Ξυλεία...Ελιά

Ξέρω ότι κάποιος απο εσάς θα μπορεί να με βοηθήσει, ψάχνω να βρώ ξύλο ελίας σε αυτή την μορφή http://cgi.ebay.com/15-FIGURED-Olive-Wood-Pen-Blanks-/320482513666?cmd=ViewItem&pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item4a9e3f1302
που μπορώ να βρώ έτοιμο?

επίσης ψάχνω Σανδαλόξυλο υπάρχει περίπτωση να βρώ πουθενά ελλάδα?

Ψάξε εδώ. Το παραπάνω site έχει ξαναναφερθεί στο φόρουμ.

Εγώ θα τύπωνα την φωτο και θα πήγαινα στον Καλλιγά να ρωτήσω(Πουλοπούλου και Δημοφόντος 2 στο Θησείο, τηλ 210 3451319), μετά στον Κωνσταντέλλο στο Γαλάτσι.
Βέβαια πριν από όλα αυτά…τώρα που το σκέπτομαι…δεν στέλνεις ένα email στον Κο Φρονιμόπουλο?
Ίσως ξέρει που να βρεις και φαντάζομαι ότι θα σε εξυπηρετήσει με προθυμία.
ίσως γλυτώσεις από τσάμπα δρομολόγια!!!

Από ελιά τί όργανα φτιάχνονται;

Αντι να βαλεις ελια η οποια ειναι πολυ δυσκολη στο δουλεμα γιατι δεν βαζεις zebrano.
Ειναι της ιδιας οικογενειας περιπου ιδια εμφανιση και πολυ πιο ευκολοδουλευτο.Εχει ο Καλιγας αν σε ενδιαφει.

Ρωτάω για ελιά και βελανιδιά επειδή στο χωριό έχω μπόλικα ξύλα τέτοια τα οποία είναι και πολύ παλιά και πολύ καλά διατηρημένα. Μπορώ να φτιάξω τζουρά η μπαγλαμά από αυτά τα ξύλα και για καπάκι κυπαρίσσι που το έχω και αυτό;

Oλα τα ξυλα που αναφερεις μπορουν να χρησιμοποιηθουν στις κατασκευες που σκεφτεσαι να κανεις.Η ελια ειναι πολυ δυσκολη ειδικα στο στραβωμα.Για σκαφτο ειναι πολυ ομορφη αλλα δυσκολοδουλευτη.
Η βελανιδια γυριζει σχετικα ευκολα αλλα στο σκαψιμο ειναι και αυτη μπελαλιδικη.
Το κυπαρισι ειναι αφρος.Νομιζω οτι πρεπει να ξεκινησεις με αυτο για τις πρωτες προσπαθειες.

Φίλε niavent σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Απλώς διευκρινιστικά για τη βελανιδιά λέγοντας βελανιδιά εννοώ το πουρνάρι το οποίο είναι πιο γνωστό ως βελανιδιά στη πάνω Ελλάδα και διευκρινίζω γιατι βελανιδιά αποκαούν το δρυ που κάνει και αυτό βελανίδια. Τέλοσπαντων εγώ θα δοκιμάσω το άγχος μου ήταν στο ότι φοβόμουν μήπως δε βγάζει ήχο ή δε κουρδίζεται το όργανο. Επίσης θα 'θελα να σε ρωτήσω για το κυπαρίσσι, να προσπαθήσω σκάφος; ή μόνο για καπάκια; Καθώς έχω ακούσει ότι εκεί το χρησιμοποιούν. Για σκάφος δεν είναι πιο δύσκολο; Mιας και τα νερά του είναι καρφί ευθεία όπως το κατράνι-κεδρος και σκαλίζοντας το με το σκαρπέλο ή τη σγρόμπια δε θα σπάνε και παρακάτω τα νερα;

Τα Ξυλα της οικογενειας των κονοφορων συνηθως χρησιμοποιουνται για καπακια.αν ομως τα χηρειστεις σωστα τοτε μπορεις να φτιαξεις και σκαφος.
Το συνηθες προβλημα οταν λυγιζουν οι δουγιες σε αυτα τα ξυλα ειναι οτι σκιζουν πολυ ευκολα.
Παλαιοτερα το ειχα δοκιμασει και εφτιαξα μπαγλαμαδες και τζουραδες με σκαφος απο ελατο.Παρατηρησα οτι οταν τα νερα της δουγιας δεν εναι τελειως καθετα αλλα διαγωνια τοτε δουλευονταν καλυτερα.
Αν δοκιμασεις τοτε συνιστω σχετικα λιγο βρεξιμο και το λυγισμα να γινει σε χαμηλη φωτια και νε μην πιεσεις το ξυλο.Διαλεξε τις πιο ευλιγιστες δουγιες και οχι τις σκληρες.Το παχος να ειναι 3-3.2 χιλ.Κανε μια δοκιμη πρωτα σε πιο κοντα ξυλα πχ για μπαγλαμα μεχρι να τους παρεις τον αερα και μετα δεν πιστευω να εχεις προβλημα.
Καλη επιτυχια

Φίλε Niavent,

Σε ευχαριστώ πολύ για τις διαφωτιστικές πληροφορίες σου, πραγματικά μου είναι πολύ χρήσιμε ειδικά τώρα που βρίσκομαι στην αρχή. Ευχαριστώ και πάλι.