Μέθοδος εκμάθησης για τρίχορδο

Και ειδικά τώρα που το internet έχει φέρει πιο κοντά την δυνατότητα διάχυσης της γνώσης, μπαίνουν πολλά ζητήματα. Και πρώτο απʼ όλα. Τι θα γίνει με τα δικαιώματα όταν το πρωτογενές υλικό (ή ακόμη και δευτερογενές υλικό, όπως η οργάνωση μαθημάτων) που δημιουργείς θα ήταν καλό να το μοιραστείς;

Με τους φίλους BLEKO και JAMAL συμφωνούμε απεριόριστα (όσον αφορά στη διάχυση της γνώσης).
Φίλε JAMAL, η κοινότητα μπορεί να προσφέρει στα μέλη της, αρκεί να συμπεριφέρεται ως κοινότητα. Μακάρι να προσφερθούν φίλοι που θα ήθελαν να συνεισφέρουν σε κάτι τέτοιο και εμείς εδώ είμαστε για να το δημιουργήσουμε. Δεν έχω καμία αντίρρηση και κανένα δισταγμό για να το επιχειρήσουμε. Θα μας πει και ο webmaster πως μπορεί να υλοποιηθεί σε τεχνικό επίπεδο.
Δεν πρέπει όμως να τα ισοπεδώνουμε όλα.
Να υπενθυμίσω το Ρεμπέτικο γλωσσάρι που βγαίνει μέσα από τα σπλάχνα του φόρουμ χρησιμοποιώντας την τεχνολογία που μας δίνει η πλατφόρμα. Η ύπαρξή του βασίζεται σε ανθρώπους που έχουν μεράκι και γνώσεις που θέλουν να τις μοιραστούν. Αν δεν ήταν αυτοί, τότε δεν θα υπήρχε.
Τέλος νιώθω την ανάγκη να πω ότι αυτό που κάνουμε είναι το μεράκι μας, του ελεύθερου χρόνου μας κομμάτι και στα πλαίσια αυτά κάνουμε ότι είναι δυνατόν για να διατηρούμε και να αναπτύσσουμε όλο αυτό που λέγεται ρεμπέτικο φόρουμ.

Για κοιτάξτε και στην “Κλίκα”.

Πρακτικοί κανόνες για συγχορδίες.
Ο δρόμος Ραστ.
Ο δρόμος Χιτζάζ.
Καρσιγάρ ή Κιουρντί.
Ο δρόμος Χιτζσκιάρ στο μπουζούκι.
Πρακτική προσέγγιση του Σαμπάχ.

Γενικά, μια αναζήτηση στην ενότητα “Μουσική παιδεία” της “Κλίκας” βοηθάει αρκετά και λύνει απορίες πολλές.

Δε λέω τα τόπικ για τους δρόμους και τους ρυθμούς Δημήτρη…λέω για τις ταμπλατούρες-παρτιτούρες κτλ που παλιά είχαν σε μορφή φωτογραφιών…τώρα αν πατήσεις εκεί που λέει “φωτογραφίες” σου βγάζει error 404

Μπράβο! Εμένα προς το παρόν με καλύπτουν τα της “Κλίκας”

Προφανώς δεν διάβασες το μήνυμα στο οποίο παραπέμπω παραπάνω στο αριθ. #[b]26[/b] μήνυμά μου, γιαυτό και στο παραθέτω προς απάντησή σου αυτούσιο εδώ, μήπως και καταλάβεις πόσο σημαντικό ήταν αυτό το “είναι ώρα να πας σε έναν καλό δάσκαλο”…

Φιλικά Θοδωρής

Φίλε Θοδωρή, αυτό το παλιό μήνυμα ήταν απαντητικό σε topic που είχα ανοίξει εγώ, μόλις που είχα μπει στο φόρουμ τότε, και ζητούσα πληροφορίες ως αρχάριος…
μου πρότεινες λοιπόν δάσκαλο, επιχειρηματολογώντας πολύ σωστά…όπως και άλλοι συμφορουμίτες…δίκιο έχετε όλοι,νιώθω ότι πολλά πράγματα ένας δάσκαλος θα μου τα είχε μάθει πιο καλά, τη δακτυλοθεσία πχ (αυτό το μικρό δάκτυλο σπανίως ενεργοποιείται).

ΑΛΛΆ, όπως είπε ο Blekos, και τον κατανοώ απόλυτα στο συγκεκριμένο θέμα, δεν υπάρχει πάντα η δυνατότητα για δάσκαλο -και ίσως να μην υπάρξει για πολύ ακόμα-για πολλούς από μας. Κυρίως για λόγους οικονομικούς και για λόγους ελεύθερου χρόνου (σπουδές διαφόρων βαθμίδων για τον καθένα, δουλειές…τι να λέμε τώρα…πολυτέλειες να πας σε δάσκαλο). Και αρκετοί επίσης αρεσκόμαστε στο να είμαστε αυτοδίδακτοι…θα μου πεις και μέχρι που θα φτάσουμε…μα για το κέφι μας μαθαίνουμε, δε βιαζόμαστε. Μπορείς και μόνος σου να έχεις σύστημα.

Επομένως, είναι δεν είναι “ώρα να πάμε σε κανα καλό δάσκαλο”, εφόσον δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα προς το παρόν, αυτό που προτείνουν τα παιδιά, για διάχυση κάποιας γνώσης στο διαδίκτυο είναι πολύ καλό, αν δεν υπάρχει σε σαφή μορφή στα βιβλία…φυσικά δεν απαιτεί κανείς απ’ τους ρυθμιστές του φόρουμ να ανασκουμπωθούν να ανεβάσουν δρόμους, μεθόδους κτλ…μία ιδέα είναι, ίσως συλλογικά υλοποιήσιμη και στο μέτρο του δυνατού, πάντα.

ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ
ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΣΒΗΣΩ
ΑΣ ΤΟ ΣΒΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ:112:

Πιστεύω ότι το βιβλίο αυτό είναι απο τα καλύτερα για τα πρώτα βήματα στο μπουζούκι…το συνιστώ ανεπιφύλακτα!!!

Μελωδέ, καλωσήρθες στο φόρουμ.

Ποιο βιβλίο; Αν εννοείς αυτό,

πού να το καταλάβουμε; Αναφέρθηκε πριν από 3 χρόνια και 40 μηνύματα.