Κόλλημα Κολάτζας

παιδια καλησπερα,εχω τελειωσει το σκαφος και δεν μπορω να κολλησω την κολαντζα,υπαρχει καμια πατεντα για να κολληθει σωστα?η κατασκευη του σκαφους ηταν πιο ευκολη απ οτι νομιζα αλλα η κολαντζα με εχει πεθανει.

καλημερα…
Χθες, προχθες ειδα τον τροπο… Δε φανταζεσαι τι εργαλεια χρησιμοποιηθηκαν… Φοβήθηκα μολις είδα το σκαφος… Ειχε γίνει σαν αστακος…

Οπως ειπα και σε εναν αλλο φίλο σε αλλο θεμα (μηπως ησουν εσυ; Ρωταγε για την κατασκευη σκαφους ) κανε λιγακι υπομονη. Μεσα στο ΣΚ θα δεις τον τροπο… :089:

Για περισσότερες βεβαια πληροφορίες θα σε ενημερωσει ο αρμόδιος που μου εδειξε και εμενα… (Δεν εχω ιδεα απο κατασκευες, δεν ασχολουμε με κατασκευη. Απλα είδα λιγακι τη διαδικασία) :063:

φιλε georgalasg περιμενω με αγωνια.καπου διαβασα για κατι ελατηρια και κατι λαμαρινες,μηπως ειδες κατι παρομοιο?

ελατηρια οχι. Κατι σφηνες ειδα και πολλους σφικτήρες…

Ο αρμόδιος σιγουρα εχει δει το μηνυμά σου και θα σου απαντήσει… Αν και νομίζω θα σε καλυψει αυτο που θα δεις…
Λιγο υπομονή μονο…

Εδώ ο μάστορας μας δείχνει έναν τρόπο λυγίσματος της κολάντζας, που μετά από αυτό το στάδιο θα κολληθεί με κόλλα σφικτήρες και κάποιες σφήνες. έτσι νομίζω τουλάχιστον. Πάντως θα χρειαστεί ελάχιστος κόπος μετά από το μαστορικό και έξυπνο τρόπο λυγίσματος, που μάλλον θα αφήσει την κολάντζα κάποιες ώρες πάνω στο καλούπι με τους σφικτήρες και τα καρφάκια να αποκτήσει μόνιμη φόρμα, δηλαδή να ξαποστάσει και να ηρεμήσει το ξύλο, από την κατεργασία του λυγίσματος.https://www.youtube.com/watch?v=v_-1zeG21jk

Καλημερα.

Το θεμα φαινεται να ειχε μεινει χωρις απαντηση αλλα η συνεχεια ειχε δωθει στο παρακατω λινκ. Το βαζω για να υπαρχει και εδω

1 «Μου αρέσει»