Μετατροπή Τετράχορδου σε Τρίχορδο

Καλησπέρα μάγκες μου. Έχω ενα μπουζούκι τετράχορδο το οποίο το κουρδίζω ΡΕ-ΛΑ-ΡΕ-ΛΑ, θα ήθελα να το κάνω τρίχορδο. Μπορεί αυτό να γίνει με το να αλλάξω το κοκκαλάκι του καβαλλάρη πάνω και κάτω; Δηλαδή υπάρχει καβαλλάρης σε μήκος και πλάτος τετράχορδου που να έχει τα κοψίματα για τρίχορδο;
Σημείωση: Θα ήθελα να κρατίσω το πάχος του μάνικου όπως είναι, επειδή σαν πρώτο όργανο παίζω κιθάρα και το βρίσκω πιο εύκολο να πάω απο το ένα στο άλλο.
Ευχαριστώ μάγκες!

Καλησπέρα!
Γενικά δεν είναι τόσο απλό, γιατί ο καβαλλάρης δεν είναι κάτι που το παίρνεις έτοιμο αλλά πρέπει να το ρυθμίσει οργανοποιός ακριβώς πάνω στο όργανο ώστε να παίξει σωστά. Επίσης το πλάτος της ταστιέρας θα σε δυσκολέψει, γιατί θα είναι πολύ αραιά βαλμένες οι (μόνο τρεις πλέον) χορδές. Θα μπορούσες να βάλεις πιο κοντά μεσαία και καντίνι και λίγο πιο μακριά την μπουργάνα, αλλά και πάλι…
Να ξέρεις ότι ήχο τρίχορδου δεν θα εχεις, είναι διαφορετικό κατασκευαστικά το τετράχορδο σαν όργανο. Πάντως με το ρε-λα-ρε-λα είσαι γενικά οκ, μπορείς να δοκιμάσεις και το ρε-λα-ρε-σολ. Διάβασε και ένα πολύ ενδιαφέρον άρθρο σχετικά με τα 4χορδα πριν γίνουνε λειψές κιθάρες:
https://78strofes.gr/2023/10/18/το-τετράχορδο-μπουζούκι-πριν-τον-μανώ/

1 «Μου αρέσει»

Ευχαριστώ Νίκο! θα συμβουλευτώ τον οργανοποιό εδώ στο χωριό μου. Με το ρε-λα-ρε-λα πάντως…τρελά μεράκια…

2 «Μου αρέσει»

Και βέβαια ότι έχει μεράκια άντε να έρθω και εγώ με τον μπαγλαμά μου να περάσουμε ωραία παρόλα που είμαι λέσβο