Ξυλεία για σκάφος μπουζουκιού

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΡΩ ΞΥΛΕΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΣΚΑΦΟΣ ΓΙΑ ΜΠΟΥΖΟΥΚΙ?ΑΠΟ ΟΡΓΑΝΟΠΟΙΕΙΑ ΔΕΝ ΜΕ ΔΙΝΟΥΝ

Μήνυμα από συντονιστή: Παύλο καλώς ήρθες στο Ρεμπέτικο Φόρουμ. Γράφε σε παρακαλώ με μικρά γράμματα.

Καλησπερα.
Στην θεσσαλονικη δεν ξερω αλλα εδω στην Αθηνα εχει ο Καλλιγας τηλ 210 3450750, και ο Κωνσταντελος τηλ 210 2921235. Νομιζω ο δευτερος εχει ετοιμες ντουγιες κομμενες. Παρε τηλ και ρωτησε αν εχουν αυτα που θες και αν στελνουν εκει που θες.

καλησπερα φιλε,μπες εδω και ξεκινα το διαβασμα και καλη σου τυχη!

https://rembetiko.gr/tag/%CE%B5%CF%81%CE%B3%CE%B1%CE%BB%CE%B5%CE%AF%CE%B1

κι αν με το καλο ξεκινησεις,στο φορουμ εχουν γραφτει ολα,ψαξε στον τομεα της οργανοποιιας και θα βρεις απαντησεις σχεδον σε ολα τα ερωτηματα!

θελω να ρωτησω κατι…εχω μια φλαμουρια εδω στο χωριο μου…ειναι πελορια,αν κοψω ενα κλαδι που εχει τουλαχιστον 20 ποντουσ διαμετρο και μηκος 2 μετρα και ανω,μετα αυτο…πια ειναι η καταληλη ωρα να το κανο δουγιες,ρωτω,αν το κατεβασω το κλαδι,μπορω να αρχησω το τεμαχιασμα?η πρεπει να περιμενω καποιες ημερες η και μηνες ακομη για το τεμαχιασμα τον δουγιων?

Οι διαστασεις μια χαρα ειναι,αν δε λυπασαι να σφαξεις το δεντρο:)
Το θεμα ειναι οτι θα πρεπει να περιμενεις οχι μερες ουτε μηνες…αλλα χρονια για να πεις οτι το ξυλο ειναι σχετικα ετοιμο για ντουγες κλπ.

Θα πρεπει να μειωθει αρκετα η υγρασια του.Κατα την ξηρανση το ξυλο παρουσιαζει μεταβολες.Μετρωντας το με ενα υγρασιομετρο θα πρεπει να δεις 11% υγρασια (το μεγιστο) για να το δουλεψεις,σε καθε αλλη περιπτωση ειναι πολυ πιθανον να εμφανισει σκασιματα ραγισματα και στριψιματα με την παροδο του χρονου.

μαλιστα,μελιγα λογια ακυρο,μεχρι τοτε με την προκληση-ψωρα με την οργανοποιηα θα γινω ψευτοεξπερ … … … αστο δεν το αγγιζω,καλω ειναι και το τσαι του. . . . αμαρτια μεγαλη,θα κοιταξω κατι αλλο να πειραματιστω… αληθεια μπορειτε να μου πειτε με τι ξυλα να πειραματιστω?απο εργαλεια εχω ντρεμελ4000,ρασπες,μιτοτσιμπιδα,πενσες…και αλλα πολλα…αλλα με τι ξυλα δεν ξερω,εννοω να μην αγορασω και τα ΚΛΑΙΩΩΩ…!!!

Λοιπον ξεκινα να ψαχνεις ξυλαποθηκες,ξυλουργους που πιθανοτατα εχουν ρεταλια κι αν δε βρεις σε αυτους προχωρας στο ιντερνετ και σε εξειδεικευμενα καταστηματα.Χωρις να ειμαι ειδικος…μερικα ξυλα που κανουν…

Για το σκαφος
Καρυδια,μουρια,καστανια,κερασια,φτελια,οξια,σφενδαμι,μαονι,ιροκο
Για το μανικι
Ολα τα παραπανω και το φλαμουρι.Βαζεις κοντρα απο εβενο η βεγκε
Για καπακι
Ελατο,κεδρος
Για τους τακους
Προτιμαται το φλαμουρι λογω μικρου βαρους
Για ταστιερα
Εβενος,βεγκε

Κι απο εργαλεια ξεκινωντας θα δεις τι σου χρειαζεται και θα παρεις…σκαρπελα,γυαλοχαρτα,μεγγενη,πριονακια,πλανη-ροκανι…δεν τελειωνουν ποτε:)

Και να ρωτησω κι εγω οποιον ξερει…ο Δρυς,αξιζει τον κοπο;

Πρόκειται για την βελανιδιά. Θηλυκό ουσιαστικό, άρα η δρυς.
Στην οργανοποιία δεν ξέρω, αλλά κάνει για το τζάκι μια χαρά!!!:slight_smile:

Κοιτα να δεις που ημουν και σιγουρος για το “ο”!!!:slight_smile:

Για το τζακι κανουν ολα μια χαρα…τα οργανα ειναι το θεμα!

Αν θέλεις ντε και καλά να τον κάνεις αρσενικό θα πρέπει να γίνεις κρητικός και να τον πεις “ο δρυγιάς”.:slight_smile:

Και απ’ ότι έχω διαβάσει είναι απ’ τα πιο ακατάλληλα ξύλα για οργανοποιία.

Μωρε το βρηκα απο που το κονομησα το καταλοιπο…να θελω να κανω τη δρυ σερνικο!!!
Ο Δρυς…βουλευτης του Πασοκ με καταγωγη απο Κερκυρα(το νησι μου)…ο Δρυς…ο Δρυς…ε κολλησε η βελονα:)

Στο θεμα μας παλι…
Κι ομως βρηκα οργανο απο δρυ…
http://www.trixordo.com/index.php?page=shop.product_details&category_id=4&flypage=shop.flypage&product_id=149&option=com_virtuemart&Itemid=26

Δεν το ακουω κακο.
Μηπως γνωριζουμε γιατι ειναι απο τα πιο ακαταλληλα;

ο Παπαδαμου εχει κανει οργανα απο αρκετα “ανορθοδοξα” ξυλα.ηχητικα δεν εχω γνωμη,αλλα στην επεξεργασια-τριψιμο-λυγισμα-πλανισμα ειναι απο τα δυσκολοτερα!νομιζω οτι το ιδανικοτερο μερος που μπορεις να τον χρησιμοποιησεις ειναι για κοντρα στο μανικο!