Νέα μάζωξη του Φόρουμ (2006)

Καλό φαίνεται…

Vote for provatina!!! Εμπρός λοιπόν για μια προβατίνα που μας αξίζει…

Γειά σας φίλοι μου.
Στον πειραιά, στο δρόμο προς τον Προφήτη Ηλία, υπάρχει μια ταβέρνα που λέγεται ΤΟ ΑΝΗΦΟΡΙ"
Φοβεροί μεζέδες, καλό κρασί, οικογενειακό περιβάλλον, ωραία μουσική.
Για σκεφτείτε το

Καλό το “Ανηφόρι” αλλά μάλλον δεν κάνει για τη συνάντηση όπως τη σκεφτόμαστε. Για κάποια άλλη εκδήλωση ίσως…

Δώστε ακριβή ημερομηνία , τόπο, και ώρα και όποιος θα μπορεί θα κανονίσει και θα έρθει.Εγω φίλοι μου μέσα για Ασπρόπυργο.Θα χαρώ να σας γνωρίσω κι απο κοντά.

Μπορει να μου βρει καποιος το Link με τις φωτογραφιες απο τη καλοκαρινη συναντηση?

Εγώ σε αντίθεση με όσους υποστηρίζουν σε νέα συγκένρτωση του Φόρουμ στην Αθήνα, επαναφέρω σθεναρά την πρόταση γιά Θεσσαλονίκη την περίοδο της Πρωτοχρονιάς, απο τις 20/12/06 μέχρι τις 7/01/2007.
Δεν είναι που η Θεσσαλονίκη είναι η πόλη μου, αλλά η άποψη που έχω ότι δεν είναι σωστό να γίνουμε και σε αυτό το θέμα Αθηνοκεντρικοί.Δεν υπάρχει κανένας λόγος πέρα απο το ότι τα περισσότερα ίσως μέλη του Φόρουμ βρίσκονται στην Άθήνα.Όμως πάρα πολλά μέλη μας μένουν στην επαρχία, και δεν είναι απο καμμία άποψη σωστό,προκειμένου να βρισκόμαστε κάπου-κάπου απο κοντά, τόσοι πολλοί άνθρωποι να πρέπει να μετακινούνται πάντα πρός τον ίδιο προορισμό.
Πιστεύω ότι πρέπει να καθιερωθεί οι συναντήσεις του Φόρουμ να γίνονται σε διαφορετικούς τόπους. Ειμαι διατεθειμένος να έρχομαι να σας συναντήσω σε οποιοδήποτε μέρος της Ελλάδας, αρκεί η συνάντηση μας να γίνεται σε περιόδους διακοπών και γιορτών.
Η Θεσσαλονίκη δεν είναι κάποιος απόμακρος προορισμός, και ευτυχώς και Συνβασιλεύουσα είναι και πολλά μέλη μας κατοικούν εκεί και μακριά παράδοση έχει και ρόλο ζωτικό παίζει στα πράγματα του ρεμπέτικου και γενικώτερα της παραδοσιακής μας μουσικής και τέλος εκείνη την περίοδο θα είναι ανοικτό το στέκι του αγαπητού του Μυστακίδη, η Πριγκηπέσα.
Επιτέλους κάποια στοιχειώδη πράγματα πρέπει να αρχίσουμε να τα κάνουμε πράξη!!!

…και στην Κεφαλονιά ευπρόσδεκτοι όλοι, παιδιά. περιμένω πως και πως να σχολάσω να πάω για θάλασσα!

Αγάπιε, κι εγώ γι’ αυτό είχα ρίξει την ιδέα της Θεσ/κης. Για να μπορέσουμε να πάμε στην ταβέρνα του Μυστακίδη.
Αλήθεια θα μας χωρέσει;
ΚΚΤΜ προβατίνα θα βρούμε στη συμπρωτεύουσα;:127:

Καλή η ιδέα για Θεσσαλονίκη και το εν λόγω στέκι, όμως νομίζω το ιδανικό είναι να γίνει μάζωξη σε μέρος όπου θα κάνομε εμείς τα κουμμάντα, θα παίξομε εμείς…

… εκτός κι αν το κάνουμε διήμερο και βάλε (είμαι μέσα :))!

Αμ’ βέβαια. Για διήμερο μόνο μιλάμε. Όπως στο Βόλο. Μεσημέρι εμείς, το βράδυ οι επαγγελματίες και την επόμενη το ΕΚΑΒ:019:

Το ποιοί θα είναι για το ΕΚΑΒ την άλλη μέρα, Ισάακ, θα το δούμε… :092:

Μπα! Το μόνο που βρήκα είναι ένα χασάπικο στη Θέρμη.
Εν ανάγκη, ανεβαίνοντας για Θεσ/νίκη (αν τελικά αποφασίσετε κάτι τέτοιο) φέρτε κάνα 50άκιλο προβάτα και τη ψήνω εγώ στο μαγαζί του Μυστακίδη.

Οπως έχω πει και στο παρελθόν, καλό είναι να γίνει στη Θεσ/νίκη.

Απλά, από την εμπειρία της μάζωξης των Αθηνών, διαπιστώσαμε ότι αυτές οι συνεστιάσεις για να πετύχουν απαιτούν πολλές (κρυφές) δουλειές, και άρα βολεύει η Αθήνα. Εκεί δηλ που είναι μαζεμένη η πλειοψηφία αυτών που τρώνε το πακέτο της διοργάνωσης (Στατιστικά: το 72% της ΚΛΙΚΑΣ ζει στο Ν. Αττικής και το άλλο 18% γεννήθηκε και έχει σπίτι εκεί)

Εμάς από τα νησιά του Αιγαίου ( Λέσβο και νότια ) μας βολεύει η Αθήνα κυρίως λόγω συγκοινωνίας, κάθε μέρα πλοίο και τρείς φορές τη μέρα αεροπλάνο. Για την Θεσσαλονίκη το πλοίο είναι μια φορά την εβδομάδα, οπότε αντιμετωπίζουμε πρόβλημα επιστροφής.

Κατάλαβες φίλε μου Γιώργο (αγάπιε) τα χάλια μας;
Συμβασιλεύουσα - ξεσυμβασιλεύουσα, το λιμάνι ΔΕΝ δουλεύει.
Ούτε και θα δουλέψει.
Ολα (σου λέω όλα) τα λεφτά στη Χαλκιδική καρντάσια!
:080:

Μάγκες ωραία όλα αυτά αλλά υπάρχει και το …τεχνικό κομμάτι του θέματος. Στις μέχρι τώρα συναντήσεις υπάρχουν κάποιοι που τραβάνε το κουπί της διοργάνωσης, των επαφών, των διακανονισμών με τα “μαγαζά”, κουλουπου-κουλουπου.
Το να πέφτουν σωρηδόν προτάσεις είναι πολύ ενθαρρυντικό και ενδεικτικό του κλίματος που επικρατεί στο φόρουμ… Είναι ευκαιρία να γνωριστούμε, να δούμε τις φάτσες μας ζωντανά, να τα πούμε από κοντά και να ρίξουμε και καμιά πεννιά, επιτέλους ! (τον Πάνο ας πούμε, ακόμα να τον γνωρίσουμε αν και κοντεύουμε να μάθουμε μέχρι και τι μάρκα σώβρακο φοράει εκεί στο ειδυλλιακό Βριστόλιον!)

Όπως ανέφερε κι ο έγκριτος συνάδελφος ΚΚ, είναι ευκολότερο για αυτούς που το οργανώνουν να κάνουν τις απαραίτητες “διαβουλεύσεις” με τον μαγαζάτορα, στον τόπο διαμονής τους. Δεν μπορούμε π.χ. να σκάσουμε μία ωραία μεσημβρία 150 νοματαίοι σε μία ταβέρνα με 80 μπουζουκομπαγλαμάδες, 45 κιθάρες και 25 ντεφοκούταλα παραμάσχαλα και να πούμε “ήρθαμε !”. Κάποιος θα πρέπει να ψάξει τον κατάλληλο χώρο, να πάει από πριν εκεί να πει δύο κουβέντες με τον άνθρωπο, να του εξηγήσει τι πρόκειται να γίνει και να συμφωνήσει τις λεπτομέρειες.
Αυτό μπορεί να είναι πολύ απλό (βλ. Βόλος 2005) όπου ο Φρανκ λόγω της θητείας του στην περιοχή γνώριζε πρόσωπα και πράγματα και το κανόνισε σε dt, έως πιό πολύπλοκο. Επίσης υπάρχουν τα θέματα της πρόσβασης, της διαμονής και της ημερομηνίας διεξαγωγής (ώστε να βολεύονται κατά το δυνατόν περισσότεροι φορουμίστες).

Εν γένει εγώ είμαι μέσα σε προτάσεις, ακόμα και … στο Καστελλόριζο. Πρέπει όμως κάποιος με σάρκα και οστά να αναλάβει τα παραπάνω και καλώς ή κακώς αφού ο κλήρος πέφτει σε εμάς είναι πιό εύκολο να το οργανώσουμε στην Αθήνα.

Ταύτα και μένω…

georges de katsibeau

Υψιλο και Γου

Θα έλεγα ότι ο διαπρεπής συνάδελφος και συνκλικαδόρος ΚΚ θα μπορούσε να κάνει το ίδιο για τη Θεσσαλονίκη, μιάς και έχει μετοικήσει εκεί, αλλά ελοχεύουν οι εξής κίνδυνοι:

  1. Στη διάρκεια της αναζήτησης, να ανακαλύψει όντως το κατάλληλο μέρος αλλά στη διάρκεια των διαπραγματεύσεων να χαθεί στους δαιδάλους της οινορακοποσίας με ολέθρια αποτελέσματα για το μέλλον της συνάντησης.
  2. Βγαίνοντας στον πηγαιμό για … την Ιθάκη και με την πληθώρα των επιλογών που υπάρχουν στη Σαλονίκη να εξελιχθεί σε προσωπικό του οδοιπορικό αντί της συνάντησης (αυτό βέβαια βολεύει την Κλίκα, αφού θα έχουμε συνεχείς ανταποκρίσες από το “μέτωπο” για ν-το-πλήθος-τεύχη)
  3. Να ξεκινήσει το κονσέπσουαλ ντιζάϊν της συνάντησης, να εκπονήσει τα σχετικά οργανογράμματα-χρονοδιαγράμματα, να προχωρήσει στα σχετικά μήτινγκς ώστε να καθορίσει τις απαιτήσεις του πελάτη, να πραγματοποιήσει εμπεριστατωμένη μελέτη περί της "υποδοχής εκδηλώσεων τύπου φόρουμ στο πολεοδομικό συγκρότημα της Θεσσαλονίκης, βάσει παραμετροποιημένης ανάλυσης πεπερασμένων στοιχείων και διαφορικού λογισμού και εφαρμοσιμότητα αυτής στον χώρο, με γνώμονα τη βελτιστοποίηση του χωρικού μοντέλου ", να ξεκινήσει τη διαδικασία εφαρμογής, αλλά να κολλήσει λόγω έλλειψης υποστήριξης και πόρων από το Γ’ ΦΠΣ (φορουμικό πλαίσιο στήριξης).

Αθηνα ρε παιδια να ερθουμε κι εμεις οι μαναδες…

Κατερίνα μήπως ίσιωσες τα μαλιά σου και τα έβαψες μαύρα;

Μιάς και γίνεται δημοσία (*) η διαβούλευση για τον τόπο γυρίσματος της ταινίας “ΚΛΙΚΑ RELOADED”, να πω ότι η Θεσσαλονίκη δεν πρέπει να αποκλειστεί με μόνο κριτήριο το “ποιός θα κάνει τις επαφές” γιατί:
(1ον) δεν θέλει δα και πτυχίο επικοινωνιολόγου για μια τέτοια δουλειά, και
(2ον) μπορεί να μην χρειάζεται “επαφές” διότι υπάρχουν χώροι έτοιμοι και με ένα τηλέφωνο κανονίζεται το σκηνικό.

Αυτό που πρέπει να υπολογίσμουμε είναι το κλάσμα Qa/Qt που ισούται με το λόγο του αθροίσματος των χιλιομέτρων που πρέπει να διανύσουν όλοι όσοι θέλουν να παρευρεθούν από τον τόπο διαμονής τους μέχρι την Αθήνα (δείκτης Qa) και από τον τόπο διαμονής τους μέχρι μέχρι τη Θεσσαλονίκη (δείκτης Qt).

Νομίζω ότι επειδή:
Qt >> Qa,
άρα όχι μόνον:
Qa/Qt <1
αλλά και:
Qt/Qa -> oo
άρα “ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ”.

:108:


(*) αυτό για εκείνους που μας λένε “σταλίνες” και “κλειστή κάστα”

Αυτό το “ύψιλον και γου” του Ζορζ θα μας καταστρέψει! Αρχισε αμέσως ο άλλος τα επιστημονικά. Ασε που θα συνδέσει τα τεχνικά ζητήματα της προετοιμασίας της εκδήλωσης με το κοινωνικό προτσές…
Στο τέλος θα βγει η “γραμμή” για (π.χ.) Φλώρινα, αλλά έτσι όπως θα “κατεβαίνει προς τα κάτω” (σ.σ. η γραμμή), οι συμμετέχοντες θα “καθοδηγούνται” προς το Βαθύ Σάμου. Ετσι γίνεται όταν έχεις κάνει φοιτητής σε εποχές που δρούσε ακόμη η ΑΑΣΠΕ, η ΣΑΚ και η Β΄Πανελλαδική. :019: