Μπαγλαμάς!

“Έτυχε” να πέσει στα χέρια μου σήμερα ένα μπαγλαμαδάκι, μάλλον επισκευασμένο από κάποιον “Αναγνώστη Συμεών” (απ’ ό,τι μπόρεσα να διακρίνω) στο οργανοποιείο “το τζουραδάκι”. Ξέρει κανένας τίποτα? Ο φίλος που το προμηθεύτηκε το έστειλε για επισκευή σε κάποιον άλλον και μάλλον αυτός με τη σειρά του το έδωσε στον παραπάνω. Χρονολογία κατασκευής και όνομα κατασκευαστή δε γνωρίζω. Η ιστορία λέει ότι το εν λόγω οργανάκι ανήκε σε κάποιον φυλακόβιο που του το πήρε η ασφάλεια. Πίσω στο μπράτσο έχει σημάδια από καρφιά και λέγεται ότι το κάρφωσε ο μπάτσος που το πήρε (??).

Σε λίγο έρχεται και ήχος!

WIN_20160318_121942.jpgWIN_20160318_122046.jpgWIN_20160318_121921.jpgWIN_20160318_121853.jpg

1 «Μου αρέσει»

έλα ρε διονύση! δυστυχώς δεν μπορώ να σε βοηθήσω, πάντως η ιστορία έχει ενδιαφέρον, αν κάποια στιγμή βγάλεις άκρη ενημέρωσέ μας. χαίρομαι που το οργανάκι κατέληξε σε καλά χέρια!

Γεια σου ρε Νίκο! Το ότι το όργανο πέρασε από δύο επισκευαστές είναι δικό μου αυθαίρετο συμπέρασμα. Στην πραγματικότητα είναι επισκευή του Αθανάσιου Γατσιού από την Κατερίνη. Ελπίζω να με συγχωρέσει για την πατάτα. Για περισσότερες πληροφορίες αναμένω κι εγώ :slight_smile: