Μπουζούκια Ζοζέφ

Καλώς ήλθες @Aldebaran και καλες συζητήσεις να έχουμε.
Θα μπορούσες να αναφέρεις σε ποια περιοχή είσαι ωστε να σου προταθούν πιθανόν και οι αντίστοιχοι μάστορες που θα μπορουσαν να σε κατατοπισουν.
Επίσης θα μπορούσες αν θέλεις να μας πεις 2-3 πράγματα και για σενα οπως αν ασχολείσαι με το οργανο, ποια μουσική προτιμάς κ.τ.λ.

2 «Μου αρέσει»

Καλως σας βρηκα,

Είμαι Πειραώτης και μένω στη Νικαια, Είχα ασχοληθει απο τα 13 μου εως τα 17-18 μου (τωρα μετραω 35 χρονια) καπου εκει με το μπουζουκι. Έκτοτε το άφησα, αλλα είμαι λάτρης της μουσικής και μου αρεσουν παλαια λαικα και ρεμπετικα τραγουδια.

1 «Μου αρέσει»

Βλέπω έχουμε πολλα κοινά (ηλικία, περιοχή κ.τ.λ.), εγω στην θέση σου θα πήγαινα μια βολτα απο τον Γιάννη τον Καρβούνη που είναι και κοντα σου και έχει και μια τρέλα με τον Ζοζέφ ισα ισα να σου πει τα βασικα και να σε βοηθήσει με την γνησιότητα.
Άλλη μια επιλογή είναι να περασεις και μια βολτα απο τον Μιχάλη τον Σκεντεριδη στην αλιπεδου στον Πειραιά που και απο εκεί έχουν περάσει παρα πολλα όργανα και ισως σε βοηθήσει και ο Μιχάλης με την γνησιότητα και την επισκευή.

Ωραία !
Φίλτατε Πανο από τον πρώτο έρχομαι και μου είπε θετικά πράγματα για το όργανο. Δεν μου είπε κάτι για “μαϊμού”. Βρέθηκε όμως στον δρόμο μου ένας άλλος κυριος που υποστηρίζει το αντίθετο και μπηκα σε σκέψεις.
Ο δε σκεντεριδης που λες (ο Στέλιος) κατέστρεψε το οργανο. Γιαυτο και βλέπεις τον καβαλάρη κομμένο. Το είχα πάει πολύ μικρός 12-13 χρόνων σε αυτόν δεν ήξερα είναι μόνο πωλητής και δέχτηκε να το φτιάξει.

Επειδή τον Στέλιο τον γνώριζα απο τοτε που αναφέρεις (τα τελευταία 25 χρόνια) ισως και πιο πριν να ξεκαθαρίσουμε οτι ήταν απο τους παλαιοτερους μάστορες και γνώστες του οργάνου. Ισως τότε να είχε σταματήσει την επισκευή απο τα δικα του χερια αλλα η επίβλεψη σιγουρα θα ήταν υπο αυτόν.
Φυσικά και δεν αμφισβητώ τα λεγόμενα σου αφου αστοχιες η λάθη μπορούν να συμβούν οπουδήποτε αλλα επειδή τα γραπτα στο φόρουμ μένουν καλο είναι να ξερουν και οι μελλοντικοί αναγνώστες ότι ο Στελιος ηταν κομμάτι της ιστορίας της οργανοποιίας και σπουδαίος μαστορας (και δεν είναι η άποψη μου, αλλά η άποψη παρα πολλων επαγγελματιών μουσικών που πιθανόν οι περισσότεροι πλέον δεν ζουν… Μην ξεχναμε ότι σε λίγο καιρό κλείνει εναν αιωνα το μαγαζι του στον Πειραιά, το λες και ζωντανή ιστορία).
Τωρα στο θεμα σου δεν ξέρω σε ποιον θα πηγαινα μετα απο αυτους τους 2 για το συγκεκριμένο όργανο. Ισως κάποιο αλλο μέλος έχει να προτείνει καποιον πιο ειδικο για Ζοζέφ, παντως στην θεση σου θα έμενα στην άποψη του Γιάννη εκτος αν αυτος που στο αμφισβήτησε τον θεωρείς πιο ειδικό απο αυτόν.

Έχεις απόλυτο δίκιο και δεν αμφισβητώ καθόλου το όνομα του Στέλιου. Εξάλλου και εγω δεν βρήκα μαγαζί και μπηκα! Με πήγαινε εκει ο Θειος μου από τον οποίο κληρονόμησα το μπουζούκι. Δεν θα ήταν τυχαίος για να με πήγαινε εκει. Από εκει και πέρα ούτε γνωστης του αντικειμένου ειμαι τεχνικά ούτε τίποτα. Απλά αναπαράγω τα λόγια κάποιων σημερινών κατασκευαστών - μαστόρων που είδαν το μπουζούκι και μου είπαν χαρακτηριστικά «ποιος το βίασε». Πραγματικά πίστεψε με φίλε πανό λυπάμαι και θλίβομαι για αυτό που άκουσα. Δεν θέλω να το πιστέψω και θέλω να πιστεύω ότι απλά ήταν κάποια δικιά μου απροσεξία η λάθος συντήρηση — αποθήκευση.

1 «Μου αρέσει»

Οπως και να έχει ότι εγινε έγινε, αλλωστε για την ιστορία μην ξεχναμε ότι δεν είναι σπάνιο φαινόμενο η υποτίμηση οργάνων ενος κατασκευαστή απο άλλον καθως και το μπάλακι ευθυνών που πετάει συνηθως ο ένας στον άλλον ειτε αφορά επισκευή ειτε συντήρηση.
Συζήτηση για αλλο νήμα.
Δεν εχεις λόγω να σκας αφου δεν μπορείς να γυρισεις τον χρόνο.
Ο Γιάννης μπορεί να το επισκευάσει απο αυτα που σου είπε ? Αν επιτρέπεται ποιος σου αμφισβήτησε την γνησιότητα του οργανου ?

Έχεις απόλυτο δίκιο !
Όσο για τους κατασκευαστές δεν το γνώριζα ότι οι κατασκευαστές σε αρκετές περιπτώσεις υποτιμούν ο ένας τον άλλον. Αν και έζησα μια τέτοια εμπειρία ψάχνοντας. Η αλήθεια είναι ότι δεν το περίμενα, νόμιζα ότι ήταν όλοι σαν μια οικογένεια. Ο κος. Βαρλάς μου το είπε από φωτογραφίες που είδε, δεν έχω παρουσιάσει το όργανο καθεαυτό. Συγκεκριμένα μου είπε ότι φτιαχνω τα πάντα αλλά αυτό δεν θα παίξει ζοζεφ γιατι δεν είναι .
Όσο για την επισκευή στη νικαια ναι ο Γιάννης μου είπε μπορεί να το φτιάξει (αν και δεν είπαμε και πολλά δεν με άφησε χαχα)

2 «Μου αρέσει»

Τοτε καταλαβαίνω τον προβληματισμό σου… Καρβούνης vs Βαρλα… Δύσκολο ποιον να ακολουθήσεις γιατί και οι 2 θεωρούνται στο top 5 μαστόρων. Αλλα αφου είσαι Πειραιά πηγαινε το όργανο σε όσους μπορείς (Τσακιριαν, Σπουρδαλακη κ.τ.λ.).

2 «Μου αρέσει»

Δηλαδή ο Βάρλας το έβγαλε μαϊμού Ζοζέφ από φωτογραφίες?
Ο Καρβούνης τί εννοείς δεν σε άφησε να πεις πολλά?Είχε δουλειά εννοείς και δεν είχε χρόνο να μιλήσει παραπάνω?
Περίεργα τα πράγματα.

Καλημέρα και πάλι,

Γενικά ειμαι στο ψάξιμο.
Προφανώς ο Βαρλάς θα εννοούσε ότι δεν είναι 100% από τα χέρια του. Δηλαδή όταν απέκτησε μεγάλη πελατεία και έδινε και σε βοηθούς μέρος της δουλειάς του, ίσως το όργανο να είναι ένα από αυτό. Δηλαδή να έχει περάσει από τον ζοζεφ για τελειοποίηση ρυθμίσεις κτλ… δεν ξερω.

Ο Καρβούνης ήταν ξεκάθαρος για το όργανο την ποιότητα και την προέλευση του. Απλά δεν είπαμε πολλά γιατι δεν μου άφηνε περιθώρια να έχω γνώμη. Να την εκφράσω και ας ήταν χαζομάρα…

2 «Μου αρέσει»

@Aldebaran
Σου έστειλα προσωπικό μήνυμα :slight_smile: