Λαϊκοί δρόμοι/κλίμακες

έχω την εντύπωση πως και τα δυο βιβλία χρειάζονται ως υπόβαθρο την γνώση της βασικής θεωρίας. οπότε ξεκίνα από αυτήν, να διαβάσεις για κλίμακες, βαθμίδες, διαστήματα, μετατροπίες, κύκλο των πεμπτών. υπάρχουν άφθονα εγχειρίδια στο ίντερνετ, είχα προτείνει κάποια καλογραμμένα κάποια στιγμή αλλά πρέπει να τα ξαναβρώ τώρα. επιφυλάσσομαι γιατί κάνω μια ηχογράφηση τώρα.

1 «Μου αρέσει»

Έκανα μια αναζήτηση και βρήκα μπόλικο πράμα, χωρίς να ξέρω όμως τι είναι αυτό που χρειάζομαι στο σημείο που βρίσκομαι. :stuck_out_tongue:
Όποτε βρεις χρόνο πρότεινέ μου κανένα καλό για την περίπτωσή μου. Όποτε να 'ναι. Και μετά από καμιά βδομάδα να είναι δεν πειράζει εξάλλου μέσα κλεισμένοι θα είμαστε!

εδώ υπάρχει μια ενδιαφέρουσα πρόσφατη συζήτηση που ίσως να θυμάσαι, στο 9η Έκθεση Οργανοποιίας - Κανονίσματα έχω ένα λινκ για βασική θεωρία:

1 «Μου αρέσει»

Έκανα κάποιες απόπειρες με βάση αυτά που μου είπατε σε ελεύθερο παίξιμο και είχα την εξής απορία. Όταν παίζουμε ταξίμι σε σεγκιάχ η ακολουθία ΗΜ-Τ πάει έτσι σερί ; Δηλαδή -άσχετα με τους συνδυασμούς που θα κάνουμε- οι νότες που πρέπει να παιχτούν είναι μι-φα-σολ, λα-σι-ντο, ρε-μι-φα ;

ΥΓ: Ξέρω ότι πιθανόν να μου πείτε να αφήσω τα ταξίμια για αργότερα (όπως μ είπε ήδη ο pepe παλιότερα) αλλά δεν είναι το ταξίμι αυτό που με ‘‘καίει’’. Αυτό που ρωτάω στοχεύει στην ευρύτερη κατανόηση του πως λειτουργούν τα 3/4/5χ πάνω στην ταστιέρα γενικότερα, πέραν απο την περιοχή που περιορίζεται ένα κομμάτι. Αν και παρεπιπτόντως με την ακολουθία αυτή το αποτέλεσμα θύμισε κάπως ταξίμι και δεν ήταν απλώς ένα μάτσο άκυρες νότες όπως παλιότερα. Βάζω και τρίηχα και ακούγεται καλούτσικο χα χα

πρόσεξε! αν είσαι στην ντο μείζονα (ακκόρντο ντο ματζόρε) το 3χ σεγκιάχ είναι μόνο το μι-φα-σολ. οι υπόλοιπες νότες σχηματίζουν κάποιο άλλο 3/4/5χ αναλόγως την θέση τους. δηλαδή δεν σημαίνει πως όποτε βρίσκεις μια αλληλουχία Η-Τ έχεις σεγκιάχ.
δες το φαληρο που πλενεσαι, πως κινειται η φωνή. ή την εισαγωγή από το σακάκι του δελιά. φυσικά και δεν είναι υποχρεωτικό να τις παίξεις στη σειρά. πιο πολύ κινείσαι γύρω από την κορυφή ή την βάση, αναλόγως την φράση.

Αα άρα κάνουμε τη μετατροπή και αναλόγως που πέφτει η 3η βαθμίδα; Πχ εννοώ στη ρε μείζονα έχουμε το λα-σι-ντο;
Ίσως περιττό το αρχικό ερώτημα (του προηγούμενου μηνύματος) αλλά δεν έμαθα ακόμη όλες τις ακολουθίες των 3/4/5χ, είπα να κατανοήσω αρχικά το σεγκιάχ και το ραστ που τα ξεκίνησα ήδη κ μετά να πάω στο επόμενο. Οπ’οτε αν τα είχα μάθει ήδη ίσως να μην είχα αυτή την απορία. Αλλά προτιμότερο δεν είναι που τα πάω σταδιακά; Αν τα πιάσω όλα μαζί μου φαίνεται θα χαθεί η μπάλα

οχι, στο ρε το σεγκιάχ εμφανιζεται στο φα#-σολ-λα. ειλικρινά, νομίζω ότι αποσπασματικά δεν θα βγάλεις άκρη. θες ένα δάσκαλο να στα εξηγεί βήμα βήμα και πάνω στο όργανο.

Καλά θα ήταν αλλά έτσι όπως είναι η κατάσταση ζόρικο. Και στην παρούσα φάση δεν ξέρω και κατά πόσο θα μπορέσω να βρω κενό. Ίσως από το καλοκαίρι και μετά να είναι πιο εύκολο να γίνει. Αλλά από την άλλη σκέφτομαι και το άλλο, να βρω δάσκαλο ή με τα λεφτά όταν μαζέψω να πάρω μπουζούκι και να το παλεύω έτσι μόνος; εξάλλου για το κέφι μου παίζω οπότε και καιρό αν μου πάρει να τα μάθω αυτά πρακτικά δεν είναι πρόβλημα. Δεν ξέρω ούτε κι εγώ ακόμη πως θα κάνω, το σκέφτομαι.

όργανα υπάρχουν, όταν είναι θα πάρεις. αν όμως μάθεις πράγματα στραβά και παιδεύεσαι άδικα, άντε μετά να τα διορθώσεις.

2 «Μου αρέσει»

Εμένα σαν αρχάριος πάντως που δεν έχω ξεκινήσει δρόμους,κλίμακες κτλ αυτά που διαβάζω κινέζικα μου φαίνοντε…
Μπουζούκια όπως είπε ο Νικόλας θα παίζουνε πάντα.Ακόμα και στο post που έγραψε τις προάλες ο Μυστακίδης για να εξηγήσει κάτι σε κάποιο παληκάρι για κιθάρα είπε πως και με το βιβλίο είναι δύσκολο να βγάλεις άκρη χωρίς δάσκαλο.
Προσωπική εκτίμηση καλύτερα να μάθεις κάμποσα τραγουδάκια απλά να τα παίζεις και να γουστάρεις και ας μην ξέρεις αν είναι ραστ ή χουζάμ ή ότι άλλο.Τώρα χάνεις χρόνο να κατανοήσεις πράγματα που είναι δύσκολο να το κάνεις μόνος σου.Βέβαια δεν ξέρω σε τί επίπεδο είσαι απλά σε βλέπω βαζανίζεσαι να βγάλεις άκρη.

2 «Μου αρέσει»

Καλά πρακτικά αυτό κάνω φίλε κι εγώ. Σίγουρα μπορείς να τα μάθεις και χωρίς να ξέρεις αν είναι ραστ ή οτιδήποτε. Απλά το σκεπτικό μου -και για αυτό μπήκα στη διαδικασία να πάρω τα 2 βιβλία και να διαβάσω μόνος- είναι ότι αν ξέρεις το υπόβαθρο θα τα παίζεις πιο σωστά. Το βασικότερο, θα ξέρεις ΤΙ παίζεις και κατ’ επέκταση θα έχεις πιο όμορφο ηχητικό αποτέλεσμα.
Αυτό που είπες το σκέφτηκα και ο ίδιος κάμποσες φορές αλλά είπα να το προσπαθήσω αρχικά και όπως βγει. Αν δω ότι δεν πάει θα τα παρατήσω, αλλά θα μ άρεσε να μπω σε αυτό το τρυπάκι. Μετά ανοίγεις και άλλα παράθυρα με τα ταξίμια, τους συνδυασμούς, το κατάλληλο ντουζένι ανα δρόμο. Και όλα αυτά τα τελευταία με ενδιαφέρουν για πιο μετά οπότε θέλω όσο μπορέσω να πλησιάσω

Ναι αλλά μην πας ή του ύψους ή του βάθους:

Σίγουρα με λίγη θεωρία καταλαβαίνεις καλύτερα τι παίζεις, αλλά αυτό προϋποθέτει να έχεις παίξει πρώτα!

Η θεωρία περιγράφει την πράξη. Άρα η πράξη προηγείται.

Μια λογική σειρά είναι: πρώτα μερικά κομμάτια, σκέτο παίξιμο ή, το πολύ, μαζί με θεωρία όχι περισσότερη από το «αυτό είναι ραστ, εκείνο χιτζάζ». Και μετά, αφού έχεις μαζέψει ένα άλφα ρεπερτόριο εκκίνησης, ν’ αρχίσει και η θεωρία και να συνεχίσουν οι δυο τους παράλληλα.

(Μην ξεχνάς ότι «σκέτο παίξιμο» δε σημαίνει μόνο κομμάτια. Έχεις να μάθεις πενιές, ρυθμούς, ασκήσεις, ένα κάρο πράματα. Αν από πάνω απ’ όλα αυτά φορτώσεις και τη θεωρία, δε θα 'ναι λίγο υπέρογκος ο φόρτος;)

Καλά, δηλαδή έτσι μου φαίνεται εμένα τώρα που το συζητάμε και είμαι έξω απ’ τον χορό. Μπορεί και να μην είναι έτσι, μια κουβέντα λέω…

3 «Μου αρέσει»

Συμφωνώ με τον Περικλή (έτσι δεν σε λένε @pepe? Με τα κομμάτια θα δεις άλλα πράγματα ρυθμό πενιά κτλ.
Οι δρόμοι που λες και τα ταξίμια πιστεύω είναι αρκετά βήματα παραπέρα.Βέβαια δεν ξέρω σε τί επίπεδο είσαι.Εγώ είμαι εντελώς αρχάριος αλλά πλάκα στην πλάκα έχουμε κάνει γύρω στα 23 κομμάτια με το δάσκαλο…που αν μου το έλεγες πριν ξεκινήσω μαθήματα δεν θα το πίστευα και την πενιά ακόμα την ψάχνω.
Να σου πω και κάτι για πλάκα και ελπίζω να μην το πάρει στραβά ο δάσκαλος αν δει το post.
Έτσι και εγώ ξεθάρεψα μια μέρα σαν εσένα και του λέω του ανθρώπου θα κάνουμε κανένα τραγουδάκι του Κηρομύτη?Με κοίταξε χαμογέλασε και μου είπε πολύ ευγενικά άστα για αργότερα αυτά Λάμπρο οπότε έκατσα στο καβούκι μου :joy:.
Το τελευταίο στο έγραψα για να καταλάβεις ότι ένας δάσκαλος ξέρει τί πρέπει να μάθεις,πότε θα το μάθεις και γιατί θα το μάθεις.
Επίσης ένας δάσκαλος διορθώνει λάθη που εσύ δεν τα καταλαβαίνεις.Και τώρα να άρχιζες μαθήματα που λέει ο λόγος δεν θα σε συμβούλευα να πας σε έναν και να του πεις θέλω να μάθω τους δρόμους…άστον αυτόν να σε κατευθύνει.

2 «Μου αρέσει»

Μάλλον έτσι θα γίνει θα μάθω κι άλλα κομμάτια να εξασκηθώ περισσότερο και θα πιάσω το θέμα αργότερα. Γενικά στο θέμα δρόμων εσύ pepe και ο Νίκος λίγκα ήσασταν αυτοί που μ δώσατε τις πιο πολλές οδηγίες οπότε θα το ακούσω.

@Lambros.L Λάμπρο κι εγώ αρχάριος είμαι, έβγαλα γύρω στα 10 κομμάτια και τώρα ψάχνομαι για το επόμενο. Δεν βοηθάνε και οι υποχρεώσεις και έμεινα πίσω, έχω να ασχοληθώ με νέο κομμάτι αρκετό καιρό.
Σίγουρα θα σε κατευθύνει ένας δάσκαλος απλά μιας και δεν έχω έλεγα να κάνω κάτι έξτρα, πέρα απ τα κομμάτια. Μάλλον όμως είναι νωρίς από ότι βλέπω από τις γνώμες των υπολοίπων. Γενικά όσα είπες σχετικά με το δάσκαλό σου τις συμβουλές και αυτά που θα σου μάθει συμφωνώ σε όλα.

Πλάκα πλάκα κι εγώ σκεφτόμουν μπας και έπιανα του βάβουλα τη γούβα ή τον παμεινώντα χαχαχα. Να τα αφήσω δηλαδή; :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:
ΥΓ: Κρίμα πάντως αν έμενα Αθήνα θα έκανα την προσπάθειά μου και θα επέλεγα τον Νίκο @liga_rosa ως δάσκαλο, θα πρέπει να το πω αυτό. Ακόμη και απρόσωπα και μέσω μηνυμάτων από την πρώτη στιγμή ήταν σημαντική ο βοήθειά του σε διάφορες απορίες και θαυμάζω τη γνώση σου Νίκο, όπως και ότι όλες αυτές οι συμβουλές δόθηκαν τυπικά σε έναν ‘‘άγνωστο’’ που αποφάσισε να αρχίσει ένα όργανο.

2 «Μου αρέσει»

Δεν χάνεις τίποτα με το να το δοκιμάσεις.Εγώ ένα παράδειγμα έφερα απλά,δεν ξέρω τον βαθμό δυσκολίας των τραγουδιών του Κηρομύτη.
Ο @liga_rosa είναι πολύ καλό παληκάρι.Ήρθε καλοκαιριάτικα να πάμε να δούμε μπουζούκια και ας μην με ήξερε.
Από πού είσαι Γιάννη?

2 «Μου αρέσει»

Θα ακούσω τις γνώμες των πιο έμπειρων. Το θέμα είναι να κάνω κάτι με απώτερο σκοπό τη βελτίωση, κάθε πράμα έχει την ώρα του συμφωνώ εδώ.
Από Βέροια είμαι Λάμπρο

γιάννη και λάμπρο, σας ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια! αγαπάω πολύ το φόρουμ, και όπως όταν πρωτοήρθα με βοήθησαν πολλοί εδώ μέσα χωρίς να με ξέρουν (και συνεχίζουν ακόμα), έτσι συνεχίζω κι εγώ το γαϊτανάκι.
παρεπιμπτόντως, από κερομύτη ο βάβουλας είναι μια χαρά για κομμάτι στο ξεκίνημα. αλλά ο δάσκαλός σου ξέρει καλύτερα.

2 «Μου αρέσει»

Γιαυτό του λέω να το δοκιμάσει το τραγουδάκι.Δεν χάνει τίποτα.
Βέροια Θεσσαλονίκη δίπλα είναι.Φαντάζομαι θα έχει αρκετούς δασκάλους.Από φθινόπωρο βάλε μπρος για δάσκαλο.

1 «Μου αρέσει»

Αφού δεν πρόκειται να βρεις δάσκαλο παρά μόνο για διαδικτυακό μάθημα (τώρα στα κοντά τουλάχιστον), τι σε νοιάζει η απόσταση;

(Επ’ ευκαιρία, ένα σχόλιο για το πρόβλημα της ετεροχρονισμένης μετάδοσης στα διαδικτυακά μαθήματα:

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί θεωρείται τόσο πρόβλημα το να μην μπορεί να παίξει ο μαθητής μαζί με τον δάσκαλο. Εγώ παιδιά, με την τσαμπούνα, είμαι εκ των πραγμάτων -αμετάκλητα και ανεπανόρθωτα- σε άλλον τόνο από οποιονδήποτε άλλο με τσαμπούνα, πλην σπανίας συμπτώσεως. Δύο τσαμπούνες δεν παίζουν μαζί, ούτε στο μάθημα ούτε αλλού. (Καλά, τώρα τελευταία υπάρχει μια μόδα με το Λα του κουρδιστηριού, αλλά αυτό είναι πολύ πρόσφατο.) Επομένως, ποτέ κανείς σ’ ένα μάθημα δε φαντάστηκε ότι θα ήταν καλύτερα να γινόταν και το αδύνατο, να παίζαμε μαζί. Έτσι κι αλλιώς, το άπαν στη μουσική είναι να ακούς. Δύο μαζί, ούτε τον εαυτό σου ακούς τόσο καλά ούτε τον άλλον. Όλο το σκεπτικό λοιπόν του μαθήματος είναι δομημένο σε μία βάση στην οποία δεν περιλαμβάνεται η δυνατότητα, ούτε καν η ιδέα, για παίξιμο μαζί. Γίνεται ωραιότατα!

Άσε που, σε διαδικτυακό μάθημα χωρίς προβλήματα ετεροχρονισμού, θα ήθελες κι εγώ δεν ξέρω πόση ώρα να ρυθμίζεις τις σχετικές εντάσεις για ν’ ακούς -όσο μπορείς- και τον εαυτό σου και τον άλλον.

Εκτός βέβαια αν μιλάμε για ετεροχρονισμένο ήχο σε σχέση με την εικόνα. Εκεί ναι, έχουμε πρόβλημα.)

Όχι… Το άπαν είναι, να παίζεις! Κι αν δεν μπορείς να παίζεις, η παρηγοριά είναι να ακούς, τουλάχιστον.

1 «Μου αρέσει»