Μια μαγική επισκευή

Πέρσι το Φλεβάρη βρήκα ένα παμπάλαιο κιθαρόνι Κρεκόρ Απαρτιάν, σε κακή κατάσταση…

Για την δύσκολη επισκευή που χρειαζόταν εμπιστεύτηκα τον Τάσο Θεοδωράκη, μιας κι είχα δει καλά δείγματα από τη δουλειά του και είχα ακούσει τα καλύτερα γενικώς.

Παρέλαβα την παρασκευή την κιθάρα κι έμεινα έκπληκτος από το αποτέλεσμα της επισκευής. Παρ’ότι έχω δει πολλά, δεν μπορούσα να πιστέψω ότι μια κιθάρα με 6 σπασίματα στο καπάκι και με πλάτη δέκα κομμάτια, θα μπορούσε να γίνει έτσι…
Ο Τάσος έδειξε τον σεβασμό που έπρεπε κι έβαλε όλη του την γνώση κι εμπειρία, αποκαθιστώντας αισθητικά το όργανο.

Μου έδωσε μια κιθάρα σαν καινούργια, προσεγμένη, κούκλα, και με άριστη ρύθμιση.
Νομίζω πως είναι απόλυτα δίκαιο που η ετικέτα του μπήκε κοντά σε αυτή του Κρεκόρ Απαρτιάν.

Τάσο σε ευχαριστώ θερμά!
Σας παραθέτω μερικές φωτογραφίες με το πριν και το μετά κι ένα βίντεο που έφτιαξε ο Τάσος με τον Γ.Τσαλαμπούνη

Ήχος

//youtu.be/9FO8gsd_ISw

του 1924;! μωρέ μπράβο, μέχρι το '32 είχα δει ως τώρα. από το βίντεο ακούγεται υπέροχα, ειδικά στα χέρια του τσαλαμπούνη. μπράβο και στον τάσο για την δύσκολη επισκευή. οι χορδές είναι 10άρες ασήμι;
καλόπαιχτη φίλε μπάμπη!

Ώρε μερακλίκια, ώρε ομορφιές!

Οι πυραμίδες στον καβαλάρη σκοτώνουν!

Μπράβο!!

μπραβο στον μαστορα αλα και στον πεχταρα που βαρη ομορφα,
εχη και καλη φονη κιολας αυτο το παληκαρη,
σηχαρητηρια μπαμπη και εσενα για την σπουδαια κηθαρα αντηκα
να την χερεσε και καλα πεξηματα σηφονο και εγο με τον
πικινο, ομορφιες ομορφιες…:110:

'Οπως πάντα ο Τάσος πάλι κέντησε στην επισκευή! Τυχερέ Μπάμπη.

Είναι πανέμορφη, αυτό όμως που μου κάνει εντύπωση από τις φωτογραφίες είναι “ο λαιμός” του μάνικου στην ένωση με το σώμα της κιθάρας. Δεν έχω δεί κάτι ανάλογο σε άλλη Απαρτιάν! Πραγματικά πολύ σπάνια κιθάρα! Τυχερός ο κάτοχος!

Καλησπέρα και συγχαρητήρια για την επισκευή. Ο κ Θεοδωράκης είναι καταξιωμένος κατασκευαστής. Θα ήθελα και εγώ να ρωτήσω τι είδους χορδές φοράει το κιθαρόνι. Καλορίζική και πάλι.

Παιδιά προσωρινά φοράει d’addario 11άρες. Είναι σε περίοδο στρωσίματος (κάθε μέρα παίζω όλες τις ματζόρε και όλες τις μινόρε κλίμακες λεγκάτο και όλες τις μινόρε και ματζόρε συγχορδίες με όλες τις χορδές σε όσες πιο πολλές θέσεις μπορώ, συν κανά ταξίμι και κανά τραγούδι…ουφ), αφού τα λούστρα είναι ακόμα φρέσκα. Νομίζω πως αυτές οι χορδές δίνουν πολύ περισσότερες αρμονικές οπότε θεωρώ σημαντικό το όργανο να στρωθεί με τέτοιες…
Μετά από το καλοκαίρι, και αφού έχει “ανοίξει” το όργανο, θα περάσουμε σε ασήμι, να γουστάρουμε.