Μπαγλαμαδάκι (μικρό σκάφος) με ντούγες από παλίσανδρο

Έφτασε και αυτή η κατασκευή στο τέλος της. Πάμε λοιπόν σε μια συνολική καταγραφή της κατασκευής.
Δαστάσεις σκάφους:
Μήκος: 16,5 εκ.
Μέγιστος πλάτος: 10,2 εκ.
Μεγιστο βάθος: 7,3 εκ.
Κλίμακα 38 εκ.
Το σκάφος είναι από παλίσανδρο (15 ντούγες) με φιλέτο καλεμπέκι. Ομοίως κολάτζα και παραπέτια παλίσανδρος. Η γραβάτα καπλαμάς μαόνι.
Το μάνικο Γαλλική καρυδιά με κόντρα έβενο. Καράολο σάντουιτς γαλλική καρυδιά (κεντρικά), με καπαλμάδες 2 χιλ κελεμπέκι-παλίσανδρος πάνω, παλίσανδρος από κάτω.
Ταστιέρα παλίσανδρος. Τάστα μαντολίνου με δόντι. Τσαμπουκάδες οι μεγάλοι όστρακο λευκό – οι πιο μικροί λευκό συνθετικό.
Γέφυρα παλίσανδρος με κόκκαλο. Χορδιέρα μεταλλική μπαγλαμά
Κλειδιά Grover M200 μαύρα
Καπάκι μονοκόμματο (όχι book matched) από κατράνι Λιβάνου άνω των 100 ετών από δοκάρι παλιού σπιτιού στην Κρήτη προσφορά του φίλου Κώστα που τον ευχαριστώ πολύ.
Περιμετρικό φιλέτο παλίσανδρος με καπλαμά άσπρο και μαύρο.
Πεναριά παλίσανδρος. Ροζέτα οβάλ με φιλέτο λευκό-μαύρο.
Το καλούπι είναι δικού μου σχεδιασμού μικρό που έχει βγάλει αρκετά οργανάκια.
Το όργανο αρματώθηκε σύμφωνα με την συνήθη πρακτική μου με χορδές μπουζουκιού και όχι μπαγλαμά, αλλά παραμένει μαλακό με ικανοποιητικό action. Το πιο μαλακό μπαγλαμαδάκι που έχω φτιάξει μέχρι τώρα.
Ο ήχος είναι δυνατός και καθαρός. Βγήκε λίγο πιο γλυκός από ότι θα ήθελα αλλά γενικά είμαι ικανοποιημένος.
Βάζω τα link από δυο πρόχειρες ηχογραφήσεις που έκανα σε μια δική μου δημιουργία (sic) και ένα μπαγλαμαδίστικο τραγουδάκι. Το κακό παίξιμο μου δεν κολακεύει τον ήχο δυστυχώς αλλά τι να κάνουμε αυτόν το παίχτη διαθέτουμε.

Περισσότερες λεπτομέρειες από την κατασκευή στο φόρουμ των ελλήνω οργανοποιών: Μπαγλαμαδάκι (μικρό σκάφος) με ντούγες από παλίσανδρο
Όποιος θέλει να τον δει κι από κοντά, ραντεβού στην έκθεση του φόρουμ στις 16/10.
9η έκθεση οργανοποιίας








12 «Μου αρέσει»

Συγχαρητήρια Δημητρη, πολυ μου αρεσε ο ήχος του.
Ευελπιστώ πρώτα ο Θεός να τα πούμε και από κοντά στην έκθεση.