Νέα και μπερδεμένη

Καλησπέρα παιδιά και καλώς σας βρίσκω! Θέλω να ξεκινήσω ένα όργανο αλλά έχω μπερδευτεί και χρειάζομαι τη βοήθειά σας. Καταρχήν από μουσική δεν κατέχω αλλά έχω πολλή όρεξη. Τα ακουσματά μου είναι έντεχνα, λαϊκά και λιγότερο ρεμπέτικα και πραδοσιακά. Σαν ήχος με τραβάει ιδιαιτέρως η λαύτα (ασυγκέραστο άρα πιο δύσκολο) αλλά και το στεριανό λαούτο. Από την άλλη το μπουζούκι έχει νομίζω πιο ευρύ ρεπερτόριο και πιο κοντά στα δικά μου ακούσματα. Μου αρέσει αλλά δεν έχω και έρωτα με τον ήχο του. Πραγματικά, έχω μπερδευτεί και δεν ξέρω που να καταλήξω…Οποιαδήποτε βοήθεια σχετικά με τα κριτήρια επιλογής οργάνου ίσως αποδειχτεί πολύτιμη. Ευχαριστώ!

Παιζω μπουζουκι (που εχω ερωτα) αλλα με γοητευσε προσφατα μια λαυτα που ακουσα να παιζει μια κοπελα στο δρομο…υπεροχος ηχος και μαγευτικη αισθηση μου αφησε, τοσο που εχω αρχισει να το σκεφτομαι…

Το κριτήριό σου μάλλον πρέπει να ξεκινήσει από το ρεπερτόριο. Αν τα ακούσματα με τα οποία θέλεις να ασχοληθείς είναι κοντά στο ρεπερτόριο του μπουζουκιού, αυτό θα πάρεις. Μάλλον μιλάς για τετράχορδο μπουζούκι, βέβαια, αλλά είναι θέμα προσωπικό. Με το τετράχορδο μπορείς να παίξεις και καθαρό (παλαιο-) ρεμπέτικο, το “πειραιώτικο” που λέμε, ακριβώς όπως και με το τρίχορδο μπορείς να παίξεις και λαϊκά και έντεχνα. Η λάφτα, κακά είν’ τα ψέμματα, είναι για άλλο ρεπερτόριο*, χωρίς αντρικές αγριοφωνάρες και βαβούρες κέντρων. Αν, με το καλό, ξεκινήσεις και πας καλά, ο δρόμος και για λάφτα και για οτιδήποτε, ανοίγει εύκολα. Και μη φοβάσαι την ασυγκέραστη μουσική, η δυσκολία είναι περισσότερο στη θεωρία και όχι στην τεχνική. Άσε που, πολλοί θα ακούσουν, λίγοι θα καταλάβουν…

*έχει βέβαια άλλο ήχο…

[Συμπληρώνοντας τον Νίκο Π.:]

Όσο για το στεριανό λαούτο, είναι το κατεξοχήν συνοδευτικό όργανο όλης σχεδόν της παραδοσιακής μουσικής. Όχι μόνο στεριανής αλλά και νησιώτικης (το νησιώτικο λαούτο είναι ακριβώς το ίδιο όργανο).

Όλα αυτά τα όργανα έχουν βέβαια τη δυνατότητα, άλλο πιο εύκολα, άλλο λιγότερο, να παίξουν και μουσικές πέρα από τη μητρική τους. Αλλά για να μάθεις θα ξεκινήσεις βέβαια με το κανονικό ρεπερτόριοι του κάθε οργάνου, που καλό είναι να σου αρέσει, αλλιώς προς τι;

Πάντως, με ακούσματα πρωτίστως έντεχνα και λαϊκά αλλά χωρίς έρωτα για το μπουζούκι, γιατί δε σκέφτεσαι και το ενδεχόμενο της κιθάρας;

Πάντως το «ασυγκέραστο άρα πιο δύσκολο» δεν ισχύει. Στη λάφτα, όπως ακριβώς και στα συγκερασμένα όργανα, τη νότα που θες να παίξεις τη βλέπεις. Τα δύσκολα είναι τα άταστα.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Ναι, έχετε δίκιο, λάθος έκανα, η λαύτα έχει μπερντέδες άρα δεν ισχύει αυτό που είπα για το ασυγκέραστο. Θα γίνω πιο συγκεκριμένη και θα πω τι ακούω για να καταλάβετε καλύτερα. Λατρεύω το Θανάση Παπακωνσταντίνου, τη μπουζουκομάνα του και όλο αυτό το σινάφι (Μάλαμας, Δακανάλη, Κανά, Φριντζήλα, Χαϊνηδες κλπ). Από την άλλη μου αρέσει πολύ η μουσική της Μάρθας Μαυροειδή (λαύτα) και όταν ακούω τον Ross Daly να παίζει λαύτα σκέφτομαι ότι δεν γίνεται να βγει πιο ωραίος ήχος από όργανο. Από ρεμπέτικα υπάρχουν πάρα πολλά κομμάτια που μου αρέσουν αλλά από ένα σημείο και μετά κουράζομαι, δεν μπορώ τόσο σεβντά. :stuck_out_tongue: Και τέλος, τώρα τελευταία έχω κάνει και ένα άνοιγμα προς τα παραδοσιακά. Και πραγματικά δεν μπορώ να βγάλω απόφαση. Σκέφτομαι μήπως πάω στο Εν χορδαίς (σχολή μουσικής) εδώ στη Θεσσαλονίκη να κάνω μια συζήτηση. Ευχαριστώ για το χρόνο σας και ελπίζω να καταλήξω σύντομα κάπου.

Για Θανάση, Χαΐνηδες κλπ., είναι γεγονός ότι μ’ ένα μπουζούκι ή ένα λαούτο θα κάλυπτε κανείς πολύ ρεπερτόριο. Ωστόσο πιστεύω (ίσως λόγω συντηρητισμού δικού μου) ότι αυτά είναι τραγούδια που θα τα παίξει κάποιος αφού έχει πρώτα μάθει το όργανο σε πιο μπουζουξήδικα ή λαουτιέρικα, αντιστοίχως, κομμάτια. Επιμένω ότι αν θες να παίξεις αυτά πρώτα-πρώτα, μάλλον η στάνταρ επιλογή θα ήταν κιθάρα.

Πάλι δεν ξέρω: ίσως είναι καιρός να τα αποδεχτούμε κι αυτά ως μέρος του κανονικού ρεπερτορίου για μπουζούκι - λαούτο. Ένα κλικ της σκέψης είναι, τίποτε παραπάνω…

Όσο για τον Ρος, κι ένα ντενεκέ της φέτας να βάραγε δε θα υπήρχε πιο γλυκός ήχος.

Το να πας στους Εν Χορδαίς και να συζητήσεις από κοντά είναι μάλλον η καλύτερη ιδέα.