!
Αγάπιος!!!

2 «Μου αρέσει»

Αγάπιε σ’ ευχαριστώ πολύ φίλε μου!

Αν έχεις διάθεση για πειραματισμούς δοκίμασε να φτιάξεις πένα και από πλαστικά μπουκάλια απορρυπαντικών και σαμπουάν. Μάλιστα επειδή τουλάχιστον κάποια από αυτά δεν έχουν το ίδιο πάχος/σκληρότητα σε όλη τους την επιφάνεια μπορείς να φτιάξεις πένα που η μία τη άκρη θα είναι σκληρή και η άλλη μαλακή.Εγώ για παράδειγμα έχω χρησιμοποιήσει πένα από petite marseillais σε λαούτο και μου φάνηκε καλή. Γενικά μπορείς να δοκιμάσεις οτι υλικό έχεις εύκαιρο.

1 «Μου αρέσει»

H αλήθεια είναι οτι έχω δοκιμάσει διαφόρων ειδών πλαστικά, αλλά ποτέ δεν κατάφεραν να συναγωνιστούν τις πέννες του εμπορίου. Η πένα απο telonite απο την άλλη, έχει πολύ μεγάλο ενδιαφέρον, τόσο στον ήχο, όσο και στην αίσθηση στο χέρι. Έχει γίνει η βασική μου πένα, ή μάλλον ήταν…μέχρι χθές! Κι αυτό γιατί τελικά το δεματικό (tire up) που αναφέρει πιο πάνω ο Αγάπιος, έχει απίστευτα αποτελέσματα! Έκατσα τελικά και έφτιαξα μια πένα απο tire up και ενθουσιαστηκα με τον ήχο! Δυστυχώς αυτό το πλαστικό δεν δουλέυεται πολύ εύκολα, αυτό είναι και το τίμημα. Πάντως προσωπικά πιστεύω, οτι στην γειτονική χώρα, ενδέχεται πολύ μεγάλο ποσοστό, αν οχι το μεγαλύτερο, να τις τιμάνε τις πέννες απο tire up.

1 «Μου αρέσει»