σκαφος στα τελειωματα

μου εμεινε η κολαντζα και τα πλαιναρακια.πως το βλεπετε?

Mη μου πεις ειναι το πρωτο σου γιατι θα πηδηχτω απ το παραθυρο.Μπραβο τι ξυλο ειναι?

ναι το πρωτο ειναι.το ξυλο ειναι βρασμενη βαμενη καρυδια

Μαστορα δεν μπορει… καπου μαθητευσες. Εκτος κι αν το παιδευεις χρονια και ειναι το πρωτο καλο τελειωμενο.Η εκτος κι αν εισαι διανεια.Μπραβο και παλι

Κωστα για να το κανω αυτο το σκαφος εχω πεταξει τουλαχιστον 3 σκαφη και πολες ωρες παιδεματος αλλα απο τα λαθη τελεικα εχεις αποτελεσμα ο επιμενων νικα λενε.τα υπολοιπα δε ξερω πωσ θα τα κανω!

φίλε Παύλο πολύ καλά τά πήγες μέχρι εδώ καί εύθασες στό ποιό δύσκολο μέρος τού σκάφους . Εάν διάβαζα τό ποστ σου ,εχθές κόλησα κολάντσα μιά πού είσαι σαλονικιός θά σού έλεγα νά έρθης γιά νά δείς πώς κολιέτε η κολάντσα . Κατ αρχήν πρέπη τό ξύλο νά κοπή ατά 2μμ ισόπαχα τό φάρδος περίπου 125μμ καί τό μάκρος περίπου500μμ . Θά κάνης ένα πατρόν μέ χαρτόνι στό σκάφος επάνω προσοχή στό πατρόν γιατί έχη οριζμένες καμπύλες από τήν κάτω μεριά καί αφού βεβαιωθής ότι τεριάζη επάνω στό σκάφος θά κόψης τό ξύλο σύμφωνα μέ τό πατρόν. θά τήν λυγίσης καλά στή μέση στό κέντρο δηλαδή δέν θέλη λύγιζμα πολύ καί αφού τήν λυγίσης μέ μία αυτοκόλητη ταινία πιάστην στίς δύο άκρες μέ λίγη κλίση πρός τά μέσα καί άστην κανά δυό μέρες έτσι μέχρι νάφύγη η υγρασία καί νά πάρη τήν φόρμα της. μετά έμπα εδώ http://www.luthier.gr/index.php?topic=40.msg306#msg306 καί θά δείσ πώς κολιέται

Γεια σας για την κολαντζα ο ευκολοτερος τροπος ειναι αυτος
http://www.luthier.gr/index.php?topic=254.msg2314#msg2314

για σας και απο εμενα ευχαριστω για τις συμβουλες το σκαφος το καταφερα με παιδεψε αλλα το εκανα τωρα θελει ξεκαλουπομα θα βαλω φωτο.για τα υπολοιπα που ελεγα πιο πανω ενοουσα το καπακι,μανικι και ολα τα συναφι μεχρι το σκαφος καλα ηταν τωρα τι γινετε?

ετοιμο το σκαφος!

Κοιτα να δεις κατι πραγματα…εφτιαξες ολο το δυσκολο και κολησες στο ευκολο.Αλλα αφου δεν κατεχεις οπως λες, σιγουρα ειναι βουνο.Τι να πω? Εγω νομιζω με πολυ ψαξιμο εδω μεσα και στο αλλο το site που ειναι μονο για οργανα και κατασκευες, σε λιγο καιρο θα μεγαλουργεις.Αυτα…

Ομορφο το σκάφος σου τώρα θεωρητικά θα δουλέψεις πάνω σε λεπτομέρειες γιατί πιστεύω πως αυτές κάνουν την διαφορά.
Παράδειγμα κάποια τμήματα των φιλέτων δεν φαίνονται , επειδή δεν γνωρίζω αν έχεις τρίψει το σκάφος και πόσο ίσως πρέπει να κολήσεις ισομήκη φιλέτα σ’αυτά τα τμηματα που δεν φαίνονται
φιλικά