Μίκης Θεοδωράκης, 1000 Τραγούδια - CD 12

Ελεύθερα για κατέβασμα, [b][u]εδώ,[/b][/u]
σύμφωνα με την επιθυμία [b][u]του ίδιου του Μίκη[/b][/u]
γιατί, όπως λέει και ο ίδιος, θέλει να φτάσουν σε κάθε γωνιά της ελληνικής γης και σε κάθε πτυχή της ελληνικής ψυχής.

Ευχαριστουμε για το Link.
Μακαρι να ακολουθουσαν και ολοι τον δρομο του free downloading μετα απο καποιο καιρο και οχι να εχουν την απαιτηση να παιρνουν πνευματικα δικαιωματα μετα απο 40 και 50 χρονια…

Πολύ έξυπνη αλλά και πρακτική ιδέα. Τα τραγούδια αυτά οφείλουν να φράσουν στα αυτιά όλων

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 13:48 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 13:46 —

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΠΑΙΔΙΑ

Με προβληματίζει αυτή η κίνηση. Φυσικά είναι αξιέπαινο το να συγκεντρωθούν όλα τα τραγούδια μαζί αλλά εδώ που τα λέμε, τα πάντα βρίσκονται έτσι και αλλιώς στο youtube, δεν χρειάζεται ενθάρρυνση ο κόσμος για να τα βρεί δωρεάν, ούτε λείπουν πηγές.

Τον κάθε μουσικό που πήγε στο στούντιο όμως να τα γράψει όλα αυτά, τον ρώτησε κανείς αν του αρέσει αυτή η ιδέα; Δεν είναι άδικο να θεωρείται οτι …δεν τους αφορά;
Οχι γιατί θα αλλάξει η ζωή τους απλά, μπορεί οποιοδήποτε τραγούδι/έργο απο αυτά τα 1000 να χρησιμοποιηθεί αύριο μεθαύριο στην τηλεόραση, στο θέατρο, στο σινεμά οπουδήποτε. Εφόσον ο ίδιος ο συνθέτης δείχνει να τα χαρίζει, θα ήταν σωστό να δούμε να μην ανταμείβονται αυτοί που τα ηχογράφησαν, σε πιθανή μελλοντική εκμετάλλευση;
Θέλει λίγο παραπάνω σκέψη το θέμα…νομίζω.

Αλέξανδρε, κανένας δεν λέει να μην αμοιφθούν όλοι όσοι συντέλεσαν στην κάθε ηχογράφηση, ερμηνευτές, μουσικοί, τεχνικοί κλπ. Αλλά αυτοί αμοίφθηκαν ήδη για τη δουλειά τους και ούτως ή άλλως δεν εμπλέκονται στα δικαιώματα του συνθέτη και του στιχουργού. Δεν έχω βέβαια πείρα από δικαιώματα και αμοιβές για ηχογραφήματα, αλλά φαντάζομαι πως ο κάθε μουσικός δεν αμοίβεται με ποσοστά επί των πωλήσεων δίσκων, δημοσίων επανεκτελέσεων κλπ, παρά με μία συμφωνημένη μια κι έξω αμοιβή για τη δουλειά του.

Κ. Νίκο να εξηγήσω τον προβληματισμό μου.

Λέει ο Μ.Θ. οτι θέλει τα τραγούδια του να φτάσουν στον κάθε Έλληνα κλπ κλπ για αυτό συμφωνεί να μην πωλούνται κλπ κλπ.

Αν θέλω εγώ να μάθω ένα κουαρτέτο του Μ.Θ. θα πρέπει να πάω στον εκδοτικό οίκο Schott να ΑΓΟΡΑΣΩ την παρτιτούρα (πχ εδώ) και αν θέλω να ερμηνεύσω δημόσια αυτή τη μουσική σε επαγγελματικό περιβάλλον, πρέπει πάλι να πληρώσω το ανάλογο χαράτσι.
Αν βέβαια μιλάμε για ηχογράφηση, μπορώ και εγώ μετά με τη σειρά μου, αν δω την ηχογράφηση μου να υπάρχει δωρεάν στο διαδύκτιο να διαφωνήσω…και να προσπαθήσω να σταματήσω αυτή την πηγή.
Ο Έλληνας μουσικός όμως που ηχογράφησε έργα του ίδιου, στην Ελλάδα, μπορεί να το κάνει αυτό;
Εδώ μιλάμε όμως για διαφορετικά μέτρα και σταθμά και αυτό δεν μου φαίνεται σωστό. Και δεν μπορώ να μην αναρωτηθώ: Αν ήθελε την μουσική του να φτάσει πάντου, γιατί να την εκδόσει στον Schott και να μην την μοιράσει σε φωτοτυπίες;

Όταν ο Θεοδωράκης λέει “σε όλο τον κόσμο” και “να μην πωλούνται”, εννοεί τον ευρύτερο πληθυσμό και τα συγκεκριμένα ηχογραφήματα, επειδή προφανώς αρέσκεται στην ιδέα να τραγουδάνε όλοι οι Έλληνες Θεοδωράκη (Ο Μεταξάς είχε το ίδιο περίπου όραμα, με τη μόνη διαφορά ότι είχε βάλει τον Μπετόβεν στη θέση του Θεοδωράκη αλλά, ΄ντάξ…). Δεν έχει στο μυαλό του τον μουσικό που, προκειμένου να βγάλει κάποια λεφτά απ’ τη δουλειά του, θα πάει να αγοράσει την παρτιτούρα, να την μάθει και να την ερμηνεύσει επαγγελματικά και δημόσια, έναντι τιμήματος φυσικά. Κάτι ανάλογο θα γίνει και για μίαν ηχογράφηση. Τώρα, στην πράξη, υπάρχουν πολλοί Έλληνες (ή ξένοι) που να ηχογράφησαν Θεοδωράκη ερήμην του ιδίου, με σκοπό το κέρδος; Δεν νομίζω να άφησε χώρο για κάτι τέτοιο. Όσο για τις φωτοτυπίες, πώς θα τις μοιράσει παντού; Δεν θα πάει βέβαια να στηθεί στην έξοδο του Μετρό στο σύνταγμα και να μοιράζει. Αλλά οι παρτιτούρες είναι για τους επαγγελματίες που, φυσικά, αν θέλουν να μάθουν κομμάτια, προκειμένου να αμοιφθούν για δουλειά που θα παρουσιάσουν ε, ας τις πληρώσουν.

1.για να μην παρεξηγηθεις φιλε Ν.Πολιτη απο ανθρωπους που ισως δεν γνωριζουν διευκρινησε σε παρακαλω οτι δεν ταυτιζεις τον Μικη με τον Μεταξα…
2.στο θεμα μας τωρα
Ο Μικης εχει δωρισει το προσωπικο του αρχειο στη Βιβλιοθηκη Λιλιαν Βουδουρη η οποια και το ψηφιοποίησε και ειναι προσβασιμο για τον καθενα μελετη ή οχι απο το http://www.mmb.org.gr
Το αρχειο του Μικη περιλαμβανει κειμενα, χειρογραφες παρτιτουρες του ιδιου καθως και εντυπες παρτιτουρες εργων του που ειχαν εκδοθει στο Παρισι καθως και αλλα ενδιαφεροντα
στους παρακατω συνδεσμους πχ
Η ξανθούλα
Μίκης Θεοδωράκης - Το τραγούδι του νεκρού αδερφού
http://digma.mmb.org.gr/Search.aspx?stem=0&q=θεοδωρακη
υπαρχουν παρτιτουρες απο το εργο “το τραγουδι του νεκρου αδερφου”, “επιταφιος” κλπ
Καλη μελετη σε οσους ενδιαφερονται…

Θα ήμουν αναγκασμένος να το κάνω αυτό, μαζί και πολλά άλλα, αν έπρεπε να δόσω εξετάσεις για αποδοχή της πολιτικής και γενικότερης τοποθέτησής μου, φίλε alexcr. Αν, κάποιοι που δεν γνωρίζουν, βιαστούν να με βγάλουν φασίστα, να είσαι σίγουρος πως δεν θα τους παρεξηγήσω. Ακριβώς γιατί δεν γνωρίζουν.