Καπάκι: Πολλά κομμάτια ή ένα ενιαίο;

Προχθες μου εδωσε καποιος φιλος δυο καπακια απο ελατο!
Οταν τα πηρα στα χερια μου λυγισα λιγο το ενα καπακι για να δω ποσο μαλακο ή σκληρο εναι και προς τεραστια εκπληξη μου εφυγε ενα μεγαλο κομματι απο την αριστερη πλευρα του καπακιου!
Δεν ηξερα τι να υποθεσω! Σκεφτηκα μηπως τα ειχε πιασει η υγρασια και με
τα χρονια ειχε αδυνατισει το ξυλο και εσπασε αλλα και παλι με λιγο λυγισμα
δεν μπορουσε να φυγει ολοκληρο κομματι!

Μετα απο λιγο λυγισα το υπολοιπο καπακι και εδω αρχιζει το αστειο της υποθεσης!

Εφυγε και απο την δεξια μερια αλλο ενα κομματι!
Αμεσως καταλαβα οτι ηταν κομματια απο ρεταλια που ειχαν κοληθει
και το πουλησαν σαν καπακι!!!:mad:

SP_A1149..jpg

Κοιταξα και το αλλο καπακι και αυτο φαινοταν οτι ηταν κολημενο ετσι!
Το προβλημα ειναι οτι αυτος ο φιλος μου εφτιαξε μπουζουκι με ενα τετοιο καπακι!
Πιστευετε οτι θα εχει προβλημα στο μελλον;

ΥΣ Το καπακι το ειχε αγορασει ετοιμο κολημενο και διαμορφωμενο!

Κινέζικος Δάκτυλος ??? :092: … λες ??? :080:
και στα καπάκια ??? ΝΑΙ , και στα καπάκια !!! :082:

Εγω νομιζω πως δεν θα εχει προβλημα,βεβαια καλυτερα να μην σπαει…αλλα συμβαινουν και αυτα!!!
Το προβλημα θα ηταν αν εσπαγε καθετα στα νερα,τοτε θα αχρηστευόταν.
Αυτο πιστευω εγω,καποιος ποιο εμπειρος ας μας πει την γνωμη του.

εχω κιθαρα φτηνης κατασκευης με καπακι απο 4 κομματια,και στα 17 χρονια που την εχω,χωρις ιδιαιτερη φροντιδα και εκτεθειμενη,δεν εχει παθει τιποτα το καπακι!!

Μακαρι να μην παθει τιποτα, ουτε να σπασει, ουτε τιποτα…Αλλα πρεπει να εισαι επιφυλακτικος για τον ηχο και τη διαρκεια του, καθως για να χρησιμοποιουν ολοκληρα καπακια οι οργανοποιοι, κατι παραπανω θα ξερουν…Και μην ξεχναμε, το καπακι ειναι ολος ο ηχος! Ας καταθεσει και ενας οργανοποιος μια ολοκληρωμενη και εμπεριστατωμενη (και δοκιμασμενη) αποψη, για να δουμε φως…

Το καπάκι, στα περισσότερα όργανα συνηθίζεται να αποτελείται από δύο κομμάτια.

Ένα καπάκι, από όσα (από το ίδιο κομμάτι ξύλου) τμήματα και αν αποτελείται, εφ`όσον είναι πολύ καλά κολλημένα μεταξύ τους, δε φαίνεται να αλλάζει αισθητά ακουστικές ιδιότητες. Αυτό μπορώ να σας το βεβαιώσω μετά από αρκετά πειράματα με τη μέθοδο Chladni που έχω κάνει.

Και ένα παράδειγμα από άλλη οικογένεια οργάνων:
Από το 16ο μέχρι τον 18ο αι. αρκετοί Άγγλοι κατασκευαστές, προτιμούσαν να κατασκευάζουν μπάσες βιόλες με καπάκια από πέντε λυγισμένα και κολλημένα κομμάτια ξύλου. Θεωρούσαν ότι με αυτή την τεχνική κατασκευάζονταν όργανα με μεγαλύτερο ήχο και άμεση απόκριση από αυτά που γίνονταν από σκαμένο, συμπαγές καπάκι.

Κυριε Φρονιμοπουλε, επειδη τυγχανω ασχετος σε σχεση με εσας (προφανως) να κανω την ερωτηση? Το καπακι αποτελειται δηλαδη απο πανω απο 1 κομματια? Και τι ειναι καλυτερο για το καπακι? Λιγα η πολλα κομματια?
(Δεν το στελνω σαν π.μ. γιατι φανταζομαι οτι θα διαφωτισουν αρκετο κοσμο οι απαντησεις σας)

Το καπάκι σε μικρά όργανα (μπαγλαμάς, τζουράς, ταμπουράς κ.α.) αποτελείται απο ένα κομμάτι.
Σε μεγαλύτερα, από δύο, η πιό σπάνια, περισσότερα.
Τώρα καλύτερο για το καπάκι, είναι ένα καλό καπάκι, από όσα κομμάτια κι`αν αποτελείται.

το σιγουρο παντος ειναι οτι ειτε απο Κινα ειτε απο Αθηνα τοκαπακι αυτο ηταν κολημενο με μυξα που θα ελεγε κι ο συγχωρεμενος ο παπους μου

Να προσθέσω κι εγώ (ο άσχετος) πως, όταν ένα καπάκι αποτελείται από ρετάλια συγκολλημένα (και βεβαίως προορίζεται για φτηνό όργανο) ο οργανοποιός δεν θα χαρίσει εκείνο που προέκυψε από ρετάλια καλών καπακιών…

Όταν βέβαια τα ρετάλια είναι στενές λουρίδες, άσχημα κολλημένες και πωλούνται κιόλας, δεν έχεις άλλο να πείς παρά αυτά που λέει ο φίλος παθών Δημ. Ανδρέου

Επανερχομαι στο θεμα με τα καπακια γιατι με μεγαλη μου λυπη ανακαλυψα τελικα οτι τα καπακια
ειναι ρεταλια ανα 5 ποντους!!!
Πηγα να κανω ενα μπαγλαμα και στο τριψιμο με τριβειο εφυγε κομματι!!!

Δυστυχως δεν ηθελα να εκθεσω το φιλο που μου τα προμηθευσε αλλα αυτα τα καπακια
τα πληρωσα 20 ευρω το ενα! Το θεμα ειναι οτι δεν ηθελα να τα παρω αλλα επεμενε οτι ειναι
φανταστικα καπακια και εγω απο ευγενεια αφου τα ειχα ζητησει στην αρχη αναγκαστηκα και τα πηρα!
Και απο οτι ξερω εχει πουλησει και αλλα σε ανυποψιαστους!

Κριμα γιατι τη σημερινη εποχη το να εμπιστευεσαι τους ανθρωπους τελικα θεωρειται ηλιθιοτητα!
Η ουσια ειναι οτι ζηταγε μια φιγουρα και του εστειλα δυο μεγαλες φιγουρες για μπουζουκι
και του ειπα δεν θελω χρηματα!

Συμφωνησαμε να μου επιστρεψει τα χρηματα!!!@@
Υστερα απο ολα αυτα κρυβεται!

Προς αποφυγη παρεξηγησεως αυτος που μου πουλησε τα καπακια δεν ειναι ουτε οργανοποιος επαγγελματιας
ουτε καταστημα! Οπως ανεφερα πιο πανω μου τα προμηθευσε ενας ΄΄φιλος΄΄

ΑΧ ρε αντρεα Κωτσος πιαστηκες

Οπως ειπα φιλε Κωστα στην εποχη μας τελικα το να εμπιστευεσαι τους ανθρωπους και ειδικα μεσα απο το ιντερνετ ειναι ηλιθιοτητα! Αρα παραδεχομαι οτι πιαστηκα οπως λες Κωτσος!

Αλλα απο την αλλη αν εσυ που εχουμε μια σχεση απο το ιντερνετ και εχουμε αλλαξει μερικα e-mails και εχουμε μιλησει και στο ιντερνετ, καποια στιγμη διεθετες ενα εργαλειο και εγω το επαιρνα,
ε δεν θα φανταζομουν οτι μπορουσες να με κοροιδεψεις! Με τιποτα!
Απλα τα πραγματα λοιπον. Επεσα σε μικροαπατεωνα!

Κακος απασχολουμε την σελιδα,αλλα το σιγουρο ειναι οτι ουτε αυτος εγινε πιο πλουσιος,ουτε εσυ φτωχοτερος.Μαλον πιο εμπειρος εγινες θα ελεγα φιλε αντρεα, αρα εσυ εισαι ο κερδισμενος…τα σεβη μου

Καλά τα λες αλλά δεν είναι Ανδρέας, Μήτσος είναι ο χριστιανός.

Χαιρετώ την όμορφη παρέα σας

Βασικά έχω να μπω πολύ καιρό στη σελίδα λόγω έλλειψης δικτύου κ πήγα να μπω στο φάκελο κατασκευές και επιδιορθώσεις και είδα ότι όλες οι ενότητες έχουν μεταφερθεί σε άλλες ενότητες οπότε θα κάνω την ερώτηση μου εδώ που σχετίζεται με τα καπάκια. Έψαξα και στη σελίδα γενικά αλλά δε βρήκα κάτι, μπορεί να μου διέφυγε.

Η ερώτηση είναι η εξής " Η κόλληση στα καπάκια πως γίνεται; δε χρειάζεται κάποιο καμάρι σαν “ραφή” ας πούμε στο σημείο που γίνεται η κόλληση, η γίνεται τόσο ισχυρή κόλληση και σε τόσο μικρά πάχη που είναι το καπάκι ώστε να μην έχει πρόβλημα; Με ενδιαφέρει κυρίως το σκέλος της ερώτησης που μιλάει για το πως γίνεται η κόλληση των μελών του ξύλου για να γίνει το καπάκι."

Επίσης θέλω να ρωτήσω κάτι που άκουσα πρόσφατα. Για ποιό λόγο στο ηχείο του οργάνου οι παλιοί οργανοποιοί βάζανε στο εσωτερικό του ψαρόκολλα αντι για λούστρο, παίζει κάποιο ρόλο αυτό ή είναι απλά μια τακτική και τίποτα παραπάνω; "

Καλημέρα σας,

Με αφορμή την αγορά ενός μικρού οργάνου από έναν συνάδελφο, παρατήρησα ότι το καπάκι είναι από μασίφ μαόνι, όπως και το υπόλοιπο σκάφος.

Πρόκειται για χειροποίητο όργανο ukulele. Αυτό έχει να κάμει με την παράδοση που φέρει το όργανο ή με πιο πρακτικά θέματα ή με ποιότητα και χαρακτηριστικά του ήχου ;

http://www.brueko.de/shop/product_info.php?info=p20_Brueko-No--6-Soprano-Ukulele-with-flat-body.html&XTCsid=8b5d314231d1abb294c5e5411bdb452a

στο λινκ φαίνονται τα εν λόγω όργανα.

Ευχαριστώ πολύ.

η πρώτη μου κιθάρα ήταν όλη από μαόνι, και το μασίφ καπάκι. φτηνή ακουστική της fender korea, ποτέ δεν είχε αξιόλογο ήχο -πάντως άξιζε τα λεφτά της. αργότερα άκουσα πως το μαόνι στο καπάκι το είχε ξεκινήσει η martin σαν φτηνή λύση σε καιρούς κρίσης. διορθώστε αν κάνω λάθος.
δεν ξέρω τί παίζει με τα γιουκαλίλι, αλλά για οικονομικά όργανα προτιμώ τον κέδρο. η κιθαρίτσα μου μια φορά ζει και βασιλεύει!