Μεταπώληση

Γιατί τα μεταχειρισμένα μπουζούκια είναι φθηνότερα απο τα καινούρια; Εαν αγοράσω ένα βιολί απο σωστό μάστορα, περιμένω στα επόμενα χρόνια εαν το πουλήσω να πιάσω τουλάχιστον τα λεφτά μου. Εαν το όργανο είναι σε καλή κατάσταση μπορεί να κρατήσει και αιώνες. Και προφανώς αγοράζοντας ενα ήδη παιγμένο όργανο που μας αρέσει ρισκάρουμε λιγότερο απο το να φτιάξουμε ενα και να αποφασίσουμε 1 χρόνο αργότερα οτι δεν εξελίχθηκε όπως περιμέναμε. Τι είναι λοιπόν ακριβώς αυτό που μειώνει (αντι να αυξάνει) την τιμή ενός μπουζουκιού μεταχειρισμένου αλλα σε καλή κατάσταση;

Και εφόσων τα μεταχειρισμένα είναι φθηνότερα, γιατί ένα μπουζούκι απο καλό μάστορα του 50 η του 60( που έχει φάει και πάρα πολύ παίξιμο) θα πουληθεί ακριβά; Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει στα πόσα χρόνια το όργανο γίνεται…πως να το πω…κλασσικό; Δηλαδή ένα όργανο χάνει αξία για 20-30 χρόνια και μετά ξαναγίνεται ακριβό οταν αποσυρθεί ο μάστορας;
Μήπως θα είχαμε περισσότερους λόγους να κοιτάμε όργανα ήδη παιγμένα; χάνει κάτι το καλό μπουζούκι απο τον ήχο του αμα παιχτεί καλά; Δεν νομίζω…Ας μου εξηγήσει κάποιος το νόημα σε αυτό το στοιχείο της αγοράς.

Φχαρστω:102:

Το μπουζούκι του Έλλην το αντιμετωπίζει τα πρώτα 20-30 χρόνια σαν την γυναίκα… Η “αθωότητα” είναι ότι πολυτιμότερο έχει το μπουζούκι! Άρα το καινούργιο είναι ακριβώτερο.

Μετα τα πρώτα τριάντα χρόνια “χρήσης”, το αντιμετωπίζει πάλι σαν την γυναίκα! Όσο πιο “αντίκα” τόσο πιο καλή, περιποιητική… Άρα ακριβαίνει!

:slight_smile:

Θέμα επομένως επιβεβαιωμένου από τα χρόνια ήχου και ποιότητας κατασκευής δεν μπαίνει. :019:

Για να μην ανοίγω άλλο θέμα, τώρα που λέμε για παλιά όργανα, δείτε εδώ που πουλάει κάποιος ένα αρχαίο μπουζούκι σε άθλια κατάσταση…

Αγαπητέ alk, πρίν από λίγο μπήκα στην σελίδα για το μπουζούκι και το είδα.

Το σοβαρότερο ελάττωμα του οργάνου είναι ότι έχει σοβαρό πρόβλημα στην σύνδεση του μπράτσου με τη σκάφη του. Δεν ξέρω αν φτιάχνει, κατά πάσα πιθανότητα όχι, αλλά όταν κάποιος μου φέρνει τέτοιο όργανο του λέω απλώς να το κρεμάσει κάπου για διακόσμηση.

Βεβαίως, όλα γίνονται, αλλά εάν χρειαστεί αλλαγή μπράτσου κλπ, θα στοιχίσει σχεδόν όσο και ένα καινούριο.

Δεν θα συνιστούσα σε κάποιον να το αγοράσει, εκτός για ιστορικούς λόγους επειδή είναι αρκετά παλιό ή για συναισθηματικούς λόγους.

Αυτόν τον καιρό επισκευάζω ένα παρόμοιο όργανο με την ίδια ακριβώς φιγούρα και τρύπα και πολύ πιθανόν να είναι του ίδιου κατασκευαστή.

Μία ερώτηση για τη φιγούρα του εν λόγω μπουζουκιού. Τι προελεύσεως είναι? Την έχω δει σε πολλά παλιά μπουζούκια του Ζοζέφ και άλλων γνωστών κατασκευαστών αλλά και σε λαϊκές κιθάρες.

Eδώ που τα λέμε, ταπεινή μου άποψη, το να έχεις πεταλουδίτσες με μωβ-κίτρινες βούλες στο μπουζούκι επάνω μου φαινεται…κάπως…
Noμίζω οτι οι ποιό νέοι μάστορες έχουν αναπτύξει καλύτερο γούστο στις φιγούρες…
Αν και παλιό, δεν μου φαίνεται ιδιαίτερα προσεγμένο…αλλα τι ξέρω και εγω…

ενα μπουζουκι ειμαι κι εγω
και πως θα “επιβεβαιωθω”
τωρα που σαραβαλιασα
και αη στο διαολο χαλασα …

καποτε ημουνα “αγνη”
ενα μπουζουκι “πρωτης”
την παρθενια μου εκλεψε
εις μαγκας Πειραιωτης …

με αρπαζε στα δαχτυλα
και μ επαιζε αβερτα ειτε στραβα του πηγαινε ειτ ισια η κουβερτα …

μετα τα ζαρια παντοτε
και φουλ απο τα νευρα
στα χερια του μαραζωνα
σαν μια φτηνη πατεντα …

τωρα επαλιωσα κι εγω
περασανε τα χρονια
“τριαντα ενα” , απαριθμω
κι “αντικα” , στα σαλονια …

ενα μπουζουκι θλιβερο
μα εδω ειν` η ουσια
γυναικα με μια σπανια
“μουσειακη αξια” …

κι αν μαγκες μου ακουσετε
καποτε την φωνη μου
θα ναι απ την αγαναχτηση
που βγαινει απ` την ψυχη μου …

Πελαγία μου εξαίρετο!

Αλλά όταν σε πιάνει ο νταλκάς, σκέψου τί “ζημιές” έχεις κάνει εσύ:088:

Κι’ όχι τίποτα άλλο, αλλά να, οι άντρες αντιμετωπίζονται γενικά από τα κορίτσια ως “μπουζούκια”…

ΠΟΤΕ , Γρηγορη μου , ΠΟΤΕ “μπουζουκια”, ειναι φερομενοι μονο ως “μπαγλαμαδες” …
ανανταμ , μπαμπανταμ …:088:

“Μπουζούκια” οι άντρες ;
Οι συνοδοιπόροι μας στη ζωή, τα φιλαράκια μας, οι συνάδελφοί μας, οι σύντροφοί μας σε τούτη τη ζωή ;;;
:109: :109: :109:
Ή “μπαγλαμάδες” ;;;

Αν είναι δυνατόν !

Τοτε , μαλλον << μπακλαβαδες >> , Ελενη μου κι εχουν οι ατιμοι τετοια γλυκα …:088:

αλλα μη ξεχνας , οτι υπαρχει και η αλλη οψη του νομισματος , ποτέ σου …:106: