Λούστρα με πιστόλι

Ηθελα να ρωτησω για ποιο λογο δημιουργειται στο ξυλο μετα το πιστολι μια επιφανεια που μεαζει με “φλουδα πορτοκαλιου”.Ειναι οι ποροι ή φταει οτι η αποσταση απο το πιστολι ειναι μακρια?

1η) πιθανότητα: Να έχεις ρίξει τα βερνίκια με κάποιο φθηνό πιστόλι, τύπου “ASTURO”.
2η) πιθανότητα: Να μήν έχει γίνει σωστά η αραίωση του βερνικιού.
3η) πιθανότητα: Να ρίχνεις με υπερβολική πίεση αέρα.
4η) πιθανότητα: Όπως λες να ρίχνεις από πάρα πολύ κοντά. Αντιθέτως όταν ρίχνεις από πολύ μακριά έχουμε το φαινόμενο του “αχνίσματος”, και η επιφάνεια κάνει τόπους - τόπους με διαφορετικό ματάρισμα.
5η) πιθανότητα: Να έχεις κάνει σωστά όλα τα παραπάνω αλλά να μην έχεις κάνει χρήση του σωστού διαλυτικού.
Συμπερασματικά: Στείλε νέο μήνυμα με περισσότερες πληροφορίες.

φιλε ,μου εχεις πολλα σωστα.Καταρχην εχω ASTURO.
Αλλα οσον αφορα την αραιωση ποση πρεπει να ειναι?και οταν λες σωστο διαλυτικο?Χρησιμοποιω βερνικι πολυουρεθανης και εβαλα για τον χειμωνα.
Βασικα πως διωρθωνεται μετα?εχω δει οτι το τριβεις με υαλοχαρτο νερου 2000 για να φυγουν αυτα στο τελος

Στείλε ΠΜ με την μάρκα βερνικιού και διαλυτικού που χρησιμοποίησες για να σου δώσω πιο λεπτομερείς οδηγίες.
Μπορεί να διορθωθεί είτε με αποχαρτάρισμα, και ξαναρίξιμο (σωστό) , είτε με τρίψιμο ( με ψιλά νούμερα ντουκόχαρτα ) και κατόπιν αλοιφάρισμα.

Υ.Γ. Στα παραπάνω ξέχασα και την περίπτωση του “αρπαγμένου” σκληρυντή, αλλά στην δική σου περίπτωση σίγουρα δεν είναι αυτός ο λόγος.

συγνωμη ηθελα να διορθωσω,δεν ειναι τελικο βερινικι αλλα προεργασιας στο πρωτο χερι.Αλλα ηθελα να δω αν θα συνεχιστει στα επομενα ωστε να δω πως θα το διορθωσω
Η μαρκα ειναι ER LAC
http://www.erlac.gr/prd/proergasias.aspx?prd_id=21811&prd_cat=201001&txt=

Στην περίπτωση σου το φαινόμενο “φλούδα πορτοκαλιού” δεν είναι πρόβλημα, γιατί η επιφάνεια θα τριφτεί,και κατόπιν θα περαστεί βερνίκι.Καλό θα ήταν να μην ξαναχρησιμοποιήσεις την προεργασία αυτή, αλλά στην εταιρεία ΕΡ-ΛΑΚ η πιο καλή προεργασία της είναι το ΣΗΛΕΡ-ΝΤΟΥΡ.Εχει περισσότερα στερεά και δεν κάνει το φαινόμενο,τώρα η επιφάνεια να είναι σωστή,και μετά από δύο μήνες να φαίνονται οι γραμμές των γυαλοχάρτων.Θα σου πρότεινα να τρίψεις με Νο 180, να ξαναρίξεις ένα ψιλό χέρι σήλερ ντούρ,όταν στεγνώσει να τρίψεις με Νο 320, και κατόπιν να ρίξεις στιλπνό 2 συστ. αραιά χέρια και αχνιστά έτσι ώστε να μην τρέξει στις καμπύλες,και ταυτόχρωνα να “μελώσει” σωστά. Αμέσως θα πρέπει να μπεί σε χώρο χωρίς ρεύματα αέρα και σκόνες, για να στεγνώσει. Αλλιώς μόνη λύση μετά το αλοιφάρισμα.

βασικα εχω μερικες ερωτησεις…
1)πριν περασω στο επομενο χερι προεργασιας εχω τριψει μεχρι και 2000 υαλοχαρτο νερου.το κανω τζαμι για να παω στο επομενο.Λαθος?
2)αν η φλουδα εξαφανιστει στο δευτερο πχ χερι ειναι σιγουρο οτι δεν θα ξαναβγει μετα?
3)αν εμφανιστει φλουδα αμεσως το πλακωνω με παραπανω λουστρο για να καλυφθει η το παραταω μεχρι να τριφτει με υαλοχαρτο.
ευχαριστω προκαταβολικα

Φίλε theodoropoulos καλησπέρα.Από προεργασία σε προεργασία αποχαρτάρισμα με Νο 180.ΟΧΙ ΨΙΛΟΤΕΡΟ.
Η φλούδα (κυταρίτιδα) με το αποχαρτάρισμα θα φύγει. Δεν είναι ανάγκη να πηγαίνεις σε τόσο ψιλά γυαλόχαρτα, γιατί εκτός του κόπου , και του χρήματος κάνεις κακό. ΧΑΝΕΙΣ ΣΕ ΠΡΟΣΦΥΣΗ.
Ποτέ δεν πλακώνουμε στα λούστρα, προσπαθούμε να βάλουμε την ελάχιστη δυνατή ποσότητα.(συνιστώμενη ποσότητα 150 γρ.το τετραγωνικό μέτρο εφαρμοσμένο σε δύο χέρια).
Επιδιώκουμε να χρησιμοποιούμε προεργασίες με στερεά γύρω στο 40-43% όπως το ΣΗΛΕΡ ΝΤΟΥΡ της ΕΡ-ΛΑΚ,το DUROCOAT 7000 της ΒΕΡΝΙΛΑΚ, και το FP 540 της ICA. Με αυτό τον τρόπο όταν στεγνώσει η προεργασία έχουμε ένα σχετικά ασφαλές πάχος του υλικού για τον κίνδυνο του ξετρυπήματος κατά το τρίψιμο, με μικρή σχετικά επιβάρυνση βάρους στο ξύλο, δηλαδή 45-50 γρ. ξηρού υμένα ανά m2.(μετά το τρίψιμο)

ευχαριστω πολυ.αυριο συνεχιζω και αν τυχον προκυψει προβλημα θα σε ενημερωσω!!!

Καλησπερα και παλι.Βασικα με τις ρυθμισεις στην πιεση ισως εχει μειωθει λιγο αλλα εξακολουθει να εμφανιζεται κατι το οποιο δεν ανεφερα απο την αρχη γιατι νομιζα οτι εκανα λαθος .Ειναι κατι σαν “σπυρακια” που εμφανιζονται σε ολα τα χερια προεργασιας :mad:
αν δεν σου κανει κοπο μπορουσα να ηξερα αν φταιω εγω σε κατι?:106:

Σπυράκια (΄σκουπιδάκια ) ή φυσαλλίδες;
Αν μπορείς ανέβασε κοντινή φωτό.

εψαξα και βρηκα απαντηση.Ειναι απο την υγρασια επειδη δεν εχω φιλτρο υγρασιας και εχει ποσοστα υγρασιας μεχρι και 75 % στο εργαστηριο μου ,οποτε αυριο θα αγορασω φιλτρο και θα δω.
βασικα υπαρχουν τιποτα που μπορεις να προσθεσεις στο μειγμα καθε φορα πριν ψεκασεις ωστε να αποφυγεις αυτα?

Καλημέρα φίλε Θεοδωρόπουλε.
Κατ ΄αρχήν η υγρασία του χώρου, δεν έχει σχέση με την υγρασία που αναπτύσεται μέσα στο αεροφυλάκιο , λόγω της συμπίεσης του αέρα. Πάντα μέσα στο αεροφυλάκιο έχουμε το φαινόμενο των συμπυκνωμάτων, γι αυτό και έχουν όλα τα αεροφυλάκια , στο κάτω μέρος τους βαλβίδα απομάκρυνσης, την οποία ανοίγουμε με το τέλος της κάθε εργασίας στο τέλος της ημέρας.Αυτό κρατά το αεροφυλάκιο καθαρότερο, και βγαζει πιο πολλά χρόνια στην διάτρηση λόγω οξείδωσης. Η υγρασία λοιπόν κάθεται στο κάτω μέρος του αεροφυλακίου - σαν πιό βαριά του αέρα -, και εξέρχεται όταν αυξηθή υπερβολικά και κάνει λιμνούλα , οπότε λόγω της πίεσης τότε έχουμε το φαινόμενο της αναρόφησης. Συνήθως τότε έχουμε το φαινόμενο των στιγμάτων (σαν να έχουμε τρυπήση με καρφίτσα την επιφάνεια ) χωρίς να αποκλείεται να έχουμε και κάποιο άλλο φαινόμενο, π.χ. κρατήρες σαν της σιλικονίασης αφού τις περισσότερες φορές τα συμπηκνώματα είναι ανακατεμένα με ορυκτέλαιο του αεροσυμπιεστή.
Στο δια ταύτα:
Έδειξες την ζημιά σε κάποιον γνώστη η απλά την περιέγραψες;
Η υδατοπαγίδα είναι πολύ καλό εξάρτημα,για την τυχόν απομάκρυνση της υγρασίας,αλλά θα πρέπει να προσέξεις , το λάστιχο που θα χρησιμοποιήσης να μην είναι μεγαλύτερο από 6 μέτρα από την υδατοπαγίδα.Μετά τα 6 μέτρα ξαναέχουμε συμπυκνωτικά φαινόμενα, και άρα νερά στο πιστόλι μας.
Τώρα, για προσθετικά υπάρχουν πολλών ειδών π.χ. για την σιλικονίαση,ή προσθετικό πρόσφυσης , αλλά αυτά τα χρησιμοποιούμε σε ζημιές , που δεν μπορούμε να κάνουμε αλλιώς και καλό είναι να αποφεύγονται , γιατί μπορεί να διορθώνουν κάτι , αλλά στερούν άλλες ιδιότητες του βερνικιού.
Με την γνώση , την εμπειρία , και την “καθαρή” εργασία έχουμε το σωστό φινίρισμα. Αυτά βέβαια έρχονται σιγά σιγά.

συγχαρητηρια φιλε μου!:109:μπραβο ειλικρινα.σημερα πηγα σε ενα χρωματοπωλειο και μου ειπαν αυτα ακριβως και τα εκανα φυσικα πρωτη φορα μετα απο 2 χρονια χωρις να εχω ανοιξει ποτε την βαλβιδα.Δεν φανταζεσαι τι βγηκε!:079:και 8α παρω και ενα φιλτρο οποτε πιστευω ολα οκ.
Αλλα λυνωντας το ενα εμφανιζεται το αλλο.Αν σε κουρασα πες το αλλα βρισκω οτι εισαι πολυ εμπειρος και γνωριζεις το αντικειμενο.:088:
Βασικα ενα τελευταιο που εμφανιζεται ειναι το εξης.
μεσα στους πορους του μαονιου εχει εγκλωβιστει μαλλον πουδρα απο το τριψιμο της προεργασιας και δεν φευγει.τι μπορω να κανω?
ξανα παλι 1000 ευχαριστω για ολα…:110::090::109:

Τρίψε το πάλι , και πλύνε το μετά με διαλυτικό .

και συνεχιζωντας σημερα αφου πηρα κεραμεικο φιλτρο και εκανα τα παντα μαλλον εχει χαλασει η το μανομετρο η ο αεροσυμπιεστης:mad: και βγαζει μη σταθερη πιεση.
ειλικρινα ειναι για γερα νευρα ολο το χομπυ.μουρχεται να την παρω την κιθαρα να την πεταξω οπως ειναι απο τον τριτο:108:
βασικα ολο το νοημα της οργανοποιειας ειναι υπομονη και γνωση,αλλα ειμαι στο σταδιο της εκπαιδευσης…:106:

Άν έβγαζε σταθερή πίεση ,και μετά την προσθήκη του φίλτρου, σου κάνει σχέδια ξαναλύσε τα εξαρτήματα,και ξανασυρναμολόγησέτα εξ αρχής. Είναι πιθανό κάποιο σκουπιδάκι να σου κάνει αυτή την δουλειά στο μανόμετρο. Ακόμα κοίτα η πίεση εξόδου την ώρα που ρίχνεις , να είναι στις 2,5 ατμόσφαιρες.

βασικα εχθες ανοιξα οπως ειπα την βαλβιδα πηρα το κομπεσσορα στα χερια και μια πιεση 2 ατμοσφαιρες τον κουνουσα απο ολες τις γωνιες ωστε να πεσει ολη η υγρασια που μπορει να υπαρχει στον πατο.Λες εκει να εκανα ζημια?το φιλτρο δεν εχει να κανει διοτι και αφαιρωντας το τα ιδια μου κανει.Βασικα το μανομετρο ειναι κολλημενο σε μια τιμη και αλλα μπορει να ρυθμιστει αλλα μαλλον μου φαινεται οτι δεν παει πολυ δυνατα.
δεν ειμαι γνωστης και δεν ξερω τι να ανοιξω και τι οχι.
απο αυτη την σελιδα
http://www.unimac.gr/gr/news.asp?id=19 ο καταλογος της εταιριας
στην δευτεη σελιδα το μικρο κομπρεσσερ των 24 λιτρων εχω ολοιδιο αλλα απο αλλη εταιρια
fast air μαλλον κινεζικο εχω.ειναι μικρο η να το πεταξω και να παρω μεγαλυτερο?

Ο ρυθμιστής πίεσης έχει το κουμπί ρύθμισης, που εκτός από δεξιά αριστερά, “ανεβαίνει” και¨"κατεβαίνει "( για να ασφαλίζει ). Για δοκίμασε το μερικές φορές , πάνω κάτω, και δεξιά αριστερά,φυσώντας με το πιστόλι , και τα ξαναλέμε.Πάντως αφού στο έκανε μετά τον καθαρισμό ενισχύεται η άποψη περί σκουπιδιού.

μαλλον πως τα καταφερα,εβγαλα το μανομετρο το ταρακουνησα ,φυσηξα την τρυπα και δουλευει καλα προς το παρων.:)Οποτε ολα τα εκανε αυτο το ταρακουνημα.
ελπιζω να μην αλλαξει γνωμη μετα…:080: