Νέο Μπουζούκι και ταστάρει, μπορώ να κάνω κάτι μόνος;

Καλησπερα.
Γιατι μου φαινονται ψιλα οι χορδες;
Ο πανω καβαλαρης πρεπει να ειναι τοσο χαμηλος ωστε να μην τασταρει οταν παιζεις ελευθερες τις χορδες και μονο τοτε.

Δεν εχει καμια σημασια οταν πατας ταστα. Δε νομιζω να φταιει ο κατω καβαλαρης. Το υψος των χορδων μου φαινεται μεγαλο οπως βλεπω τις φωτογραφιες. Εκτος και αν τις εχεις παρασηκωσει με το ξυλακι

2 «Μου αρέσει»

@georgalasg χαίρομαι που επιβεβαιώνεις τις υποψίες μου. Για οργανοποιία ξέρεις πολλά καντάρια περισσότερα από εμένα. Άρα συμφωνούμε ότι κανονικά θα χρειαζόταν σήκωμα ο πάνω καβαλάρης και όχι ο κάτω!

Μυρωδια δεν εχω αλλα… Νομιζω οτι οχι. Ο πανω καβαλαρης ΔΕΝ θελει σηκωμα. Δεν παιζει ρολο στο τασταρισμα. Μονο στο ελευθερο παιξιμο αν τασταρει. Μαλλον δεν το εγραψα κατανοητα.
Δηλαδηη νομιζω οτι δε φταινει ουτε ο πανω ουτε ο κατω καβαλαρης. Εκτος και αν εχει σηκωθει υπερβολικα με το ξυλακι

1 «Μου αρέσει»

Μόλις διάβασα όλη τη συζήτηση από την αρχή.
Βασικά εάν το όργανο ΔΕ ταστάρει τότε όντως δεν έχει να κάνει με το ύψος τον καβαλάρηδων. Μήπως είναι σκευρωμένο;

Χμμμ … @Reaps ξανασκέψου μήπως πρέπει να το πας στον Νάκα για σετάρισμα τελικά.

Σκευρωμένο δεν είναι πάντως, για αυτό είμαι σίγουρος. Πάντως τώρα παίζει μια χαρά με κανένα πρόβλημα στο πάτημα των χορδών σε οποιοδήποτε τάστο.

Όταν πατάμε μια χορδή σε κάποιο τάστο, το ελεύθερο παλλόμενο τμήμα της αρχίζει από το τάστο. Πράγματι λοιπόν, ο πάνω καβαλάρης δεν επηρεάζει.

Νομίζω ότι αυτό θα έχει και την εξής επιπλέον ωφέλεια: Ο καβαλάρης θα πρέπει μάλλον να έχει αφήσει κάποιο αποτύπωμα πάνω στο καπάκι (αν δεν είναι εντελώς καινούργιο το όργανο - δεν ξέρω σε πόσον καιρό σχηματίζεται το αποτύπωμα). Σε γενικές γραμμές αυτό το αποτύπωμα είναι οδηγός για να τον ξανατοποθετήσεις όποτε τον βγάλεις, εκτός αν έχεις διαπιστώσει ότι θέλει κούνημα. Με την πατούρα από το ξυλάκι χάνεις το αποτύπωμα, και πρέπει να ξαναψάχνεις τη σωστή θέση.

Όλη η διαδικασία που έχει γίνει είναι λάθος.Ο καβαλάρης ΑΝ χρειάζεται ΑΝ λέω σήκωμα ,αυτό γίνεται από το πάνω μέρος του κοκκάλου,και όχι με καπλαμά από κάτω που μουνταίνει τον ήχο.Το σωστότερο όπως είπε ο Λίγκα ,θα ήταν να το πας στον Νάκα να το ρυθμίσουν,που έχουν και υποχρέωση σαν καινούργιο όργανο.Τώρα αν έχεις βάλει ξυλάκι παγωτού (υπερολικό πάχος,και κακό ξύλο για αυτή την δουλειά ,λεύκα γαρ),και δεν έχεις ακουστικό ή μηχανικό θέμα,περί ορέξεως …προβατίνα!!!

5 «Μου αρέσει»

Μάγκες ενημέρωση! Το όργανο πάει φίνα, το έχω σχεδόν ενα μήνα και βγήκε καλό. Το μόνο που με χάλαγε ήταν πώς η φιγούρα ήταν απλά χαρτί κολλημένο στο καπάκι. Αναμένετε αλλαγές…

1 «Μου αρέσει»