Μπράβο στον κ. Φέρρη (Αφιέρωμα στον Π. Τούντα - Αφιέρωμα στον Τσιτσάνη)

Φίλε Kostas™ δεν ξέρω τι σκοπιμοτητες εξυπηρετούν οι αναφορές του Αλκιβιάδη Μ αύρου σε συγκεκριμένα θέματα (ταινίες Κ.Φερρη και μουσικά μεζεδοπωλεία) αλλά με ενοχλεί η χρήση στατιστικών μοντέλων από την πλευρά σου σε ένα ελεύθερο φόρουμ που νομίζω οτι πρωτεύοντα ρόλο έχει η αγάπη του κάθε μέλους στο ρεμπέτικο - λαικό τραγούδι. Νομίζω οτι σε λίγο θα << εφαρμόσουμε και τη λογοκρισία >>.Εκφράζω τις προσωπικές μου απόψεις με κάθε σεβασμό στο πρόσωπό σου και στο ρεμπέτικο φόρουμ που μας φιλοξενεί.

Για να καταλάβω δηλαδή: όταν δεν υπάρχουν επιχειρήματα, τότε μιλάμε αφοριστικά. Όταν υπάρχουν επιχειρήματα τότε, σαν καλοί διαχειριστές/συντονιστές που είμαστε, έχουμε ως καθήκον να “προστατέψουμε τα καλά και συμφέροντά μας”;

Γιατί εδώ περί αυτού πρόκειται.

Υ.Γ. Συγγνώμη που θα εκφραστώ έτσι, αλλά όπου και όσο θα υπάρχει αντίλογος(ναι, αντίλογος), θα υπάρχει και λόγος. (Λόγος για αντίσταση)

σε ότι αφορά τη “σιγή” μου απο τον Φεβρουάριο και μετά αυτή οφείλεται στο …δημοκρατικότατο κλείδωμα του ποστ!!!
Θεωρώ ότι ο καθένας έχει το δικαίωμα να κάνει δημοσιεύσεις στα θέματα που τον ενδιαφέρουν!!
Κατα πάσα πιθανότητα κυτάξατε βιαστικά τις δημοσιεύσεις μου!! Εχω συμμετοχή και σ΄ άλλες…
Τα δε ειρωνικά σας σχόλια νομίζω ότι δεν χρήζουν απάντησης…

Καλησπερα σε ολους. Φιλε Αλκη, ξερεις οτι υπαρχουν ερασιτεχνες με μερακι που τα λενε πολυ καλα και σηκωνουν το <βαρος>. Ομως κατα την γνωμη μου δεν τιθεται θεμα <βαρους> αλλα ευθυνης και αυτογνωσιας των δυνατοτητων τους, αφου εκτιθονται σε τετοιου ειδους εκπομπες.Ισως να ηταν λαθος επιλογη του κ.Φερρη καποιοι απο τους τραγουδιστες, αλλα μη τα βλεπουμε ολα στραβα σε αυτη την εκπομπη, συλλεγουμε πληροφοριες και μαθαινουμε απο τις ερευνες του κ.Φερρη.Αυτο βεβαια δεν σημαινει πως μας αρεσουν ολα ή συμφωνουμε σε ολες τις επιλογες του.Κλεινοντας θα ελεγα πως πρεπει να ειμαστε λιγοτερο αυστηροι σε τετοιου ειδους προσπαθειες,αφου ολοι κανουμε λαθη.

Συμφωνω, ο Μανος Κουτσαγγελιδης τραγουδαει καταπληκτικα και το κανονακι το <σκαβει>δεν το παιζει απλα.

Πονεμενη ιστορια οι διασκευες, σε παλαιοτερη εκπομπη ακουσα τον καϊξη <μεταλαγμενο> (το λιγοτερο που μπορω να πω), γιατι ρε παιδια τετοια διασκευη, σας ειπαμε οτι δεν μας αρεσει ή βαρεθηκαμε τον <κανονικο>? Αυτο που αγαπαμε ολοι απο αυτο το ειδος εκτος απο τους στοιχους ειναι και ο τροπος που τα παιζανε,αλλωστε ολοι μας ψαχνουμε τις πρωτες εκτελεσεις και μαλλον αυτο κατι σημαινει!!!

Ευχαριστω Δημητρης Αδαμ.

το παραπάνω σχόλιό μου έχει την έννοια του «σεμνά»…:087:

Στην εκπομπή της ΝΕΤ “έχει γούστο”, στις 9-3-09, ο κ. Φέρρης, εκθείασε το έργο του υποβαθμίζοντας το έργο του Στάθη Δαμιανάκου.
Η αυτοαξιολόγηση ήταν άκομψη, και η σύγκριση ήταν άστοχη, αφού πρόκειται για ανόμοια πράγματα…
Το έργο του Στάθη Δαμιανάκου εντάσσεται στο χώρο της επιστήμης της Κοινωνικής Ανθρωπολογίας, ενώ το έργο του κ. Φέρρη ανήκει στο χώρο της επαγγελματικής δραστηριότητας της show biz, και αρέσει ή δεν αρέσει, ανάλογα με τα προσωπικά αισθητικά κριτήρια των θεατών του.
Το γεγονός ότι δεν υπάρχουν ανάλογες δημιουργίες δεν αποτελεί και εγγύηση ποιότητας…
Προσωπικά δεν μου αρέσει, :240:αλλά περί ορέξεως… κολοκυθόπιτα!

Όλοι έχουμε δικαίωμα κάτι (αιτιολογημένα η αναιτιολόγητα) να μας αρέσει η όχι.

Όταν όμως οι δημόσιες κρίσεις μας αφορούν πρόσωπα σαν τον Κώστα Φέρρη, θα πρέπει να είμαστε πιό προσεκτικοί στο ύφος και τις εκφράσεις μας ( και το ήθος, θα έλεγα…), διότι:

  1. Όταν εμείς δεν πίναμε ακόμα ούτε το πρώτο γαλατάκι μας, ο Κώστας γνώριζε από κοντά το Μάρκο, τον Μπάτη, το Στράτο και άλλους, ξέροντας ήδη πολλά γιά το ρεμπέτικο.
  2. Ασχολιόταν και ερευνούσε με τον τρόπο του το συγκεκριμένο είδος, πριν ακόμη οι παλιότεροι και νεότεροι «ρεμπετολόγοι» υποψιαστούν το οτιδήποτε…
  3. Μεσούσης Δικτατορίας κάνει την πρώτη μικρού μήκους ταινία του «τα ματόκλαδά σου λάμπουν» πάνω στο τραγούδι του Μάρκου και το Μινόρε του Περιστέρη. Η ταινία κόβεται από το Φεστιβάλ Θεσσαλονίκης, διότι «…δε θα βάλουμε τώρα και τους χασικλήδες στο Φεστιβάλ !».
  4. Ο πρώτος δίσκος μεταδικτατορικά με διασκευές ρεμπέτικων τραγουδιών από το Μάνο Χατζηδάκη «Τα πέριξ», προέρχεται σχεδόν αποκλειστικά από δίσκους της συλλογής του που δάνεισε στο Παρίσι στο Χατζηδάκη.
  5. Ακόμη και γιά την τεράστια διεθνή κινηματογραφική του επιτυχία «Ρεμπέτικο», σχεδόν δεν έβαλε φράγκο στην τσέπη !!!
  6. Το ρεμπέτικο αποτελεί γιά το Φέρρη σχεδόν μιά εμμονή, που ίσως να στέρησε και από τον Ελληνικό κινηματογράφο πολλά ακόμη που θα μπορούσε να έχει κάνει (και δεν έχει κάνει και λίγα…).
  7. Εδώ και χρόνια μας κάνει την τιμή και συμμετέχει σ`αυτό εδώ το φόρουμ.
  8. (και τελευταίο)Ο Φέρρης δεν είναι κανένας τυχάρπαστος που πάει «να τα αρπάξει». Ίσως και να αγαπάει το ρεμπέτικο πολύ περισσότερο από πολλούς από εμάς! Και γιά όποιους είχαν την τύχη να τον γνωρίσουν από κοντά, είναι ένας γλυκύτατος και γοητευτικότατος άνθρωπος, ένας πραγματικός μάγκας με την πραγματική σημασία της λέξης !

Και βέβαια, είμαι εντελώς προκατειλημμένος (θετικά…) γιά το άτομό του, γιατί είναι φίλος μου από πολύ παλιά (όπως και συ, Άλκη…).

Με εξαίρεση το “Να μη λες το μυστικό σου”, 1938, (τραγ. Ρούκουνας), όπου είναι παιγμένο με μπουζούκι και κιθάρα. Μάλλον αυτό το τραγούδι είναι και το μοναδικό του με αυτά τα όργανα και όχι βέβαια “Οι λαχανάδες” στην εκτέλεση με την Κατίνα Χωματιανού, όπως αναφέρεται στην εκπομπή του κ. Φέρρη, όπου ακούγονται καθαρά μόνο 2 κιθάρες, χωρίς μπουζούκι.

Διατύπωσα τα σχόλιά μου, χωρίς να είμαι καθόλου προκατειλημμένος, με το προσήκον, προς οποιονδήποτε, ύφος και ήθος και ελπίζω Νίκο ότι δεν αναφέρεσαι σε μένα.
Δεν αμφισβητώ όσα προανάφερες, αλλά δεν μου αρκούν για να ανακαλέσω όσα έγραψα, ούτε να αναιρέσω όσα “σεμνά” έδωσα στα μηνύματα του κ. Φέρρη για τον “ιδιότυπο”, (κατά πως λέει και ο ίδιος), τρόπο που απάντησε στο θέμα “ΕΤ3 - Φέρρης”

Θοδωρή, γι`αλλού χτυπούσε η καμπάνα…

http://video.google.com/videoplay?docid=-2457783027096516017

Δέιτε τα σχόλια του Φέρρη μετά το 32:34 από τις προσωπικές αναμνήσεις τους για τον Μάρκο. Ακόμα και αν δεν σας αρέσουν οι μουσικές προσσεγγίσεις του στα τραγούδια ακούστε τις περιγραφές του. Καταπληκτικές!

δεν έχω λόγους να διαφωνήσω μαζί σου σ’ αυτά που γράφεις Νίκο.
απλά θα ήθελα να τοποθετηθείς (αν φυσικά το επιθυμείς) επι του θέματος!
Απ΄ ότι σίγουρα θα γνωρίζεις το θέμα μας δεν έχει να κάνει με την συμβολή του κ. Φέρρη στο θέμα “ρεμπέτικο” κατά το παρελθόν.
Εδώ και καιρό ( και απο πάρα πολύ κόσμο) αμφισβητούνται οι εκπομπές του κ.Φέρρη όχι μόνο απο αισθητικής πλευράς αλλά και σαν πηγή ενημέρωσης. (δες το κείμενο του Νίκου Πολίτη).
Δεν νομίζω αυτό να είναι κακό!! Η ΑΜΦΙΣΒΗΤΗΣΗ Ο ΔΙΑΛΟΓΟΣ ΚΑΙ Ο ΑΝΤΙΛΟΓΟΣ ΕΙΝΑΙ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΑ ΠΡΟΙΟΝΤΑ!!
να τα καταργήσουμε μόνοι μας αυτό δεν γίνεται! Αν κάποιοι τώρα το επιθυμούν ας το πράξουν…

ΥΓ. η ηλικία και το “ένδοξο παρελθόν” δεν μπορούν απο μόνα τους να ορίσουν άποψη.

1 «Μου αρέσει»

Δεν νομζω οτι μπορει να αμφισβητησει η να διαφωνησει κανεις ως προς την την δημοκρατικοτητα και την αξια της ΑΜΦΙΣΒΗΤΗΣΗΣ και του ΔΙΑΛΟΓΟΥ…!! Ας γινεται ομως ρε παιδια καλοπροαιρετα και κατα το δυνατον εποικοδομητικα…!
Η γνωμη μου ειναι οτι , χαραχτηριζοντας σαν ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ μια εκπομπη , με τυχον ατελειες, ενος ανθρωπου με προσφορα στην υποθεση του ρεμπετικου , οπως ειναι ο κ. Φερρης , δεν ειναι και ο καλλιτερος τροπος δημιουργιας ΅δημοκρατικου΅ διαλογου.
Ειναι σιγουρο οτι ολοι ανεξαιρετως που γραφουν σ¨αυτο το ΦΟΡΟΥΜ σεβονται και αγαπουν , ο καθενας με τον τροπο του, το ρεμπετικο και το καλο ελληνικο τραγουδι γενικα…!
Δεν χρειαζεται να μπαινουμε σε μονοπωλιακες και πλειοδοτικες διαδικασιες ΅αγαπης΅ προς το ειδος.

Αν κάτι λοιπόν μου φανεί απαράδεκτο να μη το πω;;
το επιθετο “απαράδεκτος” γιατί να αναιρεί το “καλοπροαίρετος”;;
αν με έχεις καταλάβει την γνώμη μου λέω!! Την οποία φυσικά την υπερασπίζομαι με επιχειρήματα!

το επιθετο “απαράδεκτος” γιατί να αναιρεί το “καλοπροαίρετος”;;

Συ οιδας.
Αν ηταν οντως καλοπροαιρετη η παρεμβαση και ο συγκεκριμενος χαρακτηρισμος δεν υπαρχει θεμα.
Απλα δεν φανηκε ετσι…!
Παντα καλα…!

Νοιώθω την ανάγκη ,να πω λίγα πράγματα για τις εκπομπές του Κ.Φέρρη. Θα πρέπει αρχικά να τονίσω, ότι δεν ανήκω στους φονταμενταλιστές του ρεμπέτικου. Δηλαδή ,παίζονται και τραγουδιούνται όπως ακριβώς το έκαναν εκείνοι τότε , και τέλος. Αν μπορούν να παιχθούν ,και με κάποια προσθήκη κάποιου οργάνου, και δένει το πράμα ,καλώς. Απ΄το σημείο αυτό όμως, μέχρι τις πολυμελείς μπάντες του Κ.Φέρρη οι οποίες περιλαμβάνουν και όργανα ξένα προς το μουσικό αυτό είδος , ε! σηκώνει και κουβέντα, και κριτική .Αναφέρομαι σε ντέφι ηπειρώτικο, μεταλόφωνα κλαρινα κλπ. Αυτό κατά την γνώμη μου,είναι και υπερβολή ,μα συνιστά και διασκευή ,με ότι αυτό συνεπάγεται .Θα συμφωνήσω με τον Αλκιβιάδη Μαυρο για την Θ.Στίγκα και τον Κουτσαγγελίδη, όπως επίσης και τον Κουτουλάκη.Οι υπόλοιποι μου φάνηκαν μάλλον ανεπαρκείς. Θα σταθώ λίγο στον Σ.Παγιουμτζή. Θα πρέπει επειγόντως, να αποκτήσει ταυτότητα ερμηνευτική δική του . Γιατί παρατήρησα πως μέσα στο ίδιο τραγούδι ,σε κάποια σημεία μιμείτο τον παππού του ,κ΄όταν ξεχνιόταν παρά κάτω τραγουδούσε με τον δικό του τρόπο, και φωνή. Με τούτα βέβαια δε αμφισβητώ τις γνώσεις ,την έρευνα ,την προσφορά του Κ.Φέρρη τόσο στο ρεμπέτικο, μα όσο και στον κινηματογράφο . Αυτό όμως δε θα πρέπει να αποτελεί ανασχετικό παράγοντα ,σ΄ότι αφορά κριτική καί έκφραση διαφορετικής άποψης .

Μπαμπη, σε γενικες γραμμες συμφωνω με την αποψη σου.
Να προσθεσω ομως οτι απ¨οτι καταλαβα , οι εκπομπες του ΟΝΕΙΡΟΥ ΕΛΛΑΣ δεν εχουν το ρεμπετικο σαν αποκλειστικο θεμα. Παιχτηκαν και τραγουδια του Γουναρη , του Πολυμερη, του Ζαμπετα ακομη και το ΅Ητανε μια φορα ματια μου΅ του Ξαρχακου και αλλων που δεν ανηκουν στο ρεμπετικο.

Φίλε theos1960,
επειδή και εγώ παρακολούθησα την συγκεκριμένη εκπομπή θυμάμαι, πιστεύω καλά, πως σε αποστροφή του λόγου του ο Κ.Φέρρης και αναφερόμενος προφανώς στο σπουδαίο βιβλίο του Στάθη Δαμιανάκου “Κοινωνιολογία του Ρεμπέτικου” (Ερμείας,πρώτη έκδοση Φεβρουάριος 1976), σημείωσε πως: <<ορισμένες από τις [τότε] θεωρήσεις του Δαμιανάκου, σήμερα θεωρούνται ξεπερασμένες>>.
Αυτό και μόνον ως σχόλιο, χωρίς πάντως να κάνει οποιαδήποτε σύγκριση με το δικό του έργο ή να το εκθειάσει, υποβαθμίζοντας τον Κοινωνιολόγο Στ. Δαμιανάκο, όπως σημειώνεις.
Αυτά άκουσα, αυτά μεταφέρω.
Άλλωστε, όπως και εσύ πολύ σωστά γράφεις, όντως θα ήταν μεγάλο ατόπημα η σύγκριση εντελώς ανόμοιων πραγμάτων.
Με κάθε σεβασμό στην δική σου άποψη, επί του θέματος που εσύ άνοιξες και μετά τις διευκρινίσεις σου, καλό θα ήταν “προς επίρρωσιν” να υπάρξει και μία τρίτη συνιστώσα άποψη αυτήκοος, ώστε να μην είναι μόνον ο λόγος μου απέναντι στον δικό σου.

Έχω δει κι εγώ τις εκπομπές περί ων ο λόγος. Δεν μου πολυάρεσαν…
Ο Κ. Φέρρης μου αρέσει πολύ και ως καλλιτέχνης-δημιουργός, αλλά και ως αυτό που φαίνεται να είναι…
Εκτιμώ την προσπάθεια που έκανε και κάνει για την μουσική που μου αρέσει.
Τις εκπομπές τις ξεχνάω -υποκειμενικώς- δεν μου άρεσαν.
Περιμένω κάτι καλύτερο απ’ αυτόν στο μέλλον, γιατί έχει βάλει ψηλά τον πήχη με την δουλειά του πριν… :slight_smile:

Φίλε Αντώνη, τα οπτικοακουστικά ερεθίσματα φιλτράρονται και ερμηνεύονται διαφορετικά από άτομο σε άτομο…
Δεν επιθυμώ, υπερασπιζόμενος την προσωπική μου άποψη, να φορτίσω το ήδη τεταμένο κλίμα που έχει δημιουργηθεί. Έτσι θα παρακαλέσω, αν κάποιος φίλος έχει μαγνητοσκοπήσει την συγκεκριμένη εκπομπή, ας κάνει τον κόπο να ανεβάσει το video, ώστε να σχηματίσει ο καθένας ανεπηρέαστα τη δική του γνώμη…

Ρε παιδιά ας το δούμε λίγο αλλιώς το θέμα! Σε ποιούς απευθύνεται η συγκεκριμένη εκπομπή;
Σε λίγους ψαγμένους ειδικούς με το ρεμπέτικο, κινητές εγκυκλοπαίδειες θα έλεγα στο συγκεκριμένο είδος ή στο ευρύ τηλεοπτικό κοινό που του αρέσει να απολαμβάνει και να μαθαίνει αρκετά πράγματα θα έλεγα, για το ρεμπέτικο και τους δημιουργούς του.:088:
Αν κάτσουμε τώρα και αρχίσουμε αναλύσεις επί αναλύσεων,είπε αυτό και κείνο και δεν είναι έτσι,
νομίζω δεν έχει κανένα νόημα.
Εξάλλου υπάρχουν πολλές αντίστοιχες εκπομπές στην ελληνική τηλεόραση με τέτοιο κύρος και ποιότητα και σοβαρότητα;:112:
Από μένα λοιπόν ένα μεγάλο ΜΠΡΑΒΟ και ένα ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ στο Κ. Φέρρη για όλα αυτά που μας προσφέρει τόσα χρόνια.:109::109: