Μπουλγαρί αγορά

Καλησπέρα στην παρέα!!
Θα ήθελα να ρωτήσω όσο αφορά την αγορά μπουλγαρί, αν υπάρχει κάποιος που να γνωρίζει ή να έχει σχηματίσει άποψη σχετικά με μαστόρους του οργάνου. .Λόγω οτι το συγκεκριμένο όργανο μετρά πολύ λίγα κομμάτια προφανώς η δυνατότητα να δοκιμάσω είναι περιορισμένη, οπότε οποιαδήποτε εμπειρία θα είναι άκρως βοηθητική…

1 «Μου αρέσει»

Γειά σου μάρκο. Νομίζω ότι ο @Manos_Lantzanakis
έχει πολύ αξιόλογα όργανα από όσο έχω ακούσει στο διαδίκτυο. Θα ήταν μια καλή ιδέα να ρωτήσεις. Τώρα εγώ δεν ξέρω άλλους κατασκευαστές αλλα σίγουρα κάποιο άλλο μέλος του φόρουμ θα σε κατατοπίσει. Καλή συνέχεια!

4 «Μου αρέσει»

Α! Επίσης αν θυμάμαι καλά και ο στακακης πουλάει αλλά δεν έχω την παραμικρή ιδέα για την ποιότητα τους

Ευχαριστώ πολύ!!! όντως ο συγκεκριμένος ακούγεται πολύ ωραία στα βίντεο και έχει και πολύ καλή πενιά…

1 «Μου αρέσει»

Γεια σου Μάρκο!
Μπορείς αν θες να επικοινωνήσουμε για να σου πω οτι πληροφορία θέλεις σχετικά με το όργανο.
Όντος λίγα κομμάτια αλλα νομίζω η αναβίωση του έχει ξεκινήσει και αξία μιας που είναι ένα εξαιρετικά νταλκά διάδικο όργανο!
Μπορείς για άμεση επικοινωνία να με βρεις στο φβ
Www.facebook.com/soundswoodinstruments
Ή τηλ

Έτσι για να την ιστορία εκτός από τον Μάνο που ήδη σου πρότειναν (και θα σου πρότεινα κι εγώ να μιλήσεις μαζί του) θα σου έλεγα εάν θες να μιλήσεις και με τον Γιάννη Παξιμαδάκη. Όσα όργανά του έχω ακούσει έχουν μια γλυκύτητα και έναν ιδιαίτερο χαρακτήρα. Ο ίδιος ο Γιάννης είναι χαμηλών τόνων και εξαιρετικός σαν παίχτης.

Υποψιάζομαι ότι εννοείς τον Σταγάκη. Εξαιρετικός μάστορας αλλά για λύρες! :wink:

2 «Μου αρέσει»

Μάλλον σκεφτόμουν την πεντανοστιμη στακα που έχουν εδώ στην Κρήτη! :yum:Είχα δει όμως να πουλάει και μπουλγαρι

(Off topic επί της ουσίας, σχετικό μόνο με το διαδικαστικό του πράγματος)

Υποθέτω πως θα πουλάει μπουλγαριά, όχι ένα μόνο. Η αρχική συζήτηση αφορά την αγορά μπουλγαριού. Δεν είναι άκλιτη λέξη: όταν την κάνουμε άκλιτη μπερδεύεται το νόημα.

1 «Μου αρέσει»

Σίγουρα πουλάει και μπουλγαριά. Απλά είναι μάστορας με “ειδίκευση” και οικογενειακή ιστορία στην κατασκευή κρητικής λύρας, ακόμη από τον παππού του. Και μπουζούκια φτιάχνει αλλά εάν ήθελα ένα δε θα προτιμούσα να το πάρω από εκεί. :wink:

Επ’ ευκαίριας να πω ότι για κατασκευή μπουλγαριού υπάρχει και ο Νίκος Κουκουλιτάκης

2 «Μου αρέσει»

Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά!!!

1 «Μου αρέσει»