Μιχαλησ μουντακησ

Γεια χαρα σε ολους. Κανοντας μια αναζητηση για το ονομα Μουντακης δεν βρηκα ουσιαστικα τιποτα γι αυτον τον οργανοποιο, τον οποιο επισκευτηκα χθες. Μου φανηκε αρκετα σοβαρος ανθρωπος με παρα πολυ γνωση πανω στο αντικειμενο, η κουβεντα μας εξελεχθηκε σε 3ωρη και βαλε και εμαθα αρκετα μεσα σ αυτες τις ωρες. Αλλα δυστυχως δεν ειχε κανενα οργανο του εκει για να παρω μια γευση. Γνωριζει κανεις για τα μπουζουκια του, ή ειναι ιδιοκτητης?

Φίλε ZABE ρίξε μια μάτια εδώ http://www.rembetiko.gr/forums/showthread.php?t=18822 και το συζητάμε εκτενέστερα αν θέλεις.

Οσο αφορα τα οργανα .Δεν εχω συναντησει πιο γερες κατασκευες σε οποιαδηποτε οργανοποιο περαν του μουντακη,τα οργανα του μπορουν να αντεξουν παρα πολλα χρονια στις πιο δυσκολες συνθηκες,πολυ υπευθυνος μαστορας,θα λεγα οτι ειδικευεται στην κατασκευη του τριχορδου και εχει κανει πολυ καλο ονομα στα λαουτα,επισης ειναι γνωστης πολλων χαμενων τεχνικων κατασκευης τις οποιες κληρονομησε απο τον πατερα του θεοδωρο και κατεχει αρκετα μυστικα του επαγγελματος,αξιζει να τον επισκεφτεις και να συζητησεις μαζι του.

2 «Μου αρέσει»

Κι εδώ Μουντάκης http://greekluthiers.wordpress.com/2008/01/

Εχει δηλαδη κανεις απο σας ρε παιδια οργανο του?

Φίλε ZABE ρίξε μια μάτια εδώ http://www.rembetiko.gr/forums/showthread.php?t=18822 για να μην τα ξαναγράφω, γιατί θα κάνω μια ώρα να γράψω τρεις αράδες κείμενο!

Μαλιστα οκ. παντως με τον Μιχαλη που μιλησα εγω ο ανθρωπος μου φανηκε πολυ γνωστης με αποδειξεις οχι αερολογιες, και σιγουρα βρισκεται μεσα στους πρωτους που θα επευθυνθω οταν θα ερθει η ωρα να φτιαξω οργανακι.

φίλε zabe αν και αργοπορημένα διάβασα το θέμα, σε διαβεβαιώ ότι -όπως και συ διαπίστωσες-
ο Μιχάλης είναι πραγματικά πολύ αξιόλογος μάστορας. Μπορώ να τον χαρακτηρίσω ως επιστήμονα
στο είδος του.
Έχω λαούτο του και τόσο ηχητικά όσο και κατασκευαστικά είναι άψογο, όπως όλα του τα όργανα.
Στα λαούτα είναι από τους κορυφαίους -αν όχι ο κορυφαίος- κατασκευαστής.
Οι περισσότεροι παλαιότεροι κρητικοί παραδοσιακοί λαγουτιέριδες έπαιζαν με όργανα του.
Αν δεν έχεις φτιάξει ακόμη το οργανάκι σου, αξίζει να τον έχεις στα υπ’όψιν. Είναι λίγο ακριβός,
αλλά παίρνεις πρώτο όργανο.

Μωρε ας μου ρθουνε εμενα λεφτα και θα τα μαδησω ολα, μεχρι και το τελευταιο σεντι σε οργανα θα παει

Σημερα περασα απ τον Μιχαλη για ενα service που ηθελα και εγινα μαρτυρας της γεννησης του πρωτου απο μια σειρα μαντολινων που ετοιμαζει ο Μιχαλης, οπως μου εξηγησε αυτα ειναι Μιλανεζικα Μαντολινα αλλα τα φτιαχνει με καποιοες ιδιαιτεροτητες, πολλοι ζητανε τετοια στην Κρητη κι αν δειτε το βιντεο θα καταλαβετε γιατι. Το οργανακι ειναι ενα αριστουργημα σαν πουλακι μιλουσε, ιδου:

Δεν ξερω εαν ειναι η συγκεκρημενη ηχογραφηση, αλλα πιστευω πως ο ηχος του τριχορδου αυτου ειναι εξαιρετικος

Γνωριζουμε περισσοτερα σχετικα με τα μπουζουκια αυτου του οργανοποιου?

Ευχαριστω

Εγώ ακριβώς από αυτή την ηχογράφηση είναι που δεν μπορώ να καταλάβω τίποτα από τον ήχο του μπουζουκιού !!! Τίγκα στην παραμόρφωση και τα παράσιτα…
Όμως, επειδή έχω επισκεφθεί το οργανοποιείο του το 2009, έπαιξα με ένα τρίχορδο και μια λαϊκή κιθάρα. Για το τρίχορδο, το οποίο μας ενδιαφέρει, έχω θετικές αναμνήσεις. Διευκρινίζω ότι και η κιθάρα μου άρεσε αρκετά

Φιλε μου το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να περασεις απ τον Μιχαλη, να τον γνωρισεις κιολας. Το συγκεκριμενο οργανο ειναι δεκαετιας, μεταχειρισμενο σε αριστη κατασταση, το χει φτιαξει ο πατερας Μουντακης που πλεον εχει αποσυρθει,επομενος και συλεκτικο. Ειναι ενα οντως πολυ καλο και ωριμο τριχορδο. Μεχρι και τον Δεκεβρη που ειχα παει τελευταια φορα ηταν εκει, και διατιθεται προς πωληση. Δηλαδη νομιζω προλαβαινεις!!! Τωρα σαν μαστορας ο Μιχαλης ειναι απ τους πιο εμπειρους μιας και βρισκεται στον χωρο της οργανοποιιας απο μικρο παιδι. Σχολια θα βρεις αρκετα μεσα στο φορουμ αμα ψαξεις. Η γνωμη μου ειναι οτι σιγουρα αν μη τι αλλο αξιζει μια επισκεψη.

Συμφωνώ και επαυξάνω με τον ΗΛΙΑ.

Ενταξει ρε παιδιά, αξίζει μια επίσκεψη, όμως, ο Μουντάκης είναι κοντά στο Miami?

όπως τα λέει ο σταύρος κι ο ηλίας (ζαμπέ), ο μουντάκης έχει ιστορία πίσω του και είναι από τους πιο καταρτισμένους μαστόρους. τον εκτιμώ ιδιαίτερα σε αναπαλαιώσεις ιστορικών οργάνων, και έχω περάσει ώρες ατελείωτες με κουβέντα στο εργαστήριο φεύγοντας πάντα με παραπάνω γνώσεις.
έχει επιμεληθεί τον σταθόπουλο και την απαρτιάν, επίσης έχει σώσει τον καραμπά -όλα σε φωτό στο προφίλ μου για όποιον ενδιαφέρεται. μόλις πρόσφατα ανέστησε μια φτηνή κιθάρα του μουρατίδη που έχω για μεροκάματο, την είχε καπακώσει ο πατέρας του όταν δούλευε εκεί. πολύ δύσκολη αφαίρεση και ξαναφτιάξιμο καβαλλάρη, το όργανο όμως επιβίωσε!

Τέλος του 2010 αγόρασα αυτό το μπουζούκι. Σαν αρχάριος είμαι ευχαριστημένος από αυτό, αλλά και από όσους το έχω δώσει να παίξουνε μου έχουν πεί καλά λόγια για το μπουζούκι.