Αυθεντικοί λαϊκοί μουσικοί σήμερα

Ανοίγω αυτό το θέμα για να συγκεντρώσουμε/καταγράψουμε τους αυθεντικούς λαϊκούς μουσικούς του σήμερα.
Ξεκινώντας, θα καταθέσω τα 3 βίντεο τα οποία ανακάλυψα (Κομπολογάκι, Με πολεμάς μπαμπέσικα και Σιγανοψιχάλισμα), τα οποία μου έδειξαν ότι το ρεμπέτικο τραγούδι υπάρχει αυθεντικό, λιτό, καλοπαιγμένο. Πιο πολύ απ’ όλα όμως μου εξέπεμψαν “αλήθεια”, ότι υπάρχει μια βιωματική σχέση με αυτά τα τραγούδια (ως χρόνιας εμπειρίας ψυχαγωγίας τουλάχιστον) από τους μουσικούς και τους θαμώνες. Δεν έχω πάει στο μαγαζί (“πέριξ” στην Πάτρα υποθέτω), αλλά αν μπορούσα θα το έκανα…

Πολύ καλή η πρόταση σου babis και πολύ όμορφα τα video που ανέβασες.

Εύγε babis ! πολύ μου άρεσε το θέμα που άνοιξες, στο λέω μέσα από την καρδιά μου !!!

Ανακάλυψες ανθρώπους κάποιας ηλικίας σεβαστής, που τραγουδούν με μεράκι και πάθος …!
Επίσης επισημαίνω την παρουσία του ακορντεόν (γνωστή η αδυναμία μου), που πάντα
πλαισίωνε τις ορχήστρες των παλιών μας μουσικών και πάντα ήξερε τον “ρόλο” του …

Με δισταγμό θα ανεβάσω ένα βίντεο που υπάρχει μέσα στο φόρουμ, καταχωρημένο σε άλλο
θέμα, μόνο και μόνο επειδή μου αρέσει τρομερά το τραγούδι, αλλά και επειδή ο μουσικός
Δημήτρης Συκάς από Αλεξανδρούπολη, εκτός του ότι το ερμηνεύει με πάθος, έχει για μένα
εξαιρετική φωνή ! Το λάθος είναι η παρέμβαση σε κάποιο σημείο από ντέφι, καθώς επίσης
απαιτείται και μεγαλύτερη προσοχή στην ορθότητα των στίχων του τραγουδιού …

http://www.youtube.com/watch?v=lXc6hI_Wk64&feature=player_embedded

1 «Μου αρέσει»

Στα πέριξ επικρατεί αυτή η κατάσταση καθημερινά τα μεσημέρια… Ο Τάσος Ραβασόπουλος - Παγιουμτζής είναι περίπτωση απ τις λίγες!

Σκαντζόχοιρε Έχεις την καλοσύνη να μας δώσεις διεύθυνση κτλ;

απ’τα πιο ωραια βιντεακια που εχω δει…τι υπέροχη φωνή ο ανθρωπος
μπραβο ρε babis
φχαριστούμε

Φυσικά, είναι Σταματίου Βουλγάρεως 11 στην Πάτρα, δίπλα από την πλατεία Βουδ. Το τηλέφωνο είναι 2610-322582. Οι μαζώξεις αυτές γίνονται τελείως παρεΐστικα και χωρίς πρόγραμμα τα μεσημέρια μαζί με το ούζο… Απ’ όσο ξέρω τον χειμώνα θα λειτουργεί και τα βράδια. Για νέα βίντεο θα σας ενημερώσω σύντομα…

Μπράβο Μπάμπη! Ωραίο θέμα, περιμένουμε κι άλλα αυθεντικά παιξίματα, είμαι σίγουρη ότι υπάρχουν κι άλλοι τέτοιοι μερακλήδες και στέκια που μπορούμε να ανακαλύψουμε !!

Φανταστικό. Υπέροχο και απέριττο…

Ανακάλυψα μέσω φίλου μια ωραία παρέα μουσικών που παίζουν με ύφος και μεράκι, το Γαβρήλο Κοκόνα με τους φίλους του

O Γαβρήλος είναι φανταστικός (δάσκαλος στο επάγγελμα) συνεργάστηκε με το εργαστήρι παραδοσιακής μουσικής στην Αλεξανδρούπολη κι έβγαλε πολλά νέα ταλέντα έχει βγάλει δίσκο με δικά του τραγούδια, πολύ μερακλής και ωραίος τύπος …και κατασκευαστής οργάνων (ξέρω μουσικούς στην Αθήνα που παίζουν με τους καταπληκτικούς μπαγλαμάδες του!)

http://www.studio52.gr/info_en.asp?infoID=00000hke Το cd με τα τραγούδια του Γαβρήλου

Υπάρχει ένας τύπος που θα τον κατέτασσα στους αυθεντικούς λαϊκούς μουσικούς, γιατί αυτή την αίσθηση μου αποπνέει, αν και ο ίδιος δε θεωρεί καν τον εαυτό του μουσικό. Μητσάρας, άγνωστου επωνύμου. Παίζει μπουζούκι σπίτι του, και καμιά φορά σ’ ένα οργανάδικο για τις ανάγκες των βίντεο με τα οποία ο μάστορης παρουσιάζει τα όργανά του. Δε νομίζω να υπάρχει καμιά καταγραφή όπου να παίζει ολοκληρωμένα (με τραγούδι και με συνοδευτικά όργανα), μόνο δειγματοληψίες. Δείτε μία. Βρίσκω ότι παίζει αυτό που λέμε «αληθινό τρίχορδο».

Ωραίος!!! Μπράβο Περικλή που τον βρήκες!

Ξανά ο Μητσάρας. Δε σκοπεύω να ανεβάσω εδώ όλα του τα βιντεάκια, σ’ όποιον αρέσει ένα μπορεί να βρει τα υπόλοιπα εκεί γύρω. Αλλά ειδικά γι’ αυτό δε θα αντέξω.

Γιοβάν Τσαούς, του Γιοβάν Τσαούς, παιγμένο με υποδειγματική απλότητα και ευστοχία. Πιστό στο αυθεντικό ύφος άμεσα, όχι οπισθοχωρητικά.

Eνα φοβερο θεμα που ανοιξε ο φιλος μπαμπης…Εγω θελω να το προσεγγισω το θεμα λιγο αλλιως.Πως το ρεμπετικο με αυτον τον ωραιο απλο τροπο μπορει να σε κρατησει σε αυτον τον κοσμο που ζουμε και να μας κρατησει στην επιφανεια με ολα αυτα τα δυσκολα που περναμε ως χωρα κι ως λαος…Εγω εκει πονταρο και για τον λαο μας αλλα και για μενα!

εδω ειναι το απλο αλλα τοσο ομορφο βιντεακι
http://www.youtube.com/watch?v=1WvdMwUNEts

Απίστευτος ο Μητσάρας, εντυπωσιάστηκα!
Pepe, το σχόλιό σου είναι πολύ εύστοχο.

Καλά ο Μητσάρας τό’ χει!
Δε μπορώ να αξιολογήσω τη δεξιοτεχνία του στο τζουρά και το μπουζουκι, αλλά εχω μείνει μαγεμένη από την ερμηνεία του Γιοβάν Τσαούς.
Έχει κάτι υπέροχα αυθεντικό και η φωνή του δε μπορεί να μη σου μιλήσει.
Και όλα αυτά εκφραζόμενα τόσο απλά…

Μητσάρας Δουκάκης λέγεται ο συγκεκριμένος ΜΕΓΑΛΟΣ
ή Ντουκάκης,στα γκρικλις πάντως είναι Doukakis

Επαναφέρω το θέμα, διότι ανακαλύφθηκε “λαβράκι”…
αν κάποιος γνωρίζει περισσότερα για τον κύριο, ας μας πει…