Μαντούρα: Αγορά - Κατασκευή - Παίξιμο

μαντούρα

(tsimplakas) #21

ΓΕΙΑ ΧΑΡΑ Κ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ…ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΑΝΤΟΥΡΑ ΑΜΑ ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ…ΓΙΑΤΙ ΦΡΑΖΕΙ ΟΤΑΝ ΠΑΣ ΝΑ ΑΦΗΣΕΙΣ ΤΑ ΔΑΧΤΥΛΑ???

Μήνυμα από συντονιστική ομάδα: Φίλε tsimplakas , απαγορεύονται τα κεφαλαία γράμματα. Γράφε με μικρά.

Βρες το φύσημα που της ταιριάζει. Μπορεί να θέλει πιο μαλακό για πιο ψηλές νότες και πιο δυνατό για πιο χαμηλές. Αν παραείναι ευαίσθητη και [i]σφάλλει /i με το παραμικρό, δοκίμασε τις κλωστές (βλ. #17-18 εδώ). Ή, μπορεί πολύ απλά να μην είναι πετυχημένο το μπιμπίκι.

(tsimplakas) #23

το εχω κανει αυτο με τη κλωστη κ παλι φραζει…δε παιζει σημασια η αποσταση απτο μπιμπικι μεχρι τη πρωτη τρυπα???κ ποσο πρεπει να σφηνωσει το μπιμπικι μεσα???

(konsgkou) #24

γεια σας
πειραματιστηκα ίγο με την διακοσμηση της μαντουρας.
πως σας φενεται?

(Δημήτρης Ν.) #25

Εργοστασιακή!!! :slight_smile:
Εύγε!!!

Το διάστημα ανάμεσα στις δύο χαμηλότερες νότες, σου βγαίνει σωστό; Μου φαίνεται λίγο μικρή η απόσταση της τελευταίας τρύπας από την άκρη του αυλού.

Αν υποθέσουμε ότι η νότα με 4 τρύπες κλειστές είναι Λα, η αποκάτω νότα βγαίνει Σολ ή Σολ δίεση;

(konsgkou) #27

ναι ειναι αρκετα μικρή η αποσταση
τωρα η αληθεια ειναι πως δεν πρεπει να ειναι και πολυ σωστα οι νοτες εκει(είναι και το αυτί μου κλούβιο και όχι μουσικό:112:) . ξέρω και γώ? πειραματιζομαι αλες τις κανω με μικρή αποσταση αλες με μεγαλη. υπαρχη καποια αναλογία σε αυτο?
εμενα παντος αλες μου αρέσουν, πολύ ωραίο ήχο βγάζουν οι ατιμες.
σε αυτήν στη φωτογραφία είναι και η πρώτη μου επαφή με πυρογράφο και η μικρότερη που εχω κάνει επείσης.

Λογικά θα υπάρχει. Επειδή όμως τα καλάμια που θα βρει κανείς έχουν τυχαίο και ανεξέλεγκτο πάχος, και άλλωστε ακόμα και το μήκος δεν είναι 100% ελεγχόμενο, η φόρμουλα που θα καλύπτει κάθε πιθανή περίπτωση θα είναι τόσο περίπλοκη ώστε είναι πιο απλό να πάει κανείς πρακτικά, όπως άλλωστε γινόταν ανέκαθεν.

(achilleasltb) #29

Μπράβο για τις πληροφορίες παιδιά. Έχω αγοράσει και εγώ 2 μαντουράκια τονικότητας σολ και λα και προσπαθώ να μάθω να πάιζω καθαρά με το αυτί. Νότα φα δεν υπάρχει στη μαντούρα; Ευχαριστώ.

Όχι. Ούτε οκτάβα, ούτε καν έβδομη. Έξι νότες είναι ό,τι έχεις και δεν έχεις, κι αυτές σε σταθερές θέσεις, χωρίς αλλοιώσεις.

(Νίκος Πολίτης) #31

Ε, τρόπος του λέγειν, βέβαια…

(Χρήστος Παναγιωτακόπουλος) #32

Μια ανάρτηση διαχωρίστηκε σε ένα νέο νήμα: Σεμινάριο για την κατασκευή παραδοσιακών οργάνων