Μετρονόμος σε ρεμπέτικο;

Διαφωτιστικότατο

H δική μου εντύπωση αρχικά, όσο νόμιζα ότι είναι μετρονόμος, ήταν ακριβώς η αντίθετη από το “άχρονο”: ότι μόνο αυτός απ’ όλους τους ήχους είναι σωστός στο ρυθμό, και όλοι οι άλλοι προσπαθούν να πέσουν πάνω του αλλά δεν το πετυχαίνουν 100%, και σκάνε ελάχιστα αργότερα (παρόλο που είναι μια χαρά συντονισμένοι μεταξύ τους).

Τώρα πλέον έχω μπερδευτεί. Άχρονο δεν είναι, 100% έγχρονο δεν είναι, κυριολεκτικά κόντρα τέμπο δεν είναι (δηλαδή να χτυπάει τους ασθενείς χρόνους: αν εσύ Άγη ακούς αυτό τότε δε μιλάμε για το ίδιο), τι είναι;

Α, και δεν είναι τσικ-τσικ, είναι τικ-τακ. Θα μου πεις, μας φώτισες… Κι όμως, για να βεβαιωθούμε ότι μιλάμε για το ίδιο πράγμα έχει σημασία ότι εγώ ακούω δύο διαφορετικούς ήχους εναλλάξ, ένα τικ και ένα τακ!

Πραγματικά! Αμέσως αμέσως, ατράνταχτο επιχείρημα για το ότι τον Δεκέμβριο του 1934 δεν είχε ακόμα διαμορφωθεί στη Ριζούπολη στούντιο. Και άλλες, πάρα πολλές ενδιαφέρουσες και, εν πολλοίς “αποκλειστικές” (!) πληροφορίες.

Δύσκολο για τις παντελώς περιορισμένες γνώσεις μου στη θεωρία να εκφράσω τι εννοώ κόντρα τέμπο. “Χτυπάει ανάποδα” μου φαίνεται η πιο “σίγουρη” έκφραση. Δεν ξέρω αν θα ήταν σωστή και η έκφραση “χτυπάει στις άρσεις, αντί στις θέσεις”.

Όμως όχι πάντα. “Άχρονο” το είπα γιατί κάπου αν δεν κάνω λάθος γράφτηκε ή μου δόθηκε η εντύπωση ως νόημα. Αυτό που νομίζω ότι συμβαίνει είναι ότι πότε παίζει κόντρα, πότε παίζει τέμπο, και πότε παίζει δυο φορές πιο γρήγορο τέμπο οπότε παίζει και κόντρα και κανονικό.
Τώρα για τον ήχο: μου έδωσε εντύπωση μπαγλαμά με “κρατημένες” τις χορδές με το αριστερό χέρι, δηλαδή κάτι παραπλήσιο με το παίξιμο της φάνκι κιθάρας.
Για όλα αυτά βέβαια ίσως να φταίει και η φαντασία μου - εγώ αποκλείεται.

Γνώμη μου είναι οτι αυτό που ακούμε είναι ένας μπαγλαμάς, ή τουλάχιστον ότι έμεινε απο τον ήχο του.
Στα πρώτα 15 δευτερόλεπτα δεν παίζει πολύ ρυθμικά σε 1-2 σημεία αλλά μετά στρώνει και μάλιστα σταματάει και στις καταλήξεις.
Οι συχνότητες του οργάνου έχουν αφαιρεθεί σε μεγάλο βαθμό (ίσως εξαιτίας των πρώτων λίγων …κακών μέτρων)και αυτό που μένει είναι το σύμφωνο της ατάκας του οργάνου και στην συνέχεια τον ακούμε να “σπάει” τα ακόρντα του λίγο νωρίς σε κάθε κίνηση του μέτρου. Δεν ξέρω αν αφαιρέθηκαν σε πρόσφατη επεξεργασία ή αν η αρχική ηχοληψία απέτυχε να συμπεριλάβει περισσότερο τον ήχο.
Εδώ που τα λέμε, αν είναι όργανο χούφτας και το παίζεις στον αέρα, μπορεί και να φεύγει λίγο ο ρυθμός, ή μπορεί ακόμα να προσπάθησε να επιβάλει κάποιο άλλο τέμπο(αλλά όλοι τον αγνόησαν)

Παιδιά προσέξτε και τις άλλες ηχογραφήσεις που παίζει ο Μπάτης, θα αναγνωρίζετε και τον ήχο του μπαγλαμά του και τον τρόπο που παίζει αλλά και το πόσο ασταθής ήταν στο τέμπο… π.χ.
//youtu.be/fZ55GAHKAK8
κι εδώ σα μετρονόμος ακούγεται σε κάποια σημεία…

εχουμε κάποιο λίνκ για αυτη τη φωτό?

άμα γκουγκλάρεις μόνο εικόνες, “ηχογράφηση ξενοδοχείο νταλγκάς”, στην βγάζει πρώτη-πρώτη, και άμα την κλικάρεις έχει και άλλες.

… και αν κάποιος αναγνωρίσει τον τραγουδιστή, να μας το πεί να μάθουμε κι εμείς…

Ο ήχος που ακούγεται στην ηχογράφηση και μοιάζει με μετρονόμο είναι το “κλικ” της πένας του μπαγλαμά από την επαφή με τις χορδές. Αυτός ο θόρυβος υπάρχει λίγο-πολύ σε κάθε ηχογράφηση εγχόρδου με πένα αλλά συνήθως καλύπτεται από τον ήχο του οργάνου. Ανάλογα με τις συνθήκες της ηχογράφησης, το υλικό και το πάχος της πένας, τις φυσικές συχνότητες του οργάνου και διάφορες άλλες λεπτομέρειες, αυτός ο ήχος μπορεί να είναι ενίοτε πιο έντονος. Σε κάποιες περιπτώσεις είναι καλοδεχούμενος (π.χ. σε ηχογραφήσεις ακουστικής κιθάρας κάποιων στυλ μουσικής) ενώ σε άλλες περιπτώσεις, όπως είναι η ηχογράφηση μπάσου, αυτό το κλικ μπορεί να “τρελάνει” τους ηχολήπτες. Ο alk νομίζω έπεσε πιο κοντά απ’ όλους αλλά δεν είμαι σίγουρος αν εννοούσε ακριβώς αυτό που περιγράφω.

ευχαριστω liga

και εγο αυτο ακουο μπαγλαμα, το εχο ακουση αρκετες φορες,
και ηδηκα με ακουστηκα, ακουγετε μπαγλαμας, σηγουρα μπατης,