Μέθοδος εκμάθησης για τρίχορδο

Γεια σας και παλι
εδω και κανα χρονο εκανα μαθημα σε εναν πολιτιστικο συλλογο για να μαθω σωστα το οργανο
δυστυχως αν και ειχα εναν πολυ καλο δασκαλο αποφασισα να σταματισω μιας και το ομαδικο δεν μου ταιριαζε καθολου λογω δουλειας
εχανα πολλα μαθηματα και εκτος αυτου ενιωθα πως πηγαινα λιγο αργα
μαλλον επειδη παιζω πολλα χρονια διαφορα εγχορδα και ειχα μια ευκολια
τα οικονομικα δεν μου επιτρεπουν να κανω μαθημα με δασκαλο
τα 700 ευρω το μηνα δεν μου επιτρεπουν κατι τετοιο
κοιταξα λοιπον τα βιβλια του κριονα και μπουκουβαλα
τι λετε για αυτα τα δυο?
οποιαδηποτε γνωμη για αυτα αλλα και για αλλα βιβλια ειναι καλοδεχουμενη

Φίλε Jamal το βιβλίο του Κριονα δεν το ξέρω καθόλου.Του Μπουκουβάλα το έχω κοιτάξει πρίν από πολλά χρόνια και θυμάμαι ότι προτείνει λάθος δαχτυλοθεσία (π.χ σύρσιμο 4ου δάχτυλου).Εκτός αυτού το βιβλίο είναι για τετράχορδο.
Ένα καλλίτερο βιβλίο,πάλι για τετράχορδο αν και έχει και κάποια πράγματα γιά τρίχορδο,πιστεύω πως είναι το “Λαϊκοί μουσικοί ορίζοντες” του Μανώλη Μιχαλάκη εκδόσεις Ζοζέφ.
Πάντως νομίζω πως είναι πάντα προτιμότερος ένας καλός δάσκαλος έστω και σε ομαδικό μάθημα γιατί ότι σου δείξει θα είναι σωστό και δεν θα χρειαστεί να κάνεις διπλό κόπο στο μέλλον για να το ξεμάθεις.

με τον δασκαλο εδω και ενα χρονο εχουμε μαθει ματζορε μινορε χιτζαζ και λιγο ραστ
εγω επαιζα δυο χρονια πριν απο μονος μου και ετσι γνωριζα να παιζω αυτους τους δρομους σε τραγουδια αλλα δεν γνωριζα τις μουσικες τους αξιες και ετσι δεν μπορουσα να προχωρησω σωστα

η παροδος του ενος ετους ηταν για μενα πολυς χρονος για αυτα τα λιγα
σε ανριθεση με αλλους της ομαδας που αρχιζαν απ το μηδεν
ετσι και αποφασισα να σταματησω και να ψαξω για βιβλιο

Πάντως ο ΜΑΝΩΛΗΣ ο ΜΙΧΑΛΑΚΗΣ πέρα από άνθρωπος με σπάνια ευγένεια, είναι εξαίρετος παίκτης , και από τους καλύτερους σε θεωρητική κατάρτιση.

Αν έχω καταλάβει σωστά ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ μέθοδος (βιβλίο, παλαιό ή σύγχρονο οπτικοακουστικό υλικό κλπ) αποκλειστικά για τρίχορδο. Μήπως ήρθε ή ώρα να υπάρξει και μάλιστα εκδόσεις Ρεμπέτικο forum?:088:

Γιώργος Κριωνάς
Μέθοδος για Τρίχορδο Μπουζούκι
Τζουρά, Μπαγλαμά Ταχύρυθμο σύστημα εκμάθησης

Ένα από τα μουσικά βιβλία που έτυχε να πέσουν στα χέρια μου το τελευταίο διάστημα. Εμένα με βοήθησε κάπως στα πρώτα μου βήματα.

Tα βιβλία του Κριωνά πλέον τα αποφεύγω… Μου σηκώνεται η τρίχα.
Άσε που νομίζω ότι είναι κιθαρίστας.
Νομίζω ότι τα βιβλία για μπουζούκι πρέπει να τα γράφουν μπουζουξήδες

O Μανώλης έκανε μάθηματα τρίχορδου στο γιό μου, στο ωδείο που δίδασκε. Φοβερός Δάσκαλος με εντυπωσιακή μεταδοτικότητα,ευγενής και κύριος.Εμεινα με το στόμα ανοιχτό, όταν ο πιτσιρικάς από το πρώτο μάθημα ακόμη, διδάχτηκε και έπαιζε το β΄μέρος του σόλο του μπέμπη, με την σωστή δακτυλοθεσία , που μεταξύ μας, μου τόδειξε και μένα.
Η βλακεία μου ήταν που μετά τον πρώτο χρόνο τον σταμάτησα,γιατί μου δίναν στα νεύρα ,όλα αυτά τα… ωδειίστηκα κόλπα, αυστηρώς 40λεπτα, εξετάσεις και εξέταστρα κλπ.:112:,και δυστυχώς δεν είχε χρόνο για ιδιαίτερα μαθήματα.

Από ένα σημείο και έπειτα, ο καλύτερος δάσκαλος είναι το αυτί μας! Χρονοβόρο, σπαστικό, εκνευριστικό, άλλα πολύ πολύ αποδοτικό και ουσιαστικό!

Κι εγώ κιθαρίστας είμαι:). Απλώς έτυχε να το πάρω στα χέρια μου το βιβλίο και με βοήθισε. Από εκεί και πέρα τι να πω κι εγώ, δεν ξέρω και πολλά πράγματα.
Πάντως η ουσία είναι αυτή που έγραψε ο διπλόχορδος. Ο μεγαλύτερος δάσκαλος είναι το αυτί.
Και το λέω εγώ που είμαι βαρύκοος. Σαν το Σουφλιά ένα πράμα:019::019:

Το ότι είναι κιθαρίστας το ανέφερα μόνο και μόνο γιατί σε όσα βιβλία με παρτιτούρες έχω πάρει και είναι δικά του τα παίζει όλα απο μι και όχι απο ρε! :slight_smile:

Οπότε για τους τρίχορδους είναι λίγο σπαστικό!

Βάλε “καποτάστο”!:):):019::019::257::257:

γεια σας και παλι
εχω ένα πρόβλημα και ελπίζω να με βοηθήσει καποιος
αν και εμαθα μονος το όργανο τα πάω καλα και με τις νότες και με τους δρόμους αλλα
και με το αυτι που μου χαρισε η φυση
υπαρχει όμως ένα πρόβλημα που λέγεται δακτυλοθεσία
αν έχει κάποιος σημειώσεις για δρόμους και ασκήσεις για το τρίχορδο με δακτυλοθεσία
σε πεντάγραμμο ή παρτιτούρες
ας κάνει τον κόπο και να στείλει στο mail μου
έψαξα όλα τα βιβλία για το τρίχορδο και όλα τους είναι ελλειπή
ή θα είναι για τετράχορδο ή θα είναι για να μάθεις το ντο ρε μι και ούτε δρόμοι ούτε τίποτα
δυστυχώς μας καπέλωσαν οι τετράχορδοι

για όσουν ενδιαφέρονται να με στιρίξουν
το mail ειναι: aljam84@hotmail.com
ευχαριστώ

Φίλε @Jamal, μην περιμένεις τίποτα από βιβλία. Το αυτί σου και τα χέρια σου είναι αρκετά, όπως λές, με αυτά θα συνεχίσεις τις ασκήσεις σου. Άκου, παίζε, ξαναπαίζε ό τι είναι πιο δύσκολο, μάθαινε καινούργια κομμάτια και άσε τους δρόμους, ειδικά εκεί τα βιβλία θα σε μπερδέψουν αντί να σε βοηθήσουν. Στον εαυτό σου θα στηριχτείς. Αν υπάρχει και κάποιος φίλος που παίζει πολύ καλύτερα, ή ένας δάσκαλος για περιστασιακές συμβουλές και υποδείξεις, ακόμα καλύτερα.

Έχω ξαναναφέρει οτι ειναι “αναγκαία” η δημιουργία ενός τόπικ με ολους τους δρόμους και τις δακτυλοθεσίες

Αλχημιστή, η μουσική είναι αίσθημα, όχι θέσεις και ταμπλατούρες.

Ναι αλλά εγώ δεν είπα αυτο…για φαντάσου τι “αίσθημα” θα νιώσει και το παιδί το νέο που τώρα ξεκινάει αν βρει πέντε χρήσιμα πράγματα στο Φορουμ ώστε να έχει έναν μπούσουλα ( και το σημαντικό απο ανθρώπους που ξέρουν)

Το λέω με γνώμονα έναν γειτονικό κιθαριστικό φόρουμ που έχουν ανεβάσει μέχρι και τα ακόρντα του μπαγλαμά σε έναν ειδικό topic.

Έτσι έμαθα τα πρώτα ακκόρντα στην κιθαριτσα οταν πρωτοξεκίνησα και μου φάνηκαν παρα πολυ χρήσιμα.

Για δακτυλοθεσίες, πένες κλπ, θα πρότεινα να πας σε κάποιον δάσκαλο να στα δείξει, είναι το καλύτερο για να μάθεις να παίζεις σωστά, γιατί παίζει μεγάλο ρόλο

παιδια τα εχουμε ξαναπει αυτα
υπάρχει πολυς κόσμος που δεν εχει ουτε 30 ευρω το μηνα να διαθεσει για εναν δασκαλο
αλλωστε ξερετε ποσα ζητανε,οποτε…
για την αληθεια αν εγω πληρωσω δασκαλο θα πρεπει μετα να κανω βιζιτες γιανα πληρώσω το νοικη μου
δεν μπορω να καταλαβω ομως γιατι το τριχορδο ειναι τοσο παραμελημενο απο τα βιβλια
παιζω εδω και 10 χρονια διαφορα εγχορδα
το μονο ομως που αποφασισα να μάθω σωστα ειναι το μπουζουκι και δεν μπορω
δεν ειναι δυσκολο νομιζω να κατσει καποιος και να φτιαξει πεντε πραγματακια στο pc
για εκεινον θα ειναι μια ωρα
για εμας ομως ειναι μερικες εκατονταδες ευρω
ας μην πουμε βεβαια ποσους μηνες θα κατσει ενας δασκαλος να για να μου δειξει αυτα που εγω θελω
ενας χρονος και πολυ λεω
οσα βιβλια βρηκα δεν αξιζουν ουτε να τα ξεφυλλησεις
ειναι για πολυ αρχικο σταδιο οργανοπαιχτων χωρις να προχωρανε καθολου
και ξαναγραφω
ΕΙΝΑΙ ΝΤΡΟΠΗ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΥΤΕ ΕΝΑ ΒΙΒΛΙΟ ΓΙΑ ΤΟ ΤΡΙΧΟΡΔΟ

Προσυπογράφω, επαυξάνω κλπ κλπ την κραυγή - αγωνία σου (κεφαλαία γαρ) νεαρέ συν- φορουμίτη. Δείχνει ότι οι γνωρίζοντες πρέπει να ενεργοποιηθούν και για μας που δεν γνωρίζομε μουσική μάλιστα παραπάνω.:088: