Μπουζουκι 8χορδο με 17 δουγιες

Θανάση μου, συμφωνούμε. Δες προσεκτικά τι λεω: Οι ντούγιες καθ’αυτόν ως μεγαλυτερος αριθμος δεν προσφερουν κάτι. ΟΜΩΣ για να κάτσει ενας μάστορας και να κάνει τις 20 δουγιες να τις κανει 60 , δεν θα το έκανε σε οργανο που το καπακι του είναι οξεια ή που ειναι τελείως μάπα… Δηλαδη για ποιο σκοπό να κάτσει κάποιος να φάει τις ώρες του για να στολίσει το σκάφος αν το όλο όργανο είναι μάπα;;; Και μετα λέω πως αυτο δεν ισχυει πάντα και ότι σαφώς υπάρχουν και 20αρια με πολύ καλύτερο ήχο αππο τα 60. ΟΥΤΩΣ ή άλλως τον ήχο θα τον κανει κυρίως το καπάκι. Πρωτο ρόλο παιζει το καπάκι και μετά το σκάφος

maroulia το πιο σημαντικό είναι ότι αποφάσισες να ασχοληθείς με το μπουζούκι.
Οι περισσότεροι την έχουμε πατήσει με το πρώτο μας όργανο.
Ξεκίνα με αυτό που έχεις και όλα τα άλλα θα έρθουν στην ώρα τους.
Καινούργιες χορδές και απάνω του.
Καλορίζικη…

με προβληματισατε :confused: το ξυλο πως το καταλαβενουμε τι ειναι;απ οτι μου ειχε πει ο πατερας μου το ειχε αγορασει πολυ ακριβα τοτε,λυπαμε να του πω οτι το οργανο δεν αξιζει αυτα που ειχε δωσει,να σας ανεβασω αλλη μια φωτο απ το καπακι μηπως διακρινετε τι ξυλο ειναι;λογω οτι δεν ξερω κατασκευαστη τετοιες πληροφοριες μου ειναι απαραιτητες! μπ2.jpgμπ.jpg

Ο Μποτης έχει απόλυτο δίκιο. Ολοι μας την πατήσαμε την πρώτη φορα(εκτος και αν εχεις καποιον να σου πει πως και τι). Μην νομιζεις οτι καταλαβαινουμε και τα πάντα. Ακριβό πόσο ακριβο; Δηλαδη αν το πηρε 200 ευρω και λεει ακριβο, ειναι μεν πολλα χρηματα 200 ευρω αλλα για μπουζούκι δεν παιρνεις κατι καλο. (μιλάω με ευρω γιατι δεν ξερω πως ηταν τα πράματα με τις δραχμες)
Το καπάκι δες το να κανει γραμμες πολλές. Αμα κανει ειναι καλό, έτσι να σκέφτεσαι (χοντρα-χοντρα) Τώρα για το τι ξυλο,αν ειναι κεδρος ή αν ειναι έλατο , ο κέδρος είναι καλό ξύλο και το έλατο ειναι καλό Αν και υπάρχουν έλατα που είναι και μάπα- αλλα σε γενικές γραμμες ειναι καλά

θα τα πω σε ευρω,ισχυριζετε οτι το ειχε αγορασει περιπου 1300 ευρω,το καπακι εχει οντως πολλα νερα του ξυλου,κ αποδειχτικε γερη κατασκευη,απο το 70 βρισκοταν σε μια αποθηκη με αρκετη υγρασια σε ναυλον θηκη(σκισμενη) πιθανοτατα η υγρασια το ευνοησε να μην χαλασει (λεω εγω τωρα)

Το καπάκι έχω την εντύπωση ότι είναι έλατο, δεν ειναι ασχημης ποιοτητος ούτε ομως και πρώτης. Είναι κάτι μέτριο. Θα μπορούσε να εχει και πιο πυκνα νερα. Δεν μπορούμε να πούμε ομως οτι ειναι μάπα πράμα-ενταξει. 40αρι πρεπει να ειναι απο πισω αμα το μετρησεις. Βλέπω όμως κάτι που δεν μου αρεσει, δεν ξερω τώρα αν ειναι η λήψη τέτοια. Το μάνικο οταν το κρατας για να παίξεις, γεμίζει ολη τη χούφτα σου; Σε βολεύει γενικα; (αμα θες βαλε περισσοτερες- βγαλε τα κλειδιά, βγαλε προφιλ, κοντινα το μανικο)

θα ανεβασω αλλες αυριο πιο κοντινες στα σημεια που υπεδειξες,ναι το μανικο γεμιζει ολη τη χουφτα μου,με δυσκολευει μονο αν χρειαζετε να παιξω πανω στην ντο :Ρ εκει γυρναει ολος ο καρπος…

  1. 1300 νομιζω ειναι λιγο τσιμπημένη τιμή για αυτό το μπουζούκι
    2)τα νερα ειναι καλά αλλα θα μπορουσε να ηταν και περισσοτερα
    3)εφόσον το πήρε 1300 τι το βάλατε σε ναυλον θηκη και δεν πήρατε μια σκληρή;
  2. Η υγρασία ούτε 1 στο εκατομμυριο δεν ευνοεί. Ζημιά κάνει. Αφού οταν μιλάνε για τα παλιά όργανα ότι ειναι καλύτερα σε ήχο, ο λόγος είναι ότι έχουν αποβάλει το νερό που είχαν μέσα τους.

αν γνωριζα οτι ειχε στην κατοχη του τετοιο οργανο δεν θα το αφηνα πεταμενο σε μια γωνια σε ναυλον θηκη τοσο καιρο :slight_smile: την υγρασια σχεδον την εχει χασει ολη,οταν το εφερα στο ‘‘φως’’ και το περιποιηθηκα,εκει που επεζες κατεβενε οκταβες μονο του,πλεον εχει σταματισει να το κανει,ακουγετε πιο καλα,πιο ‘‘καθαρα’’,τωρα για την τιμη τι να πω,δεν ειχα γεννηθει ακομα :Ρ

Καλά μην νομίζεις οτι και εγω ξερω τα πάντα και εγώ ακόμη ψάχνομαι. :stuck_out_tongue:
Aυτό είδα και εγώ με το μάνικο και λέω μην ειναι η λήψη τέτοια που να μην φαινεται καλά. Οι τρεις διαστασεις του μάνικου (μήκος,φάρδος και ας το πουμε υψος το άλλο). Το φαρδος και το υψος παιζουν ρολο στην ευκολία παιξίματος. ΕΑΝ δεχτούμε οτι για καθε 4χ μπουζούκι το φάρδος είναι περιπου το ίδιο, αυτό που μπορεί να μεταβληθεί είναι το ύψος. Το μάνικο του παλιου μποζουκιού που εχεις πρέπει να ειναι κάπως παρόμοιο με αυτό που είπες να πάρεις στην αρχή. ΑΝ ομως το συγκρίνεις με κάποιο από ένα κατάστημα θα δεις οτι ειναι εντελως διαφορετικά.

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 01:21 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 01:16 —

Θέλει αρκετά χρονια για να χάσει την υγρασια του ενα οργανο. Τι εννοεις οτι κατέβαινε οκτάβες μόνο του;

εννοω οτι αλλαζε ο ηχος σε πιο μπασο,το βαζα στο καλοριφερ κ την αλλη μερα ξανα εστρωνε

Πάλι δεν κατάλαβα. Εννοείς οτι επαιζες την ιδια νοτα και την μια φορα στην επαιζε έτσι και την άλλη αλλιώς; ή κατι αλλο;

ναι αυτο εννοω,στην αρχη νομιζα οτι ηταν απο τα κλειδια,αλλα τελικα δεν ηταν

Άλλος ένας ΤΕΡΑΣΤΙΟΣ ΜΥΘΟΣ - μεταξύ πολλών άλλων - που διαδόθηκε και επικρατεί μεταξύ ημών…

Δεν ηθελα να επεκταθώ σε αυτό αλλα αφου το έθιξες, θα σου πω τα εξής. Σίγουρα δεν αποτελεί αντικειμενικό κριτήριο όπως γράφω πιο πάνω, αλλά το βάρος του οργάνου έχει να κάνει με το πόση “ενίσχυση” έχει το καπάκι, με το αν έχει βέργα μέσα ή όχι, αν εχει χάσει το νερό του και άλλα.
ΚΑΙ ΕΞΗΓΟΥΜΑΙ! Το καπάκι προκειμένου να βγάλει τον ήχο του οργάνου πρέπει να είναι όσο το δυνατόν ελεύθερο από εσωτερικές στηρίξεις (ενισχύσεις ) άλλων ξύλων. Αν το καπάκι εχει πάχος μεγάλο ή αν απο μέσα βάζουν τοσα ξύλα για να το κρατανε, δεν θα βγαίνει η ίδια ποιότητα ήχου. Μπορει στην χειριστη περίπτωση το μπουζούκι να μουγκαθεί (τυχαινει κι αυτο). Εξου και οι τρίχορδοι μιλάνε για διαφορετικό ήχο που βγάζει το τρίχορδο σε σχέση με το τετράχορδο. Διοτι εκτος του οτι η πίεση που υφίσταται το 3χ ειναι μικρότερη (λογω μικρότερων χορδων) είναι κατασκευαστικά διαφορετικό διοτι δεν το ενισχύουν τόσο πολύ από μέσα(αφηνοντας το καπακι περισσοτερο ελεύθερο).
2ο Αν πάρεις ένα μπουζούκι σήμερα και το ζυγιάσεις και το πάρεις μετά από 60 χρόνια να το ζυγιάσεις θα εχουν διαφορά (οχι παρα πολυ μεγάλη αλλα θα εχουν) λόγω του οτι τα ξυλα γινονται πιο ξερα και αυτο αυξανει και την ποιοτητα του ηχου(νοουμένου οτι μιλάμε για τα ίδια ξύλα πάντα)
3ο. Πολλοί λένε για την βέργα αλουμινιου οτι είναι καλό πράμα και ότι δεν σκευρώνει το όργανο κτλ κτλ. Συμφωνοι οτι βοηθάει στο μη σκεύρωμα, αλλά γιατι να “μπασταρδέψω” το όργανο με μέταλλο από τη στιγμή που ο οργανοποιός μπορεί να βάλει με τέτοιο τρόπο τις κόντρες από πίσω και πάλι να μην σκευρώνει. Εγώ σου λέω πήγαινε να δεις ένα μπουζούκι μέτριο που μπορει να ειναι 600-700 ευρω , ισως το δεις με βέργα. Προσωπικά όμως δεν βλέπω μπουζούκια που να ειναι 3-4χιλιαδες που να φέρουν βέργα. Τώρα θα μου πεις τι σημασία εχει αυτο; Εχει διότι ο οργανοποιός δεν θα πάρει ένα καλό μπουζούκι που κελαηδά και να βάλει ξένη πρόσμιξη την βέργα. (το λεω εγω που το πρώτο μου μπουζούκι είχε βέργα μέσα)
Αυτο με την βέργα νοουμένου οτι μιλάμε για ΟΡΓΑΝΟΠΟΙΟ και όχι για ΒΙΟΤΕΧΝΙΑ Μπουζουκιων (ονοματα δεν θα αναφερω)

εδω μερικες απαντησεις στο θεμα “βαρος”

http://www.rembetiko.gr/forums/showthread.php?t=17589&page=4

Το θέμα του βάρους του οργάνου και η συσχέτιση ελαφρύτερο=>καλύτερο δεν έχει επιστημονική απόδειξη, είναι εντελώς “μπακαλίστικη” προσέγγιση και αυτό νομίζω είναι εύκολα αντιληπτό απο κάποιον που γνωρίζει τον τρόπο που παράγεται και μεταδίδεται ο ηχος απο το όργανο. Το βάρος το οργάνου δεν οφείλεται μόνο στο καπάκι αλλά στην γενικότερη κατασκευαστική προσέγγιση του μάστορα και το είδος των ξύλων που συμμετέχουν στην κατασκευή…Όσον αφορά τη βέργα αλουμινίου, επειδή έχουν γίνει πολλές συζητήσεις επι του θέματος, θα σε παραπέμψω εδώ. Έτυχε να ψαχτώ λίγο “βιβλιογραφικά” για το θέμα και νομίζω βγήκε μια πολύ ενδιαφέρουσα συζήτηση…Αν έχεις όρεξη διάβασε την. Συμπληρωματικά μόνο θα ήθελα να προσθέσω πως κυκλοφορούν πολλά “ακριβά” και ποιοτικά όργανα πλέον που φέρουν βέργα αλουμινίου.

ΥΓ. Αν υποθέσουμε οτι απο ένα όργανο βάρους π.χ. 2000 gr (τυχαίο νούμερο -δεν έχω ζυγίσει ποτέ μπουζούκι), μέσα σε μια δεκαετία χαθεί ένα μεγάλο ποσοστό της υγρασίας του (και δεν κρακάρει το καπάκι και δεν γίνει το μανίκι τόξο του Robin Wood) πόσο θα ζυγίζει άραγε; Μήπως στην καλύτερη περίπτωση 1990 gr; Γιατί άν ζυγίζει λιγότερο τότε το μπουζούκι μας δεν ήταν όργανο αλλά…σφουγγάρι…

Συμφωνείς μαζί μου ή διαφωνείς δεν καταλαβα

συμφωνω χοντρικα στο θεμα βαρους (εκει που διαφωνει δηλαδη ο mih7) ,στα υπολοιπα διαφωνω πανω κατω,αλλα εχουν συζητηθει ολα εκτενως,ειδικα οι βεργες!

Γεια σου Πίκινε. Μπορείς να πεις 2 κουβέντες παραπάνω περι αυτού; επειδή πήρα ένα όργανο από το Βαγαινα με τη διαδικασία που περιέγραψες.

  1. Δεν κάνω κουβέντα για να υποστηρίξω τον οργανοποιό, πραγματικά δεν με ενδιαφέρει
  2. Δεν με πειράζει να αποδεικτεί ότι πιάστηκα κορόιδο

Απλά, μέχρι τώρα θεωρούσα ότι πήρα ένα αξιοπρεπές όργανο, σε πολύ καλή τιμή. (300 ευρώ για ένα τζουρομπούζουκο)