Νέα μάζωξη του Φόρουμ (2006)

Χε χε.
Τότε που λέγαμε “δώσε μου μια άποψη και σου την τεκμηριώνω σε 10 λεπτά”.

Κοίτα, οι αριστεριστές ήταν ψιλο-εύκολοι. Αυτοί που δε παιζόντουσαν από χοντροκεφαλιά ήταν οι… (άσε δε λέω). Αν ανοίξουμε τέτοια κουβέντα θα γίνουμε από δυο χωριά εδώ μέσα.

Εγώ… πότε θα γίνω μάνα !!! Εεεεε;;;;
Αρα, σαν ελεύθερη είμαι έτοιμη να πάω και στο :

Είπα εγώ τπτ; Πώς καρφώνεις έτσι;
Χαχαχα !!!:090:

Τι θυμήθηκα τώρα!
Απόψεις που τεκμηριώνονταν σε 10 λεπτά ή σε ώρες από νεολαίους της ΕΑΑΚ, ΝΑΡ κλπ. μόνο που ταυτόχρονα αναποδογύριζαν τραπέζια, καρέκλες και ό,τι άλλο βρισκόταν στο πέρασμα… :019:

Το λοιπον επειδη εχουμε ξεφυγει απο το θεμα και επειδη το αφησαμε λιγο και… ξεφουσκωσε, το επαναφερω μια και ο Νοεμβρης μπηκε και επειδη χρονικα βλεπω να τοποθετειται η μαζωξη προς τις γιορτες -με τις συμφωνες γνωμες σας βεβαια- καλο ειναι να πεσουν προτασεις για το “πότε ;;”

Τωρα για το “που ;” οι μεχρι τωρα προτασεις ειναι :
Ασπροπυργος
Καπου αλλου στην Αθηνα-Αττικη
Θεσσαλονικη - στου Μυστακιδη ή αλλου …
Κρητη
Κεφαλλονια
Βαθυ Σαμου

και πασα ακομα προταση δεκτή !!
:088:
Καλο ειναι επισης να δηλωσουν οσοι ειναι προθυμοι να ερθουν σε μαζωξη που θα γινει στην Αττικη για να εχουμε μια εικονα. Προσωπικα η προταση για την ταβερνα στον Ασπροπυργο με βρισκει συμφωνο !!

Καραγιώργος μέσα.

Εγώ μάγκες μου δεν θα τολμήσω ― παρ’ότι είμαι πλειοψηφία εδώ που μένω― να προτείνω το Ρίο γιά τόπο συνάντησης, οπότε μην βαράτε.
Αυτό που όμως έχω να προτείνω,είναι ότι ανεξάρτητα ποιά ημερομηνία θα ξεκινήσει το γλέντι,να κρατήσει μέχρι την Πρωτομαγιά που είναι και αργία,να προλάβω μιας και ανεβαίνω Ελλάδα να σας συναντήσω και γώ πάνω στο τσακίρ κέφι.
Ας γίνει τουλάχιστον Αθήνα γιατί θα με πεθάνει το δρομολόγιο Fortaleza -Lisboa-Roma-Athens-Saloniki ή οπουδήποτε αλλού εκτός Αθηνών προκύψει η συνάντηση ! Και κουβαλάω και όργανα! Και κασάσα από τα μέρη μου (κάτι σαν Βραζιλιάνικο τσίπουρο) !
Κύριοι διαχειριστές συμφορουμίτες που θα αναλάβετε τα διαδικαστικά,ας μη με ξεχάσετε,είμαι που είμαι ξεχασμένος εδώ πέρα…
Αν η αίτησή μου δεν εισακουστεί για πρακτικούς λόγους,τότε φυλάξτε μου από την προβατίνα τουλάχιστον ένα…δικαιολογημένο και το τρώω τον Μάιο.
Το προτιμάω με πατάτες φούρνου και χωριάτικο ψωμι,φέτα με λαδορήγανη και ρετσίνα ενα μισόκιλο,(αφήστε το στο Καψιμι και θα το παραλάβω―σίγουρα κοντά σε στρατώνα θα μαζευτείτε απ’ότι συμπεραίνω απ΄τις αψιμαχίες).
Εννοείται πως δεν θα είναι το ίδιο,αφού θα χάσω το πανηγύρι,αλλά έτσι θα μου δοθεί η ευκαιρία να σας ψάξω και να σας βρώ έναν έναν για να κεράσω και γώ με τη σειρά μου.

Νικόλας ο ψαράς (που αδημονεί να σας γνωρίσει)

Μέσα με τα μπούνια για Ασπρόπυργο. Σώτο μη μασάς, δεν θα το φορτωθείς εσύ. Μόνο τη συνεννόηση κάνε και τα υπόλοιπα τα αναλαμβάνουμε (αυτά μπορείς να τα λες από απόσταση ασφαλείας 550 χιλιομέτρων!). Αυτό το επεισόδιο θα το ονομάσουμε “Η ΚΛΙΚΑ και η Μπαλαρίνα που ήταν Προβατίνα”.

Τη πρωτομαγιά θα κάνουμε άλλο ένα για το Νικόλα τον Ψαρά. Δεν έχει τύχει όσο ζω να θέλει να με (μας) γνωρίσει κάποιος απ’ το Ρίο. Και επειδή δεν προβλέπεται να ζήσω άλλη μια ζωή να περιμένω να δω τι θα γίνει… Τη πρωτομαγιά του 2007 θα γυρίσουμε το επεισόδιο “Η ΚΛΙΚΑ και ο Βραζιλιάνος”.

:088:

Το μαγιάτικο επεισόδιο θα λέγεται “Η Κλίκα στη χώρα του Γκαρίντσα”…

:082:
Αυτό το “Γκαρίντσα” να υποθέσω ότι σχετίζεται με το ποδόσφαιρο;

Ο Γκαρίντσα ήταν ένας φουκαράς Βραζιλιάνος που είχε το ένα πόδι κοντύτερο από τ’ άλλο. Θεωρείται ο μεγαλύτερος ντριμπλέρ όλων των εποχών. Είναι αυτός που έστελνε την αντίπαλη άμυνα στο τρελοκομείο και μετά σερβίριζε έτοιμα τα γκολ στον Βαβά και τους υπόλοιπους παίκτες της εθνικής Βραζιλίας στη δεκαετία του '50. Πέθανε φτωχός και αλκοολικός. Δε φρόντισε βλέπεις να διαφημίσει τραπεζικές κάρτες…

Σαββατο 23/12 στον Ασπροπυργο νομιζω οτι είναι καλα.Αλλη φορά πάμε σε άλλο μέρος.Κανείς δεν θα φέρει μαζί του όργανα.Θα παμε για φαι και διασκέδαση όχι για χαβαλε.Γράψτε το τηλέφωνο της ταβέρνας και αφου κάνει την συννενοηση όποιος γνωρίζει τον μαγαζάτορα,ας μας ανακοινώσει απο ποια ημερομηνία και μετά θα μπορουμε να τηλεφωνήσουμε να κάνουμε κράτηση (για όσα άτομα πάρει μαζί του ο καθένας μας).Τι λέτε προχωράμε έτσι?

Οργανα μπορουμε να φέρουμε ενα σετάκι και να παιξουν όποιοι γουσταρουν με τα ιδια (Μην γίνουμε και ρόμπες)

Το ποστ του Άρη μου’δωσε ιδέα για δημοσκόπηση (η οποία βέβαια θα έδειχνε στο τέλος Ντιέγκο :)), αλλά μάλλον είναι εκτός του θέματος της μάζωξης.

Ντάξει, σοβαρεύομαι…

Ξεχάστε λίγο τον Ασπρόπυργο. Επιστώ την προσοχή σας στην ιδέα του Νικόλα: θα κάνουμε και πρωτοχρονιά στην παραλία του Ρίο με Βραζιλιάνικο βόιδι στα κάρβουνα και γύρω γύρω θα παίζουμε ενώ θα μας χορεύουν Βραζιλιάνες λάγνες ερωτιάρες, κι αμα λάχει περνάμε και μια βόλτα από Χαβάνα να κάνομε κανα κοχίμπας στο τσαρδί του ΚΚ.

Καλά, καλά, μαζεύομαι…

Νομίζω το καλλίτερο είναι αυτό που είπε ο Ισαάκ: διημερίδα Ρεμπέτικου Φόρουμ 2006. Μια μέρα παίζουμε, μια μέρα ακούμε.
Τόσοι φίλοι ρχόμαστε από επαρχία - κρίμα να κάνομε τόσο ταξίδι και να βρεθούμε μονάχα λίγες ώρες. Κι όποιος δε μπορεί και τις δυο έρχεται τη μια μέρα που λέει ο λόγος.
Επίσης, καλό θα ήταν να μην πέσει πολύ κοντά στις 25, διότι συν τοις άλλοις μερικοί ταξιδεύομε με παπόρι.

Συμφωνώ με τον Κυριάκο.

Αυτό το φαινόμενο των τριάντα συνδαιτυμόνων με τα τριανταπέντε μπουζούκια θυμίζει το ιστορικό ανέκδοτο με τους νεόπλουτους που φοράγανε μεταξωτά βρακιά πάνω απ’ τα παντελόνια για να τα χαζεύει ο κόσμος.

Οποιος έχει μπουζούκι και θέλει σώνει και ντε να μας το δείξει, ας φέρει μια φωτογραφία του.

Γιατί ρε Κυριάκο τέτοια άρνηση με τα όργανα;
Να σου πω τι γίνεται συνήθως για να ξέρεις γιατί σε τέτοιες μαζώξεις δεν υπάρχουν “πρέπει”, “θα” και “ρόμπες”.

  1. Μαζευόμαστε
  2. Γνωριζόμαστε, συζητάμε, μιλάμε
  3. τρώμε-πίνουμε
  4. πίνουμε-μιλάμε
  5. πίνουμε
  6. ξαναπίνουμε
  7. βγάζουμε ότι όργανο έχουμε φέρει (μουσικό εννοείται !) και γρατζουνάμε με όλους τους δυνατούς συνδυασμούς. Μπορεί κάποιος να μην το έχει (δανείζεται), κάποιος να έχει φέρει 2-3 (π.χ. κιθάρα-μπαγλαμά-μπουζούκι), κάποιος άλλος να έχει στείλει από πριν με φορτωτική όλη του τη συλλογή.
  8. διασκεδάζουμε
  9. διασκεδάζουμε
  10. Μαζεύουμε τον ΚΚ, που εντωμεταξύ έχει αδειάσει όλες τις τοπικές κάβες, τον κλειδώνουμε στο αυτοκίνητο δεμένο πισθάγκωνα (ξέρει αυτός) και πάμε απο’ κει που ήρθαμε!

Έτσι απλά

Τώρα αν χαρακτηρίζεται κάποιος “νεόπλουτος” επειδή γουστάρει να παίζει… περί ορέξεως, κολοκυθόπιτα !
Όσοι ήρθαν στο Βόλο το '05 πάντως, ακόμα έχουν να το λένε ! www.civil-engineer.gr/photoalbum

Απ’ το Μπρίστολ με παπόρι ορέ Πάνο;
Πάρε και κάνα σαλάμι μαζί.
Θα πεινάσεις.

Δε παίρνει και τόσο ρε συ. Από του Κάρντιφ τα (σκατό)νερά σε μια μέρα έχεις περάσει τον Μπέη, κι από κει μέχρι Περαία κάνει δε κάνει τριάμισι μερόνυχτα. Δυο πακέτα δρόμος.

Απ΄το Κάρντιφ σε τρεις μέρες, συναντάς τη Σαλαμίνα
Κι άλλο ένα τσιγαράκι, έφτασες στην προβατίνα !!!

Καλοτάξιδος !
Αντε, έλα να συν-γλεντήσομεν !

Μέσα με τρέλλα για Ασπρόπυργο. Μετά θα διανυκτερεύσουμε όλα τα ρεμάλια στρωματσάδα στη βεράντα του Σώτου:088:

Και επειδή μιά δεύτερη μέρα είναι όλα τα λεφτά προτείνω να κλείσουμε όλο το “Βικτώρια” που φέτος παίζει ο Πάπος, και να γίνει της…Κλίκας:085::112::089:

Κοπελλια εμπερδεψαμε μια ολιά που λεμε κι εμεις επαέ στην Κρητη …
Λοιπον :

  1. Το καραβι που λεει ο Πανος εννοει, αν γινει 23 το νταβαντουρι συν 1-2 μερες να ξεμεθυσουμε και να αναπάρουμε (κι αυτο κρητικο) εστω 24 Δεκεμβρη παιρνει ο Πανος το Ρεθεμνιωτικο καραβι και ειναι ανημερα Χριστογεννα στην Κρητη … το ιδιο ισχυει και για μενα με το Χανιωτικο καραβι … Προφανως δε λεει αυτο το σεναριο !! Ασε που πρεπει να εχεις τον Κεφαλογιαννη (φτου κακα…) ή το Μητσοτακη (ξαναφτου…) μεσο για να βρεις καμμια τελευταια καμπινα με αλλους 3 μαντραχαλαδες μεσ’τηνποδαριλα και το ροχαλητο !!! Παει η νιρβανα η χθεσινη, ετζασε …
  2. Κυριακο το ζητημα εχει τεθει εξ αρχης και ειναι κεφαλαιωδους και πρωταρχικης σημασιας, ητοι θα παιανισουμε ourselves που λενε και στην Εγγλετερα !! Ειναι ορος απαραβατος αλλωστε απο ξεκινησε η ολη συζητηση, μια και η προηγουμενη μαζωξη ηταν του ακουεσθω αυτη εδω θα ειναι του παιξεσθω !! (δικη μου πατεντα η λεξη …).
  3. Η ιδεα που επεσε για ρεμπετικο διημερο με Παππο στη Βικτωρια μου αρεσε !! Δεν ξερω αν βολευει με τις μερες. Θα μπορουσε να κλειστει π.χ. το μαγαζι την προηγουμενη αν και Σαββατο ή Παρασκευη δεν υπαρχει περιπτωση να κλειστει …
    Σημ. αν ο Παππος ερθει στη μαζωξη θα παιξει τελευταιος …
  4. Για τα υπολοιπα θεματα πασα προσφορα δεκτη, αφηστε τη φαντασια να οργιασει !!!