Λογότυπο του οργανοποιού σε καπάκια μπουζουκιών

Δηλαδή αν βρίσκαμε ένα όργανο με πυραγραφία house of stathopoulo θα λέγαμε:ωραίο όργανο αλλά κρίμα που το σταμπάρανε;
ή θα λέγαμε: ορίστε όργανο, χωρίς αμφιβολία απο γνωστό εργαστήρι;

2 «Μου αρέσει»

Δεν ξέρω για τους άλλους, αλλά εγώ θα έλεγα: “α, να και η πυρογραφία δίπλα στην ετικέτα” ή θα έλεγα “φτου, δεν έχει καν ετικέτα, αλλά να εδώ σε αυτό το σημείο, όχι φόρα παρτίδα!, να η πυρογραφία”

Τι να κάνουμε; Όλα έχουν τη σημειολογία τους -και κυρίως το πού βάζεις την “υπογραφή” σου, νομίζω.

Δηλαδή, μια ετικέτα δεν είναι έγκυρος «τίτλος»; Έχουμε πολλές περιπτώσεις ψεύτικων ετικετών;

1 «Μου αρέσει»

Χαίρεται . Συμφωμῶ ἀπολύτως με ἐσᾶς κύριε Πολίτη . Πρέπει νὰ συμπληρώσω ὅμως , ὅτι ὑπάρχει πελατεία γιὰ ὅλα , με τὸν ἴδιον τρόπον ποὺ ὑπάρχει πελάτης γιὰ κουστοῦμι καλὴς ποιότητος χωρὶς ἐτικέτα , γιὰ κουστοῦμι Ἁρμάνι αὐθεντικό , καὶ γιὰ κουστοῦμι Ἀρμάνι μαϊμού , ἔτσι τυγχάνει καὶ γιὰ τὰ μουσικὰ ὄργανα . Νὰ εἴστε καλὰ .

1 «Μου αρέσει»

Νίκο δεν είναι θέμα απλά ψεύτικων ετικετών αν και εδώ μπορώ να δώσω παράδειγμα για περίπτωση στη χρυσή ευκαιρία που καταγγέλθηκε, για λαούτο αν δεν κάνω λάθος που το πασάρανε για παλιό και ιστορικό όργανο και αν θυμάμαι καλά με ψεύτικη ετικέτα.
Το θέμα είναι ότι η ετικέτα αλλοιώνεται και χωρίς να υπάρχει δόλος απλά με το πέρασμα του χρόνου.
Εξάλλου όπως είπα είναι παλιά η τακτική να υπάρχει κάτι που να δηλώνει τον κατασκευαστή με μια απλή ματιά.
Όπως ανέφερα ήδη, το έκαναν οι Απαρτιάν, το έκανε ο Βενιός κ.α., σήμερα το κάνει π.χ. ο Φρονιμόπουλος με τις χορδιέρες, ο Καφετζόπουλος, και όπως αναφέρθηκε η Λύσσα. Πιθανά και άλλοι. Άρα μιλάμε για πολλούς τρόπους για να δηλώσει ένας οργανοποιός την κατασκευή του. Το αν του Βάρλα ή του Καρβούνη είναι ο “καλύτερος” τρόπος ή όχι, αυτό είναι θέμα αισθητικής.
Στην τελική όποιος θέλει αγοράζει ή όχι.

1 «Μου αρέσει»

Αλλα είναι διαφορετικό να ξεχωρίζεις της Αγγελικης το μπουζουκι απο το καραουλο και του Καφετζοπουλου απο ροζετες η το οτιδηποτε και αλλο να γράφει το καπάκι ενα επίθετο.
Για μενα είναι αντιαισθητικό γιατί οπως αναφέρθηκε πιο πανω είναι σαν επίδειξη του κόστους του οργάνου και απο την άλλη οπως δεν θα αγοραζα ενα μεταχειρισμενο μπουζουκι που γράφει στο καπάκι “Σούλα σ’αγαπώ” έτσι δεν θα ηθελα να γράφει το επίθετο του εκάστοτε.
Η απάντηση μου έχει κωμικό υφος και όχι ειρωνικό μην παρεξηγηθώ.

1 «Μου αρέσει»

Ο φασονίστας, Νικόλα μου, που προμηθεύει τα μεγαθήρια (Νάκας κλπ.) και να θελήσει να βάλει το όνομά του (οπουδήποτε), δεν θα τον αφήσει ο πελάτης του της χονδρικής….

2 «Μου αρέσει»

Αυτό είναι πράγματι ευρέως διαδεδομένο και όχι μόνο αποδεκτό, συχνά επιθυμητό κιόλας. Το βροντοφώναγμα δεν αρέσει.

1 «Μου αρέσει»

Άρα Νικόλα είναι θέμα καθαρά αισθητικής και εγώ θα πρόσθετα και συνήθειας. Όπως το λογότυπο στο κεφαλάρι μιας κιθάρας πλέον δεν μας ξενίζει, δεν θα μου φανεί παράξενο αν σε μερικά χρόνια συμβεί το ίδιο με το μπουζούκι.
Το “βροντοφώναγμα” θα είναι απλά ένα παράπλευρο στοιχείο που θα δουλέψει για κάποιους. Ελπίζω και εγώ για λίγους.

Πάνο μου, αυτό ήδη γίνεται με τα όστρακα και τις φιγούρες. Και ποιος δεν έχει ακούσει οργανοποιούς να λένε ότι: “εμένα ο ήχος μου κάνει τόσο, από εκεί και πάνω είναι η επιπλέον δουλειά για τα στολίδια στο όργανο”.
Γι αυτό τον λόγο, η επωνυμία ή η πυρογραφία του κατασκευαστή πάνω στο όργανο, έστω και σε εμφανές σημείο, είναι αυτό που θα με πείραζε λιγότερο, χώρια ότι σε καλόγουστες περιπτώσεις θα το ήθελα κιόλας.

1 «Μου αρέσει»

Καταλαβαίνω τι λες και φυσικά υπάρχουν οργανοποιοι που με κάτω απο 1.5 - 2 χιλιαδες δεν πας καν να συζητήσεις μαζί τους και η απορια μου συνδέεται με αυτο.
Ο άνθρωπος που κοστολογεί τόσο ψηλά την δουλειά του θα ηθελα να ξεχωρίζει χωρίς να γράφει το όνομα του.
Απο την άλλη σε κατανοώ που μπορεί να σου αρέσει απλά εμενα μερικες φορες αυτο μου βγάζει μια “έπαρση” του οργανοποιου με την επωνυμία η μια ανασφάλεια σαν να προσπαθεί κάτι να αποδείξει.
Τα οστρακα απο την αλλη είναι προσωπικα γουστα Υπάρχουν ατομα που θέλουν χρυσα κλειδια και αναπαράσταση την ναυμαχια της Σαλαμίνας στο καπάκι, και αυτό δεκτό ειναι και λογικό απο την πλευρα του πελάτη που αυτο φαντάστηκε το πληρωσε και το έχει.
Ξεκίνησα πιο πολυ το θεμα γιατί το ειδα απο τα μεγάλα ονοματα της οργανοποιιας και μου εκανε εντύπωση γιατί να θέλουν κάτι να δείξουν οι τόσο elite ? δεν το δείχνουν τα οργανα τους ? Δεν το φωνάζουν ? Μηπως Ο κόσμος πλέον μπερδεύει τα όργανα αυτα των μεγάλων και δεν ξέρει ποιο είναι ποιανού ?
Τελος μπορεί να είναι μια μοδα και να δουμε σιγα σιγα καπακια με τα ονοματα όλων.

1 «Μου αρέσει»

Το ‘λογότυπο’ της ‘φίρμας’ γενικά δε μ’αρέσει. Όχι μόνο στα μπουζούκια αλλά και γενικότερα.
Ας πούμε στα ρούχα. Προτιμώ π.χ. τα πουκάμισα αν γίνεται να μην έχουν καθόλου “σηματάκι” πάνω.
Δε βρίσκω λόγο να ‘διαφημίζω’ κάποιον. Ιδιοτροπία μου.

Παρ’ όλα αυτά, ένα του Βάρλα που δούλευα κάποιο φεγγάρι, ήταν τέτοια οργανάρα… που χαλάλι του, και πέντε στάμπες να είχε βάλει πάνω, πάλι θα το έπαιρνα :smile:

5 «Μου αρέσει»

Εχω δυο όργανα. Ένα του Ραπτακη,που δεν εχει ούτε ετικέτα ( ο Μανώλης δεν έβαζε τότε) και ένα του Καρβουνη,με υπογραφή στο καπακι. Όταν το παρήγγειλα ,ο Γιάννης με ρώτησε που να βάλει την υπογραφή. Εννοείται πως υπάρχει η ετικέτα στο σκάφος ,όμως θα έμπαινε και η υπογραφή. Όμως ήταν επιλογή μου να φαίνεται στο καπακι ,αν δεν ήθελα θα την έβαζε πισω από το καραολο. Μου αρέσει πολύ που φαίνεται το όνομα του κατασκευαστή ,αντίθετα με το άλλο μου οργανο ,που δεν μπορεί κανεις να καταλάβει ποιος το έφτιαξε.

3 «Μου αρέσει»

Α, ήταν φορσέ ότι θα την έβαζε την υπογραφή στις δύο αυτές και μόνο θέσεις;
Να τη βάλει κάπου δίπλα στην ετικέτα δεν έπαιζε;;;

Και γιατί θα πρέπει να το καταλάβει κοιτάζοντάς το όταν παίζεις; Ας το μάθει με ερώτηση.

Άπαξ κι αγόρασα το όργανο, είναι δικό μου. Ονόματα δεν χωρούν.

Αν διάβασες καλα ,ήταν τρεις οι επιλογές ,η μια να μη φαινόταν.

Ότι προϊόν και να αγοράσεις ,εχει όνομα. Γιατί όχι και το μπουζούκι?? Αν όμως δεν θέλεις ,σεβαστο. Εγω έτσι το ήθελα.

Φραγκίσκο αν δεν ήθελες καθολου υπογραφή το δέχονταν ? Δηλαδή το μπουζουκι να ειχε μονο το ταμπελακι μέσα στο σκάφος ?

Άλλο αυτό. Αν εσύ θέλεις τότε πάσο. Το επόμενο ερώτημά μου θα ήταν το παρακάτω:

Δεν τον ρώτησα καν. Ηθελα την υπογραφή του,γι αυτό πήγα σε αυτόν.Στο μαγαζί του όμως εχω δει όργανα, χωρίς υπογραφή.

2 «Μου αρέσει»

Για την ιστορια του νήματος να πω ότι στο ακόλουθο βίντεο, ο Βαρλας υποστηρίζει πως αυτός ξεκινησε να βάζει το όνομα του στο καπάκι γιατί όλοι είχαν αρχίσει να τον αντιγράφουν στις φιγούρες των μπουζουκιων του και επισης το καπάκι ειναι το σημείο που προβάλλεται περισσότερο απο οποιοδήποτε αλλο σημείο του οργανου στην τηλεόραση. Τέλος κλείνει ότι ακομα και αυτό πάλι του το αντέγραψαν.

2 «Μου αρέσει»