Μπουζούκι Και Ουίσκυ - Πέταγμα της μέλισσας

Για να καταλαβουμε τι γίνεται!!!

Άλλο το sting of the bumblebee… ( KENΤΡΙ της μέλισσας) που είναι αυτό!

Και άλλο το πέταγμα της μέλισσας το Ελληνικό που είναι το γρήγορο μέρος από αυτό!

Όποιο και αν είναι τελικά από τα δύο παραπάνω και αν τελικά το δεύτερο το έχουν γράψει τα παιδιά στο βίντεο λάθος, ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ…

Με ενδιαφέρει να καταλάβετε ποιο ήθελα…:019::019::019:

Το 2ο έχει γραφτεί λάθος ρε παιδιά έλεος. Το 2ο είναι οι χαρταετοί, μην λέμε τα ίδια και τα ίδια. Και όποιος έχει διαφορετική γνώμη, ας την κρατήσει για τον εαυτό του, γιατί αυτή είναι η αλήθεια που λέω. Επειδή το γράφουνε στο youtube, δεν σημαίνει ότι είναι αυτό. Και δεν έχει καμιά σχέση το πέταγμα της μέλισσας με τους χαρταετούς πόσες φορές πρέπει να το πούμε για να το καταλάβετε. Και κάτι επιπλέον το 1ο μέρος των χαρταετών, είναι ένα αργό μέρος το οποίο παιζόταν και στην σειρά περί ανέμων και υδάτων, όποιος την έχει δει θα καταλάβει

Γιώργο για να μην μπερδεύεσαι : Το κομμάτι είναι το flight of the bumblebee (πέταγμα της μέλισσας) (τουλάχιστον έτσι γράφει το cd που το έχω)

Το κομμάτι του Θεοδωράκη είναι το έργο ‘‘Η γειτονιά των αγγέλων’’
Αν κάνω λάθος ας διορθώσει κάποιος για να το μάθουμε επιτέλους και σωστά.

Φίλε Danis αν δεν αφήσεις το πληκτρολόγιο και δεν πιάσεις το μπουζούκι δεν πρόκειτε να το μάθεις ποτέ!!!:245:

Κατ’ αρχήν φίλε Κώστα δεν παίζω μπουζούκι αλλά ακκορντεόν (και μάλλον δεν θα μάθω ποτέ μπουζούκι, αν και θα το ήθελα) :slight_smile:

Δεύτερον, τα στοιχεία που αναφέρω τα έχω δει γραμμένα και σε παρτιτούρες (δεν τα λέω από μνήμης)
και γι΄ αυτό ρωτάω αν ισχύουν (δεν αναφέρομαι λοιπόν “παικτικά” στα κομμάτια, αλλά σαν πληροφορίες).

Επειδή λοιπόν και άλλοι μάλλον έχουν διαβάσει ή έχουν ακούσει στοιχεία για αυτά τα κομμάτια, ενημερωτικά ζητάω από κάποιον να δώσει λύση στο “πρόβλημα”.

Επαναλαμβάνω όχι στο θέμα εκτέλεσης, αλλά για ενημέρωση.

Επιτρεψτε μου να πω την αληθεια οσον αφορα τους χαρταετους.
Λοιπον το πρωτο κομματι το αργο λεγεται η γειτονια των αγγελων και δινει το ονομα του και σε ολον το δισκο.
Το δευτερο κομματι ειναι οι χαρταετοι και ειναι πολυ πιο γρηγορο.
Αυτα .(απο το εξωφυλλο του δισκου.)

Αφου λοιπόν ξεκαθαρίσαμε λίγο εως πολύ τα πράγματα μπορούμε να δούμε λίγο και το θέμα που πρότεινε στην αρχή ο giorgos_86 σχετικά με το εαν μπορούμε να βρούμε(το πέταγμα της μέλισσας)γραμμένο (σε ταμπλατούρα καλύτερα) κάπου για να μην μπούμε στον κόπο να τα βγάλουμε με το αυτί.Υπάρχει κάποιος λοιπόν που να έχει πληροφορίες για αυτό το θέμα.
Ευχαριστώ

Κοιτάξτε εδώ

…και από εκεί να δείτε την παρτιτούρα…

Έψαξα εκεί που είπες αλλα δεν βρήκα κάτι που να βοηθάει.Εξήγησέ σε παρακαλώ μας λίγο τι εννοείς.Και αν μπορείς καντο λίγο…λιανά για να το καταλαβουμε.
Ευχαριστώ.

Αν και δεν καταλαβαίνω γιατί τόση φασαρία για αυτό το κομμάτι …δεν είναι και η 9τη του Μπετόβεν εδω που τα λέμε:) …δεν είναι τίποτα να το γράψω στο πεντάγραμμο (μονο μη μου ζητήσεις να το παίξω) βάλε εδώ ένα λίνκ με καθαρό ήχο ( να μαί και σίγουρος οτι γράφω το σωστό κομμάτι) Και θα το γράψω στο pc και στο στέλνω…(σόρρυ απο ταμπλατούρα δεν σκαμπάζω)

Είναι πολύ καλή εξάσκηση για τα δάκτυλα (το πέταγμα της μέλισσας) και κατα την γνώμη μου, αν ξέρεις να το παίζεις όπως πρέπει σε ξεχωρίζει απο τους άλλους.Όσο για τους χαρταετούς του Μίκη Θεοδωράκη είναι ένα τραγούδι με υπέροχη μελωδία.

Βρες σε αρχείο Midi το κομμάτι που θες, άνοιξε το από το guitar pro και θα σου έχει μπροστά σου την παρτιτούρα.

Το γνωρίζω αυτό.Πήγα και έψαξα για να βρώ το κομμάτι αλλά δεν το βρήκα.Αυτό είναι το θέμα οτι δεν βρίσκω το κομμάτι “Χαρταετοί” του Μίκη Θεοδωράκη.
Υπάρχει κανένα άλλο λίνκ που να μπορούμε να βρούμε το κομμάτι γραμμένο σε ταμπλατούρα(την δουλεύω καλύτερα απο ότι την παρτιτούρα)??
Ευχαριστώ.

Εδώ αναφέρεις για το πέταγμα της μέλισσας, που μοιάζει (κάπως) με το sting of the bumblebee και πάνω σε αυτό σου απάντησα.

Θα το βρεις σίγουρα επειδή είναι ξένο κλασικό κομμάτι. Και αν μάθεις να παίζεις αυτό (που είναι πιο δύσκολο) άνετα θα μπορείς και το χασαποσέρβικο που είναι το γρήγορο των χαρταετών.

Όσο για την μελωδία πριν από το γρήγορο οι νότες είναι
(Συντονιστές: Μπορουμέ να γράψουμε κάποιες νότες? Αν όχι, σβήστε το)

Ξεκινάει με:

μι-ρε-μι
ρε-μι-ρε
μι-ρε-μι-ρε

και ο δρόμος είναι ΡΕ κιουρδί. (Αν δεν κάνω λάθος)

Ελπίζω να βοήθησα μέχτι να σας τα φτιάξει ο alk.

Υ.Γ.:

Να ψάξεις το guitarpro με υπομονή. Έχει κρυφές χάρες!!

Δεν ξέρω αν θα είχε νόημα να το γράψω, νομίζω οτι για ταμπλατούρα ψάχνουν τα παιδιά…Θα το κάνω πάντως σε καμια βδομάδα που αδειάζω

(μόλις τελειώσω το τέστ για τα σήματα οδήγησης:))

Αυτό το κλασσικό κομμάτι που λες το έχω ακούσει(είναι του Rimsky Korsakov),αλλά εμένα με ενδιαφέρει να μάθω(αλλά και όλοι οι μπουζουξήδες που ενεπλέκονται στο θέμα) το γρήγορο μέρος απο τους Χαρταετούς του Μίκη Θεοδωράκη, σε ταμπλατούρα εαν γίνεται.Γιαί οσο και αν έψαξα δεν τον βρίκω πουθενά σαν νότες.
Ευχαριστώ

Το πιο προσφατο media player (αν χρησιμοποιεις windows) έχει μια επιλογή που ρυθμίζεις την ταχύτητα του κομματιού χωρίς να παραμορφώνει τον ήχο ταυτόχρονα.
Ανοιξε το, βαλτο να παίζει πιο αργά και βγάλτο με το αυτι, θα σου φανει πολυ πιο ευκολο υποθέτω.:088:

παλέψτε το με το media player στην αργή αργή ταχύτητα όπως προανέφερε ο φίλος New York και μάθετε να ακονίζετε το αυτί ο καλύτερος δάσκαλος και κριτής του εαυτού σου είναι το αυτί.:237: