Μπαγλαμαδάκι - Τζουράς

filoi tou forum tha ithela mia mikri voithia me to thema ths timhs kai tou merous pou tha mporousa na agorasw ena kalo mpaglama h tzoura… k episis epidei thelw na kcekinisw twra tha ithela na mou protinete to poio eukolo (mpaglama - tzoura) giati o monos logos pou thelw na mathw einai h wraies vradies me tn parea… me liga logia na mathw 2 - 3 pragmatakia g na mporw na paikcw kai na ta pername fina…! perimenw apantish… euxaristw polu

καλως΄ηρθες στην παρέα

Γνωμη μου … το μέγεθος μετράει… :019:
οσο μεγαλύτερο τόσο καλύτερα… Δε στριμωχνεις τα δαχτυλα …και δε τα στραμπουλάς… Οπότε ισως και μπουζουκάκι καλύτερα
Απο τα δύο που αναφερεις προφανως τζουρα . Προσωπική βεβαια επιλογή…
Θα ελεγα ο μπαγλαμας είναι κυρίως για συνοδεία…

Και αποτι βλεπω απο την ηλικία έχεις ολα τα φόντα να το προχωρήσεις… οχι σαν και μας που γερασαμε… οποτε κρίμα είναι να περιοριστεις σε όργανο που θα εχεις συγκεκριμένες δυνατότητες
Τωρα απο που θα σου απαντήσουν οι υπόλοιποι. Πες μας ομως τί τιμη θες. Φτηνο ακριβό…

Και για να προλάβω τους συντονιστές προσπαθησε να γραφεις ελληνικα…

Αμ! δεν τους πρόλαβες.:slight_smile: Είχε ήδη κίτρινη κάρτα!!!
Κατά τα άλλα, συμφωνώ μαζί σου.

Αχ αυτα τα ερημα λεφτα…
αν τα εχεις χτυπα μπουζουκι…δε λεω,καλος κι ο μπαγλαμας(εχω) αλλα αλλο η γκαρσονιερα αλλο το τριαρακι.Πολυ στριμωγμενα ταστα…σπανια ομως τον αφηνω να κανει το συνοδο,συνηθως “αγχωνει” τα μπουζουκια…:019:

Οσον αφορα το τζουρα…απο το λιγο που εχω παιξει,καλος κι αυτος,ανετος…και πιο φτηνος…αλλα βραχνη η φωνουλα του!!!:slight_smile:

Διαλεγεις και παιρνεις

Μπορεί η απάντησή μου να μην σου πολυκάνει αφού ενδιαφέρεσαι συγκεκριμένα για τζουρά ή μπαγλαμά αλλα΄θα σε ρωτήσω το εξής;

Θες μόνο για την παρέα; Αν ναι, παίζεις κιθάρα;;

Αν δεν παίζεις κιθάρα τότε μπορείς να ξεκινήσεις να μαθαίνεις και να παίζεις όλων των ειδών τα παρεϊστικα τραγούδια (εννοείται και όλα τα λαϊκά), αν πάλι ξέρεις κιθάρα τότε η απαντήσή μου αυτή είναι άτοπη, άρα ξέχνα την.

Επίσης κιθάρα για να ξεκινήσεις να μαθαίνεις βρίσκεις και με 50 ευρά (μάρκα stag ή κάτι τέτοιο κάπου είχα δει) ίσως και λιγότερα από thomman

όχι και γεράσατε…! :stuck_out_tongue:

Η λύση της κιθάρας θα με βρεί σύμφωνο, επειδή είναι ένα για αρχή πολύ πιο φτηνό όργανο όπως ανέφερε ο φιλος πιο πάνω, που δε θα το “κλάψεις” ακόμη και να το παρατήσεις. Φυσικά όταν λέμε εύκολη μιλάμε για την απλή συνοδεία με συγχορδίες, η οποία όμως απαραιτήτως θα πρέπει συνοδεύεται και από τη φωνή σου.
Το να τραγουδάς βέβαια είναι σχεδόν απαραίτητο ακόμη και κάτι στην περίπτωση του μπουζουκιού, εκτός εαν υπάρχει κάποιος στην παρέα που “να το έχει” γιατι ο περισσότερος κόσμος δεν ξεκινάει έτσι απλά να τραγουδάει, πρέπει κάποιος να κάνει την αρχή και ουσιαστικά να κατευθύνει το τραγούδι, εκτός πια εαν η παρέα σου είναι τόσο μερακλωμένη…!
Σε ότι αφορά τα μπουζουκοειδή σαφώς και ο μπαγλαμάς είναι δυσκολόπαιχτο όργανο και γι αυτό στο 95% των περιπτώσεων συνοδεύει με συγχορδίες. Το μπουζούκι μπορεί να έχει πιο μεγάλη ταστιέρα (μάνικο) αλλά εκεί που αρχίζει να μεγαλώνει η απόσταση μεταξύ των τάστων τα πράγματα γίνονται λίγο πιο δύσκολα και θα χρειαστείς δουλειά για ν’ “ανοίξουν” τα δάχτυλά σου.
Τζουρά λοιπόν σου συστήνω γιατί είναι αρκετά μικρός ωστε να μη χρειάζονται πολλά πολλά στα ανοίγματα και αρκετά μεγάλος ωστε να μη συνωστίζονται τα δαχτυλά σου και να μη μπορείς να παίξεις όπως στο μπαγλαμά. Βέβαια αν θελήσεις να προχωρήσεις σε πιό επαγγελματικό επίπεδο δε θα σε βοηθήσει πολύ σαν όργανο γιατί δεν έχει τις δυνατότητες του μπουζουκιού, αλλά απ ότι μας είπες δεν ενδιαφέρεσαι για κάτι τέτοιο. Άσε που είναι πολύ πιο βολικός στη μεταφορά και μπορείς να τον πάρεις μαζίσου παντού, στη φυλακή, στο κρατητηριο κτλ :092::092::092:

Καλύτερα να ξεκινήσεις με μπουζούκι και στη συνέχεια να πάρεις κάτι πιο μικρό και στενό. Θα μπορέσεις να μάθεις τα βάσικα απο το μπουζούκι και μετα παίρνεις άλλο όργανο. Απο οτι βλέπω το όργανο το θες για να παίζεις με την παρέα σου, ε αμα είναι έτσι διάλεξε μπαγλαμά.Διευκρίνισε όμως λίγο παραπάνω τα λεγόμενά σου για να βοηθηθείς.Δεν θέλει και πολυ ψάξιμο πιστεψέ με οτι ρεμπετόργανο και να πάρεις, αν σ’αρέσει θα πας καλά.Πιστεψέ με στην ηλικία σου είμαι.

Oταν αποφασισα απο την κιθαρα να ασχοληθω με ενα λαικο οργανο,αγορασα ενα μπαγλαμα αλλα μετα απο ενα μηνα ηθελα απεγνωσμενα μπουζουκι.Τωρα πλεον ο μπαγλαμας στολιζει το ραφι!
Παντως αν ο μονος στοχος σου ειναι να περνας καλα με την παρεα θα συμφωνησω με τους παραπανω να ξεκινησεις με κιθαρα.Ειναι πιο ευκολη ,πιο αυτονομη και πιανει μεγαλυτερο “παρεϊστικο” ρεπερτοριο.Κριμα δεν ειναι να χαλασεις το χατιρι απο καμιαν ομορφονια που θα σου ζητησει “κατι απο πυξ-λαξ” ???

Κατ’ αρχην δεν μας ειπες τι ρεπερτοριο θελεις να παιζεις οταν εισαι με την παρεα σου. Αν θελεις να μην περιοριζεσαι στα ρεμπετικα δεν ειναι ασχημη ιδεα η κιθαρα που ειπαν τα παιδια προηγουμενως. Αν θελεις να παιζεις ρεμπετικα και η παρεα σου θελει να παιζεις κατι αλλο, μην τους κανεις το χατιρι. Παιξε αυτο που γουσταρεις. Εγω ετσι το εκανα και καταφερα να μαθω στις παρεες μου το ρεμπετικο και μαλιστα να τους κανω να το γουσταρουν. Παντως η αποψη μου ειναι παρε τζουρα. σου δινει περισσοτερες δυνατοτητες απ’ οτι ο μπαγλαμας. Και αν καποια φορα θελησεις να παρεις ενα μπουζουκι η μεταβαση θα ειναι πιο ομαλη διοτι θα εχουν “ανοιξει” τα δαχτυλα σου.

Η μορφονια να μαθει και εκεινη Μαρκο:092:. Αν της παιξεις ενα “Μαγκικο μελαχρινο” του Μαρκου, η ενα “Που να βρω γυναικα να σου μοιαζει” του Νταλγκα, ε, καποια στιγμη θα τσιμπησει:)

Πολύ σωστά, καθώς και τον ύμνο του Θωμόπουλου με Σιδηρόπουλο, το “Να μ’αγαπάς”. Σχεδόν το 99,9% του γυναικείου λυκειακού πληθυσμού κάτι παθαίνει με αυτά τα τραγούδια και έχεις κάποιες παραπάνω πιθανότητες από κάποιον που δεν παίζει να βγάλεις καμία κατάσταση. :wink:

Για σκέψου εσύ όμως, βράδυ σε παραλία με μια φωτιά, να βγάλεις τον μπαγλαμά και να παίξεις τον Θερμαστή ή το Μπαρμπεράκι του Μπάτη…!!!

Υ.Γ.1: Σε καμία περίπτωση δεν λέω να αφήσεις το ρεμπέτικο ρεπερτοριο (αυτό έλειπε!!). αλλά λέω να ξεκινήσεις από το γενικό και οπώς περνάν τα χρόνια περνάς και στα πιο “ειδικά”. Στο μεταξύ αν πάρεις την κιθάρα και την μάθεις σε κάνα χρόνο (κάπου τόσο παίρνει στην πλειοψηφία για να έχουν μάθει και τα μπαρέ καλά) αγοράζεις και έναν μπαγλαμαδάκο (που είναι σχετικά φτηνός από Μάτσικα) και κάνεις και το δικό σου μεράκι και προωσοπικό κέφι (γιατί συνήθως το κέφι του παίχτη είανι και το κέφι του κοινού. Ακόμα και ΠΥΞ ΛΑΞ να παίξεις αμα σε χειροκροτούν και τραγουδούν μαζί σου μην μου πεις ότι δεν θα σου αρέσει!!), σύν ότι αν είναι να παίξεις σε παρέα, παίρνεις την κιθάρα παίζεις τα “γενικά” ελληνικά και αλλοδαπά μπαλλαντοειδή, έχεις και τον μπαγλαμά στην κωλοτσεπή και κάπου μεταξύ Cohen, Αλεξίου και Κραουνάκη ρίχνεις και κανένα Χασάπικο με μπαγλαμά του Ζαμπέτα και τους αφήνεις να ψάχνονται!!

Υ.Γ.2: ξέφυγα λίγο από το θέμα κι έτσι δεν έχω κάτι άλλο να πώ, Ό,τι και να διαλέξεις κάντο με όρεξη και θα παει καλά. Καλή τύχη