Λύρα

Γεια σας παιδια!

Θα ήθελα κάποιες πληροφορίες απο το λαό του ρεμπέτικου forum σχετικά με τις λύρες. Διάβασα σε σχετική δημοσίευση του κου Ρομπογιαννακη (η οποία εγινε απο μέλος αυτης της κοινότητας) για τις διαφορές μεταξύ κρητικής και πολίτικης λύρας. Περαν του ηχοχρώματος και των λοιπών χαρακτηριστικών γνωρίζετε αν υπάρχει κάποια διαφορά οσων αφορά την εκμάθηση?

Ο λόγος για τον οποίο ρωτάω είναι, γιατι θέλω να μάθω πολίτικη λύρα αλλα επειδή μου αρέσει και η κρητική έλεγα μήπως δεν διαφέρουν πολυ, οπότε με ενα σμπάρο 2 τρυγόνια… :112: :242:
Σε καθε περίπτωση ο πρωταρχικός μου στόχος (και μέγας καημός) είναι η πολίτικη…

Επίσης θα ήθελα τα φώτα σας όσων αφορά δασκάλους (ή ωδεία) καθώς επίσης και στο πόσα χρήματα θα πρέπει να διαθέσω για την αγορά μιας λύρας. (Εκανα μια έρευνα και είδα οτι οι τιμές παίζουν απο 350ευρω και άνω… Μήπως να πήγαινα σε κατι καλύτερο για να ειμαι σίγουρος?

Δεν ξέρω αν ισχύει για παραδοσιακά όργανα, αλλα είναι εύκολο να μάθει κανείς μόνος?

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας :047: :slight_smile:

Φίλε gelyr.Να μάθεις μόνος δεν ξέρω αν είναι εύκολο αλλά έχεις ακούσει αρκετά τραγούδια που να παίζονται και με πολίτικη λύρα?Πάντως κι εμένα μ’αρέσει πολύ η πολίτικη λύρα.Σου προτείνω ανεπυφύλακτα να μάθεις παραδοσιακή μουσική.Είναι με διαφορά η πιο ωραία(κατα την γνώμη μου πάντα) μουσική και μετά ακολουθούν όλα τα άλλα είδη μουσικής.

Ευχαριστω για την αμεση απάντηση Gilles! Πραγματι, το εθεσες πολυ σωστα. Με οτι μουσικη να ασχοληθει κανεις δεν μπορει παρα να γυρισει στις ριζες και στις παραδοσεις του. Εχω την εντυπωση οτι η λύρα κολλαει σε παρα πολλα κομματια. Τουλαχιστον οσων αφορα την δισκογραφια που εχω… Και οσο ακουω τοσο βαριαναστεναζω, οποτε δεν γινεται… πρεπει να μαθω :slight_smile:

Όλα, μα όλα ανεξαιρέτως τα παραδοσιακά, για να μην πω και κλασική μουσική. Βέβαια ποντιακά, κρητικά και κάποια δωδεδανησιακά θα χάσουν λίγο ηχόχρωμα αν δεν παιχτούν με τις δικές τους λύρες. Αλλά, ακόμα και ηπειρώτικα, και ρουμελιώτικα, μωραΐτικα και όλα μπορούν να παιχτούν με λύρα, ο Σωκράτης Σινόπουλος το έχει αποδείξει. Κακό δεν κάνει, φυσικά, αν για το κάθε τοπικό ύφος προστεθεί και ένα όργανο, π.χ. κλαρίνο, ούτι, που να αναδεικνύει την τοπικότητα.

Κυριε Νίκο.Συμφωνώ απόλυτα μαζί σας.Μπορεί να παίξει σχεδόν τα πάντα με την πολίτικη λύρα.Ότι και να γίνει θα αποκτήσει κάποιο ύφος η μουσική που θα παίζει ο gelyr.Μάλλον το ύφος του τόπου του ή μπορεί να αποκτήσει και το ύφος που θέλει,ανάλογα με τα ακούσματα του.Κατά την γνώμη μου θα πρέπει να μάθει να παίζει πρώτα(οπως εμένα μου φένεται λογικό) τα τραγούδια που ήδη γνωρίζει ότι έχουν παιχτεί με πολίτικη λύρα και μετά μπορεί να κάνει τα πάντα με αυτό το εκπληκτικό μουσικό όργανο.

ΥΓ.1 Εμένα μου αρέσει πολύ το σάζι.Μαγεύομαι όταν το ακούω.Θέλω να μάθω αλλά προς το παρόν δεν γίνεται λόγω υποχρεώσεων.Ελπίζω σε λίγο καιρό να πάρω ένα και να αρχίσω να παίζω.

ΥΓ.2 gelyr. Καλώς όρισες στο Ρεμπέτικο Φόρουμ.Προς το παρόν είσαι ο νεότερος στη ωραία και μεγάλη παρέα μας.

@ Νικος Πολιτης

Οντως και απο τι γνωριζω ο Σωκρατης Σινοπουλος εχει χρησιμοποιησει την λυρα ακομα και σε jazz, αλλα πλεον βρισκεται στο Πανεπιστημιο Μακεδονιας(Βλεπω σε σελιδες καποιων ωδειων οτι διδασκει λυρα αλλα δεν ειμαι σιγουρος κατα ποσο ανανεωμενες ειναι).

@ Gille

Καλως σας βρηκα λοιπον φιλε Gilles :slight_smile:

Βλεπω οτι καποιες δημοσιευσεις ειναι απαντημενες μετα απο 1-2 χρονια… Αν μπορει καποιος ας δωσει ενα λιθαρακι σοφιας! Σε 1-2 χρονια θα εχω γυρισει απο φανταρος αν το παμε ετσι :slight_smile: