Μπουζουκι 8χορδο με 17 δουγιες

Πήρα το πρώτο μου όργανο το 2000 απο κεί, έναν μπαγλαμά για 35.000δρχ. Πολύ μέτριος, αλλά μου ήτανε ξεκάθαρο εξαρχής, άσε που παραπάνω δε μπορούσα να διαθέσω (για σύγκριση: το μεροκάματό μου τότε σαν σερβιτόρος, ήταν 7.000δρχ, και τα μαγαζιά σου κρατούσανε τα πουρμπουάρ!!)

Ξέρω ότι σε αυτόν που με συνόδευσε (μουσικός-δάσκαλος, και φίλος αδελφικός), προσέφερε μετά την αγορά 5.000δρχ, τις οποίες και απέρριψε. Η τακτική του ήταν τότε πάγια.

Αυτά γίνανε όπως έγραψα το 2000. Τώρα, τί όργανο κρατάς εσύ και τί άνθρωπος είναι ο δάσκαλός σου, δεν μπορώ να ξέρω.

Πιαστήκατε σε αυτά που είπα στον παράγοντα βάρος. Αρα να υποθέσω οτι στα υπόλοιπα τουλάχιστον συμφωνούμε (κάτι ειναι κι αυτό).
Ξαναλέω για τρίτη φορά και πηγαίνετε να δειτε πως το έχω γραμμένο. Λεω οτι δεν ειναι αντικειμενικός παράγοντας, εμένα ομως προσωπικά ως Σωκράτη με βοηθάει σαν παράγοντας συγκρισης, πως να το κάνουμε.
Αν γνωρίζεις κατασκευαστικά πως φτιάχνεται ένα μπουζούκι, τότε θα ξέρεις ότι το καπάκι δεν είναι απλά μια πλάκα αλλά έχει ολόκληρη ιστορία από κάτω. Για την υγρασια με τα 2 000 gr και τα 1990 ερχεσαι απλα να συμφωνήσεις μαζί μου.
Όσο για την βέργα, θελω να μου πεις ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗ που τα καλά του τα μπουζούκια (και όχι τα μέτρια) τους βάζει βέργα. Και πρόσεξε, θέλω να μου πεις κατασκευαστή και όχι βιοτεχνία μπουζουκιών που παραγουν 200 μπουζούκια μονοκοπανιά.
Δεν ξερω τι ερευνα έκανες (διαβασα λιγο αυτο που ποσταρες) αλλά προσωπικά για μένα, οργανοποιός που στήνει το όργανο με βέργα για να μην σκευρώσει σημαινει πως δεν του περνάει να μην του σκευρωσει με αλλο δρόμο. ή αν θελεις επιλέγει τον εύκολο δρόμο. ΕΚΤΟΣ και αν βαζει την βεργα για αλλο λογο

Σωκρατη αυτα που εχει το καπακι απο κατω μετα βίας ζυγίζουν 30-40-50 γραμμαρια. Δεν εχω ζυγίσει ποτε καμαρια. Αλλα μιλαμε για τρια ξυλαρακια λεπτα απο ελατο (ελαφρυ ξυλο) αντε και μια ενισχυση στη τρυπα και στην ενωση των δυο κομματιων.
Συνολο το 1/100 του βαρους του οργανου και πολυ λεω…

δεν αλλαζει το βαρος απο το καπακι.

Μα δεν ειπα Οτι αλλαζει μονο απο αυτο… ειναι ολα μαζι αμα τα προσθέσεις. Προφανως και τα ξύλα του καπακιου δεν θα κανουν διαφορα απο μονα τους.

Και την καμπάνα άμα της τα σκάσεις θα κουδουνήσει όλος ο ντουνιάς κι η πόλη. Χώρια που θα χρειαστουμε 4/5 γεροί για να την κουβαλήσουμε…
Μιλάμε για θέματα ήδη πολύπλοκα από μόνα τους, έχουν φάει άπειρο διαδικτυακό χώρο μέσα σε αυτήν την σελίδα, και το να το κάνουμε ακόμα πιο πολύπλοκα (πόσο μάλλον σε λάθος κατευθυνση) μόνο να βοηθήσει δεν μπορεί…
Μάστοροι και μαστοράντζες ακόμα ψάχνονται… Δεν γίνεται με μια επιφανειακή ανάγνωση να τετραγωνίζουμε κύκλους, και χωρίς να είμαστε σίγουροι κάν αν ένα ένα ξύλο είναι έλατο(!!!) να μπορούμε να κρίνουμε και ποιότητα.
Άν δεν κάνω λάθος ο Στάμκος χρησιμοποιεί βέργα σε όλα τα μήκη παραγωγής του. (Άσχετο αλλά και ο Καραντίνης τριγυρίζει από εκεί, αλλά δεν ξέρω αν παίζει με όργανο του.)

Όσον αφόρα το θέμα καλορίζικο και καλόπαιχτο το οργανάκι!
Κάτι που έχω να προσθέσω είναι οτί σίγουρα σχεδόν ολόι έχουμε πιάσει όργανα που ήταν φθηνά παραγωγής, και ως εκ θαυμάτος κελάηδαγαν!!!

Δεν έχει να κάνει με το δικό μου όργανο. Άμα με ένοιαζε μόνο αυτό, απλά θα έβαζα ένα βιντεάκι εδώ να μου πείτε απόψεις ή θα ρωτούσα κανένα άλλο πιο ειδικό από μένα.
Όμως θεωρώ σημαντικό όταν βλέπουμε κάτι που δεν μας αρέσει να το λέμε και δημόσια (με στοιχεία πάντοτε)

Ναι!! Ειναι λες και χωριζόμαστε σε στρατόπεδα (οι μεν κανουν αυτο και ψαχνονται, ενω οι αλλοι κανουν το αλλο και ψαχνονται)

Ναι ρε Στράτο, σύμφωνοι! όμως είναι κάποια πράματα που και απο μια φωτογραφία μπορεις να πεις αν καποια σημεία συνηγορούν σε καλό ή σε κακό όργανο. Κι εσύ θα ξεχωρίζεις μια κατασκευη χοντρά χοντρά από μερικές φωτογραφίες. Δεν σου είπα να βαλεις πλήρη διάγνωση

Ο Καραντίνης ναι χρησιμοποιεί και οργανο Στάμκου. Δεν γνωριζα οτι ο Στάμκος βάζει βέργες σε όλα του τα όργανα. Εγω ξέρω 2 οργανοποιούς των οποίων τα όργανα είναι αριστουργήματα και ποιοτικά και κομψοτεχνικά. Και οι 2 αποφεύγουν τις βέργες. Ιδιαίτερα ο ένας όταν του είπα οτι το ενα μπουζούκι που έχω από εχει βέργα, δυσανασχέτησε(είναι στο στρατόπεδο των άβεργων αν θες).
Σίγουρα ο Στάμκος ακούγεται να ειναι καλός οργανοποιός και (χωρις να εχω παίξει ποτε με όργανο του) αν βάζει βέργες- τότε πάω πάσο! Σίγουρα κάτι θα ξέρει παραπάνω

Εξαρτάται . ΤΟ κελαήδαγαν είναι σχετικό. Μπορει ο ήχος ενός φθηνής παραγωγής οργάνου να σε ικανοποιεί(και μενα και τον οποιονδηποτε) ΟΜΩΣ δεν μπορούμε να πούμε οτι κελαηδά. Αμα το βάλεις δηλαδη δίπλα από άλλο όργανο θα πεις οτι και τα δυο κελαηδούν απλα το ένα περισσοτερο; Αμα ηταν έτσι θα υπήρχαν μονο φθηνής παραγωγής.

ΥΓ σε ευχαριστώ για την πληροφορία με τον Στάμκο. ήταν κάτι που δεν γνώριζα

Οι Καραντίνης & υιός, εδώ και μια τριετία - απο όσο εγώ γνωρίζω αλλά και φαίνεται σε πλήθος περιπτώσεων σε τηλεοπτικές εμφανίσεις, youtube κτλ. - παίζουν με όργανα του Στάμκου (studio και live), που σαφώς φέρουν βέργα στο μανίκι…Αυτό μπορεί να αξιολογηθεί κατα το δοκούν. Η τοποθέτηση της βέργας στο μανίκι για τον συγκεκριμένο μάστορα αποτελεί φιλοσοφία κατασκευής και όχι "ευκολία" κατασκευής. Αυτά έχουν ειπωθεί εδώ μέσα και το θέμα της βέργας έχει εξαντληθεί νομίζω…

Όσον αφορά το βάρος του οργάνου, αυτό που έχει σημασία είναι η ισόρροπη κατανομή του στο όργανο και το μεράκι του μάστορα να επέμβει στα σημεία εκείνα που πρέπει με λεπτομέρεια και κατόπιν “μελέτης”. Επιπλέον σημαντικό ρόλο παίζει το τί ήχο θέλει να δώσει κανείς με την κατασκευή του. Το βάρος σαν μέγεθος απο μόνο του δεν έχει καμιά σημασία. Εγώ θα έλεγα οτι μεγαλύτερη σημασία έχει το ειδικό βάρος των επιμέρους στοιχείων της κατασκευής…

Sorry παίδες για την επανάληψη, γράφαμε όλοι μαζί ταυτόχρονα!

Υπάρχει κάπου που να δηλώνει ο Στάμκος για την βέργα; (για τους λογους που την τοποθετει κτλ;) αν ναι θα ηταν ωραίο να το παραθέσεις .
(Αν ειναι λόγω φιλοσοφίας και όχι κατασκευαστικής τότε θα μπορούσαμε να πούμε οτι υπάρχει και η αντίθετη φιλοσοφία του να μην βαζεις βέργα. Αν ομως υπάρχει σοβαρός λόγος για τοποθέτηση της, τοτε θα αναθεωρήσω την άποψη που είχα μεχρι τωρα)

Φίλε smxz8 αν ψάξεις λίγο στο forum θα βρείς ίσως και την τοποθέτηση του Στάμκου που λίγο πολύ συμπεριλαμβάνεται στη συζήτηση του link που σου παρέθεσα. Πάντως το θέμα δεν είναι να χωριστούμε σε οπαδούς της βέργας, των ανθρακονημάτων ή της ξύλινης κόντρας. Καλά όργανα φτιάχνονται έτσι κι αλλιώς. Το θέμα είναι να μην έχουμε αφοριστικές τοποθετήσεις επάνω στην κατασκευή και να μπορούμε να διαχειριζόμαστε όλη τη ράδιο αρβύλα που κυκλοφορεί. Πρίν μερικά χρόνια, όταν δεν ήξερα τίποτα για τα μπουζούκια και την κατασκευή τους, πίστευα και εγώ οτι α) το όργανο πρέπει να είναι ελαφρύ, β) βέργα μπαίνει μόνο στις ακουστικές κιθάρες. Σήμερα, μετά απο πολύ διάβασμα για ξύλα και κατασκευή, πολλές ερωτήσεις σε οργανοποιούς κιθάρας και μπουζουκιού, έχω φτάσει σε ακριβώς αντίθετο προσωπικό συμπέρασμα…

Ποιο λινκ;; (συγγνωμη μπορεις να μου το ξαναβαλεις; =) ) Αυτό που ειπα με τα στρατοπεδα δεν το είπα με την κακια εννοια. Εννοούσα και εγώ το θέμα φιλοσοφίας- ή κατι τετοιο. Εγω τώρα αμα σου πω οτι ειμαι το ακριβώς αντίθετο από σενα; Δηλαδη στην αρχή ακουγα οτι το όργανο το ελαφρυ ειναι καλό και δεν το πίστευα ελεγα οτι δεν εχει σχεση καθολου, ενω για την βέργα οταν ελεγαν οτι ειναι καλό και το πιστευα. Μετα από χρόνια και ρωτώντας και εγω οργανοποιους (οχι πολλους- μην νομισεις) κατέληξα και εγω για την βεργα (για μενα ) οτι προτιμω χωρις βεργα. Τωρα για την ελαφρότητα ξαναλέω για 4η φορά οτι δεν ειναι το και το πρώτο πράμα που βλέπω. Εγώ αυτο που θελω να πω είναι ότι αν ειναι το όργανο Α και μπορουμε να το κάνουμε το ιδιο ΙΔΙΟ ΑΚΡΙΒΩΣ σε πιο ελαφρυ. Να προτιμήσουμε το ελαφρύτερο. (αλλα για αυτό ειναι κατι που ψαχνομαι αν και εξακολουθώ να εχω προτιμηση στα πιο ελαφριά).
Τώρα όσο για την βεργα σου λεω, αν διαβασω (απο το λινκ που θα μου βάλεις) θα αλλάξω γνωμη!
(εχει γουστο να μου αλλάξεις ολόκληρη την ιδεα που ειχα μεχρι τωρα =) )

λοιπον παιδια,εβγαλα φωτογραφιες οπως ζητησατε,η ταστιερα ειναι 53.5 εκ μακρος και 4 εκ φαρδος,οι δουγιες του 37,στο μανικο εχει σφηνα που το καταλαβενεις μονο στην αφη,διοτι ειναι βαμμενο μαυρο δεν το εβγαλα φωτο,περιμενω τα φωτα σας πανω στο οργανο!!!DSC07580.jpgDSC07582.jpg DSC07576.jpgDSC07584.jpg DSC07585.jpg

Φίλε smx8 ρίξε μια ματιά εδώ.

Φίλη maroulia το οργανάκι είναι μια χαρά. Αν θες, το πας σε κάποιον μάστορα να το συμμαζέψει (κοκκαλάκια και ό,τι άλλο χρειαστεί) και καλές πενιές! Αργότερα - αν και εφόσον κριθεί αναγκαίο απο το σύνολο των περιστάσεων - το συζητάμε ξανά για καινούργιο (εννοείται τρίχορδο :088:)

Δεν έβγαλες το μάνικο και δεν εβγαλες και τα κλειδιά. Για αρχή φαίνεται καλό γενικώς

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 13:21 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 12:55 —

Διαβασα το θεμα. Ουσιαστικά κατέλειξα στο εξής: Εσύ λες ότι και οι ξύλινες κόντρες και η βέργα είναι εξίσου καλά προκειμένου να μην σκευρώνει το όργανο με την διαφορά ότι η βεργα εχει μεγαλύτερη ταχύτητα αγωγής του ήχου. Κατα τα άλλα η βέργα δεν προτιμάται απο πολλούς κατασκευαστές λόγω του ότι είναι νέα τεχνική και οτι τα νέα πράματα δεν τα βλέπουμε με καλό μάτι. Αρα εσύ με λίγα λόγια λες οτι σεβόμαστε την παράδοση με τα ξύλα όμως να δούμε και λίγο την εξέλιξη. Μεχρι εδώ είμαι σωστός;

δυστιχως δεν με αφηνε να ανεβασω αλλες,τεσπα,για αρχη καλο ειναι!ευχαριστω για την βοηθεια!

Μαρούλια για αρχή είναι καλό. όταν θελήσεις να πάρεις άλλο, σε συμβουλέυω να το κανεις με παραγγελία. Τώρα τρίχορδο ή τετράχορδο ό,τι προτιμάς εσύ. ό,τι σου βγαίνει καλύτερα.
Όσο για τα κλειδιά, σύγκρινε την ροδέλα αυτού που έχεις τώρα με τη ροδέλα του πρώτου που μας ανέβασες. Αν ειναι το ίδιο χοντρές, τότε απλά άλλαξε κλειδιά σε αυτό που έχεις τώρα. Αν ομως αυτού που έχεις τώρα είναι λεπτές ροδέλες, κρατα τα

Σιγά μην την λένε και σπανάκια την κοπέλα, μωρέ!! χα!χα!χα!
Μαρουλία λέγεται.

χαχαχαχαχαχ καπως ετσι βγηκε κ το μαρουλία!:090:

:019::109:

Να μπεί πάραυτα στο «Είπαν»! :044:

Αμέσως όλοι σας :slight_smile: Ενταξει Μαρουλία! Δημήτρη μου, ειναι με λατινικά δεν εχει τόνους. Θαναση δεκτόν :slight_smile: