Μπουζούκι Zozef στα 12.500$;

Εσείς το γελάτε αλλά με την τρέλα που έχουν οι τετράχορδοι με το στόλισμα και τις φιγούρες ότι πρέπει ειναι. Άμα είχε και μαύρο καπάκι πάει στα μπόνους.

To link λειτουργει αλλα το μπουζουκι δεν ειναι διαθεσημο …πιστευω εχω δει στο γκρουπ ομαδα Ζοζεφ του ΦΒ αυτο το οργανο
Ο ζοζεφ εφτιαξε πολυ λιγα οργανα με διπλο συριτι …πιστευω ενα ηταν του Μανωλη/Διαμαντη Χιωτη, ισως και νανα δυο ακομα για αλλους μουσικουσ που μου διαφευγει αυτη τη στιγμη .

Το παρα πανω ειναι μαλλον Ζοζεφ Β κατηγοριας (δηλαδη πειραγμενο/σεταρισμενο κτλ) και οχι κατασκευης εξ ολοκληρου Ζοζεφ

Τιμες( σε δολλαρια)
Ζοζεφ Α κατηγοριας που ανηκε σε γνωστο μουσικοσυνθετη απο 15Κ και πανω
Ζοζεφ Α κατηγοριας με ιδιαιτερη φιγουρα και πολυ περισσοτερο τριχορδα (που ειναι και πιο δυσκολα να βρεθουν) 8,5Κ-12,5Κ
Ζοζεφ Α κατηγοριας 7-10Κ
Ζοζεφ Β κατηγοριας τριχορδα 4,5-5Κ
Ζοζεφ Β κατηγοριας τετραχορδα 3-3,5Κ
Ζοζεφ μαιμου ¨απο 8Κ και πανω :wink:

Οι παραπανω τιμες για πληρως συντηρημενα οργανα και με Ζοζεφικη φωνη…διοτι υπαρχουν Α ζοζεφ που ειναι “μουγκα”

2 «Μου αρέσει»

Σπύρο να πούμε ότι τα K(1000) αναφέρονται σε δολάρια και όχι ευρώ, σωστά?

Ναι ολες οι τιμες σε δολαρια Σωστα Κ=1000 δολλαρια

1 «Μου αρέσει»

Ναι εχουμε και τον κυριο Νικολα , που εχει αυθεντικο Ζοζεφ του 54, και τον εχω κανει χρυσο να το φτιαξει /επισκευασει :grin:

2 «Μου αρέσει»

“Αυτό είναι το τελευταίο μπουζούκι που κατασκεύασε ο Ζοζέφ και όπως έλεγε ήταν το καλύτερο στο είδος του που είχε κατασκευάσει.”

[Redirecting...](Redirecting...

Για το λογο του αληθες !

4 «Μου αρέσει»

Ρε παιδιά συγγνώμη, αυτό το πράγμα είναι Άσχημο!

Καταλαβαίνω ότι αυτή ήταν η αισθητική της εποχής, συμβατική όσο και η δική μας ή η δική μου σήμερα, καταλαβαίνω ότι μπορεί να είναι εξαιρετικό όργανο, αλλά είναι η επιτομή του γκρικ τούριστ σουβλάκι συρτάκι, δε θα μπορούσε να φωτογραφηθεί πουθενά πιο ταιριαστά απ’ ό,τι στην εικόνα που βλέπουμε, και χρειάζεται μια κουρτίνα για να το κρύβει από πίσω όποιος το έχει σπίτι του.

Σε μια παλιά συζήτηση που επίσης ανακινήθηκε αυτές τις μέρες, είδα ένα αρχαίο 4χ (από τα «άλλα» 4χ, τα τρίχορδης φιλοσοφίας, πριν επινοηθεί εκ νέου το 4χ) που αναπαλαίωσε και παίζει ο Μουστάκας. Πόση λιτότητα εκεί, πόση φλυαρία εδώ. Γιατί ο κατασκευαστής ή ο παίχτης του 1910 αισθανόταν τόση εμπιστοσύνη στα ουσιαστικά χαρακτηριστικά του οργάνου του, τον ήχο δηλαδή (και την αντοχή κλπ.), και του 1968 αναγκαζόταν να τα σερβίρει με τόση σάλτσα γύρω γύρω;

1 «Μου αρέσει»

Και πάλι αυτό στην φώτο το θεωρώ αξιοπρεπεστατο !
Επειδή στο FB ακολουθώ όσους περισσότερους κατασκευαστές μπορώ, έχω δει μπουζούκια με τίγρεις, με δράκους, με φάρους, με Άγιους, με τοπία και άλλα πολλά, αυτά εδώ σε εμάς!
Οι Ισραηλινοί τα φτιάχνουν πράσινα, πορτοκαλί, κίτρινα, με όστρακα παντού. Επίσης παραγγέλνουν και πολλές υπέρπαραγωγές από τους Έλληνες μάστορες.
Και όλα τα παραπάνω θεωρώ μόνο οικονομικά όργανα δεν είναι, αλλά έχουν αλλάξει οι εποχές, ίσως μέσω ΚΑΙ του οργάνου κάποιοι να θέλουν να δείξουν την οικονομική τους κατάσταση η να περάσουν κάποιο μήνυμα…

2 «Μου αρέσει»

Ας το διακοσμήσουν με ένθετα πεντοχίλιαρα!

6 «Μου αρέσει»

Ε, φαντάσου. Εμείς τουλάχιστον παράγουμε μια φολκλόρ-ποπ-κιτς κουλτούρα. Οι άλλοι ούτε καν, την εισάγουν! Και σε άλλα θέματα όπου εμείς εισάγουμε αντίστοιχα κιτσαριά από Αμερική και αλλού, είμαστε χειρότεροι από τους ορίτζιναλ.

2 «Μου αρέσει»

Να αφήσω και μερικές φώτο από μπουζούκια που είναι εμφανισιακά "ξένα " (ακόμα) για εμάς…




2 «Μου αρέσει»

Μετά το never on Sunday και 4 χρόνια αργοτερα μετά το Ζορμπά , το μπουζουκι / λαϊκό απέκτησε παγκόσμια φήμη . Είχε προηγηθεί ο επιτάφιος του Μ Θεοδωρακη που είχε κάνει το μπουζουκι πλέον το εθνικό μας όργανο ( εγχώρια )

Όταν λοιπόν το μπουζουκι μπήκε κατα κόρον στις μεγάλες αίθουσες και στα κεντρα. ( από το 1962-63 και μετά ) Το ηχειο μεγάλωσε , το όργανο έγινε ηλεκτρικό , και αποτέλεσε το επίκεντρο ( μπροστάρη) της ορχήστρας . Έγινε με αλλά λόγια η μασκότ της λαϊκής μουσικής , το επίκεντρο του night -show, ο δε μπουζουξής ήταν και ο μαέστρος του μουσικού σχήματος που έλυνε και έδενε , και που πληρωνόταν πολύ περισοτερο από όλα τα αλλά μέλη της ορχήστρας ακόμα και από τον τραγουδιστή . Ήταν η φίρμα στη λεζάντα του μαγαζιού μαζί με τον τραγουδιστή

Θα παρατηρήσει κανείς πως ο Ζοζεφ ( και άλλοι οργανοποιοι ) μετά το 63 αρχίζουν να μετατρέπουν το μπουζουκι , τα διακοσμα , τις διαστάσεις του, με μια άλλη αισθητική που σκοπό έχει να κάνει το όργανο φανταχτερό μέσα στη καπνά και τα φωτορυθμικά της εποχής , και έμμεσα να υπονοήσει πως είναι ο αρχηγός της ορχήστρας
4/4 διακόσμηση με περλοιντ παντού , κλαρα στο μανικο , σχέδια στα παραπετια και κολαντζα κτλ

Υπάρχουν πολύ όμορφα καλοφτιαγμένα όργανα Α κατηγοριας του ζοζεφ εκείνης της περιόδου που θα ήθελα να αποκτήσω διότι είναι οργανα σταθμός ακριβώς εκείνης της εποχής που προαναφέρθηκε

Το Μοναστηράκι και το Athens by night ήρθε ως το μάρκετινγκ εκείνης της εποχής

Οι δράκοι τα λιοντάρια κτλ σήμερα στα όργανα απέχουν παρά πολύ από την αισθητική του ζοζεφ ακόμα και των πιο φορτωμένων διακοσμησεων του , που πιστεύω ότι είναι πολύ λιγότερο κιτς από ότι βλέπουμε σήμερα

4 «Μου αρέσει»

Αν έχεις λεφτά και δεν ξέρεις τι να τα κάνεις τα δίνεις για μπουζούκια Ζοζέφ , δεν είπα ποτέ όλοι.

1 «Μου αρέσει»

Το πρώτο είναι ωραίο ρε

1 «Μου αρέσει»

Νομίζω ότι έχουμε αναφερθεί ξανά σε άλλο νήμα περί γούστου.
Αν δεν μου κάνεις πλάκα και δεν με πειράζεις θα σου πω ότι εγώ το πρώτο το βλέπω σαν αφίσα της Benetton ! Ίσως αν ήταν μινιατούρα και πλαστικό να το αγόραζα για κάποιο νήπιο για μια ψευτοεπαφη.
Αν πραγματικά σου αρέσει, πάλι είναι σεβαστό!

1 «Μου αρέσει»

Εννοείτε υπάρχει , και ας μην έχουν ακούσει μπουζούκι ποτέ , ότι θα πουληθεί θα πουληθεί σίγουρα , όλο και κάποιος θα έχει τα λεφτά . Να σου πω την αλήθεια βέβαια , εγώ πήρα μπουζούκι 370€ και μια χαρά κάνει την δουλειά του , πόσο καλύτερα μπορεί να είναι το Ζοζέφ ; Βέβαια , το κατά πόσο είναι Ζοζέφ είναι ένα ερώτημα από την στιγμήν που δεν μπορεί κανείς να το επιβεβαιώσει

Θα σου πρότεινα να κάνεις αυτό που δοκιμάζω εδώ και λίγο καιρό προσωπικά, μια μέρα που θα είσαι ελεύθερος πάρε ενα καφέ και ξεκίνα βόλτα σε σοβαρά οργανοποιεία, θα καταλάβεις πόσο καλύτερα μπορεί να είναι αρκετά όργανα.
Για τον Ζοζέφ θα σου πω αν αξιωθώ ποτε να παίξω με κάποιο όργανο του.

Αν διάβασες τις απαντήσεις του @SDimis πιο πάνω θα καταλάβεις ότι υπάρχουν πολλοί που μπορούν να πιστοποιήσουν αρκετά πράγματα γύρω από τα όργανα.
Επίσης αρκετές πληροφορίες μπορείς να πάρεις και από εδώ για τον Ζοζέφ.

1 «Μου αρέσει»

Μόνο το μαυροκόκκινο με τα αστεράκια θα το έλεγα καθαυτό κιτς. Τα άλλα τρία είναι τόσο κουφά, τόσο έξω από οτιδήποτε περιμένω να δω, ώστε δεν έχω κατηγορία να τα εντάξω.

Στο τελευταίο, η εβραϊκή επιγραφή είναι πάνω στο όργανο ή στη φωτογραφία;

1 «Μου αρέσει»

Πάνω στην φωτογραφία, γιατί ο μάστορας μετά το παρουσίασε αρματωμένο χωρίς τα γράμματα.
Αλλά τελευταία έχω δει και αρκετά ελληνικά που διεκδικούν καρακιτσ τίτλους που για ευνόητους λόγους δεν ανεβάζω σε αυτό το νήμα (ίσως και γενικά).

Ναι, στη φωτογραφία είναι, το παρατήρησα καλύτερα. Τα γράμματα είναι απολύτως ευθυγραμμισμένα με την οθόνη μου, σαν το όργανο να ήταν ακριβώς κάθετα, αλλά δεν είναι ακριβώς κάθετα.