Μαθηματα ρεμπετικησ-λαικησ κιθαρασ και παραδοσιακου κλαρινου

Φτιαχνω αυτο το ποστ για τον φιλο μου Τασο Χαλκια που ειχα την τυχη να γνωρισω φετος. Ενας φοβερος παιχτης, με γνησιο, λαικο παιξιμο κιθαρας και παρα πολλες γνωσεις μιας και 20 χρονια τωρα εχει βρεθει διπλα σε παρα πολυ μεγαλες αξιες της συγχρονης ρεμπετικης και λαικης σκηνης. Το τηλεφωνο του ειναι 6974165517

πραγματικά, ο τάσος παίζει υποδειγματικά κιθάρα! και επίσης μου έκανε εντύπωση η σεμνότητά του…

Κατι λιγα που βρηκα απο τον Τασο

//youtu.be/azi-Q988hA8


//youtu.be/pzIlNRR7Asc


//youtu.be/8-_5S6lavM0

Παρατηρηστε παιξιμο!!!

ετυχε να δουλευω περυσι σε ενα μαγαζι και ερχοταν και ο τασος και παιζαμε παρεα.πραγματικα οποιος ενδιαφερεται να μαθει λαικορεμπετικη κιθαρα μπορει να τον εμπιστευτει με κλειστα ματια!

ΤΑΣΟΣ ΧΑΛΚΙΑΣ ήταν είναι και θα είναι ΕΝΑΣ. Ο μεγάλος ΗΠΕΙΡΩΤΗΣ ΚΛΑΡΙΝΙΣΤΑΣ. {μη μας μπερντέβετε … παρακαλώ… π.χ. χτυπάς το ΙΕΡΟ αυτό όνομα στο διαδίκτυο και σου βγάζει ένας συνωνόματόμτυο ηθοποιοό και άλλους άσχετους … Ε, πώς να μην μπερδεύεται μετά το νέρο πααδί ;}

Γιάννη είναι λίγο άκυρο ως και προσβλητικό το μήνυμά σου. Πρόκειτε για μία απλή συνωνυμία. Ας προσέχουμε λίγο τι γράφουμε και να μην βγαίνουμε εκτός θέματος.

Οντως ο Γιαννης ειναι λιγο βιαστικος και αποτομος. Δεν υπαρχει μονο ενας Χαλκιας Γιαννη, υπαρχουν αμετρητοι και ο Τασος στον οποιον αναφερεσαι εσυ εχει σχεση με το δικο μου. Να και ορισμενοι απ
τους πιο κοντινους συγγενεις του δικου μου Τασου.

35053_415749367421_&.jpgΕιχα την τιμη να γνωρισω τον Λαμπρο που ειναι ο πατερας του ο οποιος συνεργαζοταν χρονια με τον Μητσακη και εχει τραγουδησει και τραγουδια του, και τον Τακη με το ακκορντεον ο οποιος ειναι αυτος που στην φωτογραφια φαινεται σαν Νικος αλλα εχει γινει λαθος ειναι αδερφια ο Νικος με τον Τακη, με μεγαλη ιστορια στην Αμερικη. Ενας απ τους μπαρμπαδες του ειναι και ο πολυ γνωστος Λακης που εκανε προσφατα δισκο με τον Κορακακη

ενημερωτικα αφου πιασαμε τους Χαλκιαδες,υπαρχει κι αυτος ο μπουζουκτσης με το ονομα Λακης Χαλκιας

(σορρυ για το εκτος θεματος)

1ον)
Ήθελα απλώς να ΤΟΝΙΣΩ ότι δεν μπορεί να μην μας έρχεται πρώτα και κύρια στο νου μας (ή και να αγνοείται ίσως) ο ΑΝΥΠΕΡΒΛΗΤΟΣ ΤΑΣΟΣ ΧΑΛΚΙΑΣ ο ΚΛΑΡΙΤΖΗΣ, όταν αναφερόμαστε σε αυτό το ονοματεπώνυνμο. Πώς να το κάνουμε δηλαδή … δεν μπορεί να λέω Βασίλης Τσιτσάνης και να εννοώ τον γείτονά μου τον συνωνόματο/πεμπτοξάδελφο του μεγάλου (όσο αξιόλογος κια είναι ο ξάδελφος). Δηλ. ο καθένας στη θέση που του πρέπει.
2ον)
Και λοιπόν ναι σε αυτά το ζητήματα (ηθικής) τάξεως είμαι απόλυτος , “βιαστικός και απότομος”.
3ον)
Τώρα μπορούμε να μλήσουμε για αυτόν τον άλλο συνωνόματο/συγγενή του ΜΕΓΑΛΟΥ (ανυπέρβλητου) ΤΑΣΟΥ ΧΑΛΚΙΑ. Ακούω ;

Γιάννη, μία απόλυτη θέση δεν δικαιολογεί ούτε βιασύνη, ούτε απότομο τρόπο.

Νίκο, τα περί “αποτόμου και βιασύνης” ήτο εντός " " (εισαγωγικών) => όχι ημέτερα, διό και δεν απολογούμαι.-