Μπαγλαμάς σε σχήμα σταγόνας

Σαν συνέχεια της προηγούμενης κατασκευής μου, που παρουσίασα εδω στο φορουμ με το όνομα (Τζουράς σταγόνα) με τα ίδια σχεδόν χαρακτηριστικά ως προς την εμφάνιση, παρουσιάζω σήμερα τον παρακάτω μπαγλαμά.
Η κατασκευή αποτελείται απο τα ίδια ξύλα, καρυδιά-σφενδάμι στο σκαφάκι ,έλατο στο καπάκι. Στο μάνικο έχω σφένδαμο με 3 κοντρες, μία παλίσανδρο και 2 μαόνι ακαζου, το περιφερειακό φιλέτο στο σκαφος και το μάνικο είναι παντούκ .
Το περιφερειακό διακοσμητικο φιλέτο στο σκαφάκι ειναι απο κομματακια ξύλων, παλίσανδρος , παντούκ, μαονι Ονδούρας . Τα ίδια ξύλα χρησιμοποιήθηκαν στη διακόσμηση της χορδιέρας και του καράολου. Η ταστιέρα είναι έβενος και η κλίμακα 39cm.

Συγχαρητήρια Νικόλα!
αξίζει να ανεβάσεις και μια φωτογραφία με όλες τις “σταγόνες” (και βίνετο με ήχο υπάρχει, νομίζω)
και πάλι μπράβο

Ηχος εδώ

Το συγκεκριμένο οργανάκι είναι το τελευταίο μέλος μιας ομάδας με τα ίδια εμφανισιακά χαρακτηριστικά, που αποτελείται απο: τρίχορδο μπουζούκι, τζουρά και τον μπαγλαμα

πολύ όμορφα όργανα, και απ’όσο καταλαβαίνω από τα βίντεο έχουν να δώσουν ήχο!

Εκτός από καλή κατασκευή ο μπαγλαμάς έχει, κατά τη γνώμη μου, και φοβερό ήχο (πλούσιος και συμπυκνωμένος) και βγαίνει αβίαστα.
Συγχαρητήρια Νικόλα.

Πολύ καλός Νικόλα!

Μπράβο είναι πανέμορφα!!!

Οργαναρες με τα ολα τους…πολυ ωραια οικογενεια φτιαχνουν.
Μπραβο στο μαστορα!

Πολύ ωραία,όμορφα και μερκληδικα.Γεια στα χέρια σου!

Μπράβο στον οργανοποιό, πολύ ωραία! καλόπαιχτα να είναι…