Μανές της Αυγής - Νταλγκάς

8a8ela na rwthsw::
den borw na katalavw tous stixous apo to tragoudi tou Ntalga “Manes th aughs” .Kammia voh8eia??

Το αδύνατο σημείο μου οι αμανέδες του Νταλγκά και του Νούρου…Για το μανέ της αυγής έχω απορίες αλλά να τι ακούω εγώ…’‘Αμαν…ως και τα αστέρια τούτα ωωω…και κείνα τα βουνά…ωωω αχ και κείνα τα ??? (νομίζω πάλι βουνά αλλα χωρίς να είμαι βέβαιη) να μη μας μαρτυρήσουνε,την ώρα που αμάν…που μιλούμε’'Δηλαδή παράνομο ζευγάρι,μυστικές συναντήσεις και τα σχετικά!!

“Τ’άστρο που βγαίνει την αυγή και το φεγγάρι μόνο
αυτά τα δυό γνωρίζουνε τονε δικό μου πόνο” Αυτό έχω εγώ σα “Μανές μινόρε της αυγής” απο Νταλγκά,οι στίχοι που λες Μαρία από πού είναί;

Mr Θάνος, αν κρίνω και από την ώρα(έχεις ορεξούλες πάλι πρωινιάτικα εεε;:wink: πρέπει να είστε εκ Χανίων.

Αυτό το τραγούδι που λες είναι άλλο ,το ¨Μανές της Αυγής¨ όντως ξεκινά με ''Αμαν…ως και τα αστέρια τούτα " αλλά δεν μπορώ να καταλάβω τη συνέχεια.

(Είναι μάλιστα και στο cd μου σου 'εγραψα πριν λίγες μέρες)
Άιντες τα λέμε κι από κοντά.

‘Μανές της αυγής’ το έχω κι εγώ Θάνο.Από ένα cd του 1992 απ’τη LYRA ‘Αντώνης Νταλγκάς’

Μαρία από το σημείο “και τ αστέρια τούτα και κείνα…” δεν καταλαβαίνω τίποτα , ύστερα λέει " και … που μουπες …ναμη μας μαρτυρήσουν"
θα μπορούσες ναγράψεις όλους τους στίχους?

“Ως και τ’άστέρια τ’ουρανού
και κείνα τα φοβούμε
να μη μας μαρτυρήσουνε
την ώρα που μιλούμε”
Μάλλον σας μπερδεύουν κάποια σημεία όπως “και κείνα τα φοβού-ναί-ωωώ,τα φοβούμε” κάτι που συνηθίζεται πολύ στους μανέδες και σε όλους τους μακρείς σκοπούς.

Εχεις δίκιο Θάνο απ’ό,τι φαίνεται!Ευχαριστούμε που μας διαφώτισες τελικά!Καλά…εγώ τα βουνά που τα άκουγα?