Νέες χορδές: Τις αλλάζουμε όλες μαζί ή μία-μία;

Καλησπέρα παιδιά…
Σημερα το απόγευμα αλλαξα χορδές στο τετραχορδο μου…
Βαλαμε με τον δάσκαλο τις prodigy 10αρες…
Το αποτέλεσμα: μαλακωσε πολύ η αίσθηση της ταστιερας, και ο ήχος ωραίος και γλυκός…
Αλλά με παραξένεψε το εξής…οταν τις αλλάζαμε τις έβγαλε όλες μαζί και Όχι μια μια … κανονικά μια μια Δεν πρέπει να γίνεται αυτή η δουλειά?
Παίζει ρόλο Μήπως το ότι το όργανο είναι παλιό και Όχι χειροποίητο Αλλά σειράς…?
Παντως δεν δείχνει να έχει πάθει κάτι ακόμη…

είναι όντως μαλακές οι πρότιτζυ, κατάλληλες για 4χορδο.
κι εγώ θεωρώ πως πρέπει να βγαίνουν μία-μία, αλλά αφού το όργανο είναι εντάξει μη σκας.

2 «Μου αρέσει»

Και ο δικός μου οργανοποιός (Παν. Καφετζόπουλος) μου είχε πει, σε ανάλογη ερώτησή μου – Μην το φοβάσαι, βγάλ’τες όλες μαζί, ευκαιρία να καθαρίσεις στα γρήγορα και την ταστιέρα, μ’ ένα ξυραφάκι. Αλλά μην περιμένεις να έρθει η επόμενη μέρα, πριν αρματώσεις (και τεντώσεις) τις καινούργιες χορδές.

2 «Μου αρέσει»

με ξυράφι δηλαδή πως εννοείς?
Και μετα απο κάθε παίξιμο θέλει ένα πανάκι για αντοχή?

Μετά από κάθε παίξιμο με ένα μαλακό πανί σκουπίζεις τις χορδές μία μία και ό,τι πιάσει από την ταστιέρα.
Εάν βγάλεις ποτέ όλες τις χορδές με ένα ξυραφάκι (από εκείνα τα παλιά που έμπαιναν στη φαλτσέτα κλπ) μπορείς να ξύσεις να φύγει η μάκα με προσοχή όμως μην φας τα βερνίκια του μάνικου :wink:

2 «Μου αρέσει»

μάλιστα… Πολύ ωραία θα το εφαρμόσω… Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις παιδιά…

Το ξύσιμο της ταστιέρας γίνεται με το ξυραφάκι όρθιο, εντελώς κάθετα προς την επιφάνεια της ταστιέρας και με μαλακές κινήσεις. ακολουθεί βούρτσισμα με πινέλο και μπορούμε να βάλουμε και λάδι ταστιέρας, πωλείται στα μαγαζιά.

2 «Μου αρέσει»

Εγώ πάντως έχω κακή εμπειρία από άλλαγμα χορδών όλων μαζί…
Σε καινούργιο όργανο (2 - 3 μηνών δεν θυμάμαι ακριβώς), τις άλλαξα όλες μαζί και για να συνέλθει το όργανο έκανε μήνες! Πατοχορδούσε ολόκληρο!
Έκτοτε, ποτέ όλες μαζί. Μία μία μόνο και μετά από κούρδισμα της κάθε μιας και των προηγούμενων!

σίγουρα εξαρτάται και από το όργανο… Πόση ώρα όμως το άφησες με όλες τις χορδές βγαλμένες;

Ως που να το καθαρίσω λίγο, δηλ. περίπου 10-15 λεπτά

Ίσως είναι πιο ευαίσθητο το όργανό σου.

Γενικά καλό είναι να συμβουλευόμαστε τον οργανοποιό μας για τέτοιες απορίες, γιατί η κάθε κατασκευή είναι διαφορετική.

(@SpirosB Χρόνια πολλά Σπύρο!)

1 «Μου αρέσει»

Τώρα το είδα! Ευχαριστώ πολύ, να σαι καλά!

1 «Μου αρέσει»