Λαϊκοί δρόμοι/κλίμακες

Προσωπικά δεν γνωρίζω πως ακριβώς θα έπρεπε να είναι ένα ‘‘σωστό’’ μάθημα με δάσκαλο, οπότε δεν μπορώ να πάρω θέση ούτε για τις αδυναμίες μέσω διαδικτύου. Αλλά από κοντά υπάρχει τελείως διαφορετική αμεσότητα που και όλα καλά να είναι από θέμα ήχου/εικόνας, δεν μπορείς να την πετύχεις πίσω από έναν υπολογιστή. Αν και αυτή είναι η γνώμη ενός ατόμου που γενικότερα προτιμά τα από κοντά μαθήματα/επικοινωνία οπότε ίσως είμαι λίγο κάθετος σε αυτό που λέω και να φανεί υπερβολικό σε κάποιον

@John88 καλό είναι αν βρεις δάσκαλο έστω και διαδικτυακά, να τον κρατήσεις και μετά για από κοντά. όντως η θεσσαλονίκη είναι κοντά και υποθέτω θα πηγαίνεις έστω δυο φορές τον μήνα. έχει καλούς δασκάλους εκεί και θα μπορούσες να ξεκινήσεις.

@pepe επιτέλους ας διαφωνήσουμε σε κάτι! θεωρώ σημαντικό πρόβλημα την διδασκαλία μουσικής από απόσταση.
πρώτον γιατί θεωρώ ότι το πιο βασικό πράγμα είναι ο ρυθμός, που δεν μπορεί να διδαχτεί σωστά αν δεν υπάρχει συγχρονισμός. επίσης γενικά η μουσική είναι για να παίζεις με άλλους, μην κοιτάς την τσαμπούνα που είναι πιο μοναχικό όργανο. σωστό ότι πρέπει να ακούς, δεν σου λέω ότι παίζεις συνέχεια πάνω στον άλλον. μπορεί απλά να κρατάς τον ρυθμό με το χέρι πχ.
δεύτερον, είναι πολύ πιο δύσκολο να δείξεις στον μαθητή μια τοποθέτηση χεριών ή μια κίνηση από μια οθόνη. επίσης δεν φτάνει τόσο καλά ο ήχος για να καταλάβεις πόσο σφιγμένος ή χαλαρός είναι.
τρίτον, δεν συζητάμε για ποιότητα εικόνας και ήχου, που συνήθως είναι κάτω του μετρίου. είναι κουραστικό και δεν μπορείς να είσαι πολύ ώρα, και μπορεί να χάνεις χρόνο με διάφορα τεχνικά ζητήματα.

ακόμα και αν υποθέσουμε ότι έχουν όλοι γρήγορη σύνδεση και καλό εξοπλισμό, με απόλυτο συγχρονισμό και άριστη ποιότητα ήχου και εικόνας, πάλι δεν θεωρώ καλή λύση τα διαδικτυακά μαθήματα μουσικής. μπορεί να είναι μια χαρά για φιλολογικά ή για φυσικοχημείες, αλλά για μουσική ξεκάθαρα όχι.
και το λέω ακόμα και τώρα που αναγκαστικά λόγω καραντίνας συνεχίζω μέσω σκάιπ για όποιον θέλει, και έχω και καινούριους μαθητές κιόλας. προσπαθώ τουλάχιστον να κάνω συντήρηση στο επίπεδο με καινούρια κομμάτια, και να προχωράμε θεωρητικά μια που είναι ευκαιρία.

Όταν βρεθεί ο δάσκαλος η διαδικασία πως πάει; Εννοώ θα του πω εγώ τι θέλω να μάθω; Θα παίξω κανένα κομμάτι μπροστά του να με ακούει και θα βγάλει αυτός τα συμπεράσματά του και θα κάνουμε όπως κρίνει ότι χρειάζεται στην περίπτωσή μου; Ή μετά, θα ζητάω να μάθουμε κομμάτια και θα δείχνει/τσεκάρει τεχνική-ρυθμό; Εννοώ θα πρέπει να έχω κάποια πράγματα στο μυαλό μου που πρέπει να του πω και να τα θέσω στην κουβέντα;
Δεν έχω καμία εμπειρία στο θέμα δασκάλου και δεν ξέρω ούτε κι εγώ πως να κινηθώ από πλευράς μου. Επίσης στα μαθήματα η συνηθισμένη διάρκεια/συχνότητα ποια είναι και ποια μια μέση τιμή; δηλαδή πάνω κάπου που να υπολογίσω στο θέμα των εξόδων;
Πολλά τα ερωτήματα αλλά αν δεν τα ρωτήσω ούτε εδώ μέσα, θα μιλήσω με κανένα δάσκαλο και θα είμαι τελείως στα τυφλά

πιστεύω αυτό είναι το καλύτερο. η σχέση δασκάλου-μαθητή είναι δυναμική, πρέπει να ταιριάξει η χημεία αλλά και ο καθένας να καταλάβει τον άλλον ώστε να γίνει το καλύτερο ταίριασμα.
σίγουρα έχεις εμπειρία από δασκάλους, πιστεύω θα πήγες σχολείο και δεν ξέρω αν μετά συνέχισες με σπουδές ή με κάποιο χόμπι. μπορώ να σου πώ ότι σε σεμινάρια οδήγησης και σε μαθήματα χορού και ισπανικών έμαθα τόσα για την διδασκαλία όσο και για τον σκοπό που είχα πάει.
τώρα τα μαθήματα είναι κανονικά μια φορά την εβδομάδα, συνήθως γύρω στην μία ώρα. άλλος κάνει πιο πυκνό και δομημένο μάθημα σε τρία τέταρτα και άλλος μπορεί να το πιάσει διαφορετικά και να περάσει μιάμιση ώρα χωρίς να το καταλάβεις.
για το κόστος δεν μου πέφτει λόγος, αλλά νομίζω 15-20 ευρώ είναι μια συνηθισμένη τιμή για κάθε μάθημα. κάποιοι εξαιρετικοί δάσκαλοι παίρνουν παραπάνω, κάποιοι που ξεκινάνε ή που έχουν τρόπο να χωράνε πολλά μαθήματα στη μέρα χωρίς μετακινήσεις παίρνουν 10 το μάθημα. γενικά πάντως καθαρά (χωρίς μετακινήσεις, βενζίνες, κλπ) μένει κανένα δεκάρικο ανά ώρα εργασίας (όχι ανά μάθημα), χωρίς να υπολογίζεται η προετοιμασία του μαθήματος. αν έχει μπλοκάκι ή βάζει εργόσημο, πρέπει να υπολογίσεις περίπου ένα 25% πάνω για την ασφάλιση του δασκάλου, που είναι σημαντικό ζήτημα.
οπότε υπολόγιζε να διαθέσεις 60-100 ευρώ το μήνα, και κυρίως ώρες μελέτης. οπωσδήποτε αμέσως μετά το μάθημα που τα έχεις φρέσκα, και μετά κάθε μέρα ή έστω ανά δύο μέρες να αφιερώνεις τουλάχιστον μια ώρα ώστε να κάνεις καλό ζέσταμα και να έχεις άνεση χρόνου να απορροφηθείς σε ό,τι έχεις να μελετήσεις.

4 «Μου αρέσει»

Φιλε 2 ειναι οι κλιμακες και απο αυτες παραγονται ολοι οι δρομοι φυσικα αν κατανοησεις τα τετραχορδα … με ολο το σεβασμο τσαμπα κουραζεσαι με τα τουρκικα μακαμια τα εχει πει ηδη ο πυθαγορας με τα τετραχορδα που πρωτος εφτιαξε αυτα!!!

@Giannis_Zaharopoulos η συζήτηση περί αυτού μπορεί να συνεχίσει στο παρακάτω θέμα (αφού ουσιαστικά αποτελεί συνέχεια της συζήτησης που άνοιξες εχθές). :slight_smile:

1 «Μου αρέσει»