Μπουζούκι Σταθόπουλου 1921

Μόλις έπεσε στα χέρια μου ένα μπουζούκι του Σταθόπουλου και το αγόρασα:090:.
Είναι σε άριστη κατασταση και θα ήθελα την βοήθεια σας. Στον πάνω καβαλάρη έχε 4 χαρακες στη μπουργάνα. Πώς θα το αρματώσω και πως θα το κουρδίσω;

καλορίζικο!!! έχει και τον καβαλάρη του πάνω, τυχεράκια; πάρε φωτό και μέτρησε διαστάσεις, μήκος χορδής και αποστάσεις, και το συντομότερο σε μάστορα που να ξέρει από τέτοια όργανα (γνωστές οι προτιμήσεις μου, μην γίνομαι κουραστικός). μέχρι να σιγουρευτείς ότι αντέχει, έχε το έναν τόνο κάτω να μην ζορίζεται.

Ευχαριστώ Νικο. Τυχερός ναι, ακόμα τρέμω απ τη χαρά μου. Νομίζω ότι αντέχει. Είναι ανεπαίσθητα σκευρωμένο, το καπάκι στη θέση του και δεν έχει πουθενα ράγισμα η ξεκόλλημα. Ετηκέτα πυροσφραγίδα ροζέτα AS στη θέση τους. Φωτό και λεπτομέριες στο άμμεσο μέλλον.
64 μήκος χορδής

1 «Μου αρέσει»

καλοριζικο!τι ποιο καλο να αξιοποιουνται τετοια οργανα απο ανθρωπους που τα εκτιμανε!ριξε μια ματια εδω…http://www.tar.gr/content/content/files/Moustakas-Armatwma-bouzoukioy-arxes-20ou-aiwna-Tar.gr-2.pdf.pdf

Έχω ανεβάσει στο προφίλ μου μερικές φωτογραφίες αλλά δεν ξέρω πως να τις ανεβάσω και εδώ. Μήπως μπορεί κάποιος συντονιστής να βοηθήσει;

Νομίζω πως τα κατάφερα . Ευχαριστώ Περικλή!!

1 «Μου αρέσει»

20151124_182559.jpg Δεν είναι και η καλλίτερη ανάλυση στις φωτογραφίες αλλά κάτι είναι και αυτό.
Κάποια στιγμή θα ανεβάσω και ένα σχέδιο με τις διαστάσεις.

1 «Μου αρέσει»

Ωραιότατο.Και ακριβό μοντέλο.

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 22:30 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 22:11 —

Και κατι ακόμα.Είναι του εργαστηρίου του Σταθοπουλου και όχι του Αναστασιου που είχε πεθάνει από το 1914.Δηλαδή Epi,Cappiello,Αλέξανδρος Πολίτης κλπ.

Γιάννη έχεις δίκιο. Τον τίτλο τον έγραψα απ’ τη βιασύνη και τον ενθουσιασμό μου.
Κάποια στιγμή όταν με βγάλει ο δρόμος στη Σπάρτη θα έρθω να τα πούμε από κοντά.

Σημείωση από τη συντονιστική ομάδα: Ο τίτλος διορθώθηκε

Οργανάρα. Έχω και εγώ ένα λαούτο της ίδιος χρονολογίας με τα ίδια χαρακτηριστικά.Το σκάφος είναι ντυμένο εσωτερικά με κάτι σαν πανί;

Καλόπαιχτο άντε, κι άλλος τυχερός με παλιό όργανο!!!
Και τί όργανο, από τα ακριβά μοντέλα!
Να είσαι καλά να το χαίρεσαι!!

Καλοτάξιμο! Να το χαίρεσαι!

Καλορίζικο ρε φίλε.Να το χαίρεσαι καί καλές πενιές!!!

Συνχαριτηρια για το σπανιο και ομορφο οργανακι σου.καλες πενιες να εχεις.

Δεν μπορώ να δω καλά λόγω της ροζέτας αλλά ναι σαν πανί φαίνεται.

Ευχαριστώ πολύ όλους για σχόλια και τις ευχές σας!

Καλορίζικο, καλόπαιχτο και καλοτάξιδο! :slight_smile:

Θελουμε βιντεακι…
και να παιξεις κατι της εποχης του. Ξερεις εσυ…
Απο αυτα που μελετας τελευταια… :089:

Καλορίζικο Τάκη!!!

Μπράβο, μπράβο. καλόπαιχτο να είναι :slight_smile:

Αν θέλεις βιντεο έλα να βοηθήσεις λίγο γιατί ξέρεις στην τεχνολογία είμαι πίσω.
Το δοκιμάζω σε διάφορα κουρδίσματα δυο και τρεις τόνους κάτω και βλέπω οτι το όργανο έχει ψυχή από άλλη εποχή.
Κώστα , admin,Ελένη εσείς μπορείτε ευκολα να το δείτε απο κοντα. Θα χαρώ πολύ !!