Μισό Έλατο - Μισό Κατράνι

Χαιρετώ την όμορφη παρέα,

Άμα φτιάξω καπάκι μισό κέδρος και μισό έλατο. Θα έχω άραγε καλό αποτέλεσμα ή κακό μιας και τα δύο ξύλα είναι κατάλληλα για καπάκια με διαφορετικές βέβαια ακουστικές ιδιότητες και δυνάμεις στις ταλαντώσεις κλπ;
(Η επόμενη ερώτηση αφορά τις ντούγιες και θα μπορούσε να αποτεεί εκεί θέμα, αλλά μιας και είναι ίδιας φύσης ερώτηση την εντάσσω εδώ).Επίσης, αν στις ντούγιες βάζω μια μουριά-μια καρυδιά θα έχω αποτέλεσμα ή όχι; και στ τέλος από πάνω το καπάκι που είπαμε προηγουμένως.

Οτιδήποτε φτιάξεις θα έχει κάποιο αποτέλεσμα.Ριγέ σκάφη υπάρχουν,και θα υπάρχουν,άρα δεν ρωτάς κάτι νεωτερίστικο.Συζήτηση για καπάκι κέδρου-ελάτου έχει ξαναγίνει εδώ:

Διάβασε και αν δεν σου λυθούν οι απορίες επανέρχεσαι.

Φίλε nikosn, με κάλυψες. Προσπαθώ γενικά να διαβάζω τα θέματα και να μη δημιουργώ νέα για ψιλουπήδημα, παρόλαυτά δε την είχα δει αυτή τη συζήτηση. Για τα ριγέ σκάφη πράγματι τα έχω δει και επειδή σκέφτομαι να φτιάξω ένα μαντολίνο και έλεγα να χρησιμοποιήσω καρυδιά-μουριά μήπως γνωρίζεις τί συνδυασμούς ξύλων μπορώ να κάνω ή δεν υπάρχει, απαραίτητα, συνεργασία συγκεκριμένων ξύλων με άλλων συγκεκριμένων;

Το θέμα των ριγέ σκαφών,ξεκίνησε από αισθητικούς λόγους,γι αυτό και βλέπεις συνδυασμούς με έντονο κοντράστ,π.χ. κελεμπέκι-παλίσανδρο,κελεμπέκι-έβενο,κ.λ.π.Η μουριά με την καρυδιά,είναι περίπου στον ίδιο τόνο,απλά η καρυδιά θα μπορούσαμε να πούμε ότι ελαφρά πρασινίζει σε σχέση με την μουριά,και η μουριά, ότι ελαφρά κοκκινίζει σε σχέση με την καρυδιά.Αυτά όσο αφορά το θέμα της αισθητικής.Για την συνεργασία των ξύλων, αν αναφέρεσαι σε ακουστικούς λόγους,θα σου έλεγα ότι “παντρεύουμε” ανόμοια ξύλα , με διαφορετικές συμπεριφορές, προσδοκώντας να πάρουμε τα υπέρ του ενός ξύλου,και του άλλου.Αν συνυπολογίσεις ότι η συνεισφορά του ηχείου,στο αποτέλεσμα του ήχου,είναι μικρή,-ΟΧΙ ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΑΜΕΛΗΤΕΑ-,θα συμπεράνεις και μόνος σου,γιατί το πάντρεμα των ξύλων στην συγκεκριμένη περίπτωση,έχει πιο σοβαρούς αισθητικούς λόγους παρά ηχητικούς.Δεν έχω δει προσωπικά ,συνδυασμό μουριάς-καρυδιάς,και ως εκ τούτου,δεν μπορώ να καταθέσω άποψη.Μπορείς να τολμήσεις και να μας πεις και μας, τα δικά σου συμπεράσματα.

Ευχαριστώ πολύ φίλε Nikosn για τις σημαντικές πληροφορίες που μου ανέφερες. Θα χρησιμοποιήσω αυτά τα ξύλα δίοτι τα έχω στη κατοχή μου και είναι ξύλα που βρίσκονται σε αυθονία στο τόπο μου (Ρεθυμνο Κρήτης), για καπάκι διαθέτω έλατο (από το χωρίο της μητέρας μου στην Άρτα) και κυπαρίσσι, το κατράνι το βρίσκω από οργανοποιούς που το αγοράζω. Μόλις το επιχειρήσω και το οργανάκι κελαηδήσει θα αρ΄γω να μοιραστώ στην όμορφη παρέα τα αποτελέσματα του.

Για το καπάκι δες το άρθρο του Νίκου Φρονιμόπουλου από το μπλογκ του, όπου φαίνεται καπάκι με συνδυασμό ξύλου (έλατος-κέδρος)…

Παιδιά να ρωτήσω,

Ένα φιλαράκι μου θέλει να φτιάξει μια κιθάρα και έχει για καπάκι μουριά. Εγώ γνωρίζω ότι στα καπάκια χρησιμοποιούμε έλατο, κυπαρίσσι, κατράνι, ωστόσο μήπως γνωρίζει κανείς αν η μουριά πέρα από το σκάφος κάνει και για καπάκι;