Οδηγίες βίντεο κατασκευής σκάφους τζουρά

Καλησπέρα.

Πριν από αρκετό καιρό είχα αναρτήσει ενα θέμα με μία ιδέα για να φτιάξουμε κάποιες οδηγίες βίντεο για την κατασκευή μπουζουκιού.

Πριν από ένα περίπου μήνα σε ταξίδι μου στην Αθήνα πέρασα από την Κόρινθο και γνώρισα τον κ. Ανδρέου, ο οποίος είναι ερασιτέχνης οργανοποιός και ανεβάζει κατά καιρούς στο bloq του, αλλά και στο youtube βιντεάκια με δικές του κατασκευές…

Συζητήσαμε διάφορα και αποφασίστηκε να φτιάξουμε ένα βιντεάκι με οδηγίες κατασκευής σκάφους. Περισσότερο θα ήταν η προσπάθεια της κατασκευής καθώς θα ήταν η πρώτη φορά που θα επιχειρούσε ο κ. Δημήτρης να φτιάξει σκάφος…

Τη μέρα εκείνη τραβήξαμε λίγες φωτογραφίες και βίντεο και φυσικά δεν προλάβαμε να μαζέψουμε το υλικό που θέλαμε…

Στη συνέχεια ο κ. Δημήτρης μου έστελνε κάθε βδομάδα βιντεάκια και φωτογραφίες που τράβαγε με το κινητό του. Το αποτέλεσμα είναι αυτό που βλέπετε παρακάτω…
Η ποιότητα της εικόνας δεν είναι η καλύτερη δυνατή όπως είπα γιατί είναι τραβηγμένα με κινητό. Βέβαια, βλέπεται άνετα…

Σίγουρα θα υπάρχουν λάθη. Αλλά είναι μία καλή αρχή για κάποιον που θα αποφασίσει να φτιάξει ένα σκάφος…

Περισσότερα θα σας πει ο κ. Ανδρέου όταν δει το θέμα. Εγώ είμαι παντελώς άσχετος με το αντικείμενο…
Ελπίζω να σας βοηθήσουν οι οδηγίες…

πολυ δυνατο το βιντεακι,και το χειροκροτημα στο τελος ολα τα λεφτα χεχεχεχε!!!μπραβο και στους 2 σας!

Μπράβο παιδιά ωραία δουλειά κάνατε!Με το καλό και το δεύτερο επεισόδιο!!!

Ωραίο βίντεο!
Μπορείς να μου πεις ποια είναι τα ταξίμια που το ντύνουν; Πέρα από το 1ο του Τσομίδη και το τελευταίο του Τρίγκα

Λοιπόν φίλε Δημήτρη ότι και να πώ είναι λίγο. Το όλο εγχείρημα είναι εξαιρετικό. Εϊμαι τυχερός που είμαι από τους ελάχιστους που έχω δει τα βιντεάκια και τις φωτογραφίες αμοντάριστα στην διάρκεια της κατασκευής. Το βίντεο όμως είναι εξαιρετικό. Νομίζω ότι είναι ότι καλύτερο για όλους τους ερασιτέχνες που ξεκινούν και πραγματικά πελαγοδρομούν συνήθως χωρίς βοήθεια, χωρίς βιβλιογραφία χωρίς καμμία βάση για να πατήσουν. Αξιέπαινη η προσπάθεια.
Δημήτρη εύγε, πάντα τέτοια και εις ανώτερα. Σύντομα θα πιούμε καμμια ρακή να γνωριστούμε κι από κοντά.
Εύγε και στον κυριο Γεωργαλά για την παραγωγή του πολύ ωραίου βίντεο και για την χιουμοριστική έναρξη και τέλος. Η ζωή θέλει χιούμορ για να την αντέξουμε όπως την καταντήσαμε.

καλησπερα.
Και το προτελευταίο είναι του Tρίγκα.
Το δευτερο και το τρίτο να σας πω την αληθεια δε το θυμαμαι.
Θα σας πει ο Δημητρης που τα επελεξε… Και αυτο απο καποιον σύγχρονο είναι …

Το τελος του βίντεο είναι ζωντανη ηχογραφιση απο τη σκάλα του Μιλάνου. Ειναι ο κυρ Νίκος. Αυτο ελεγε παντα στο τελος. Το είχα ηχογραφίσει γύρω στο 1998 και το είχα ανεβασει στο sealabs.

Δημήτρη περιμένω τα επόμενα… Ποιο θα είναι το θεμα;

Αυτό πάει να πει μεράκι!!! Μπράβο ρε παιδιά!!! Μπράβο!!!

Σας ευχαριστω!

Πριν καποιους μηνες επικοινωνησε ο Γιωργος μαζι μου και μου ειπε την ιδεα να φτιαξουμε
καποιο βιντεο με την κατασκευη ενος οργανου!
Του ειπα οτι ειμαι προθυμος σε κατι τετοιο τονιζοντας οτι καλυτερα
θα ηταν να γινει με καποιον επαγγελματια οργανοποιο!

Μετα απο καποιο διαστημα ο Γιωργος περνουσε απο την πολη μου
και επι τη ευκαιρια γνωριστηκαμε και απο κοντα!
Την ημερα εκεινη δουλευα πανω στο σκαφος τζουρα και ο Γιωργος τραβηξε ενα βιντεο
και μας ηρθε η ιδεα να φτιαξουμε ενα βιντεο με κατασκευη σκαφους!
Ηταν κατι που εφτιαχνα για πρωτη φορα και δεν ηξερα και αν θα τα καταφερω!
Απο το αποτελεσμα ειμαι πολυ ικανοποιημενος, νοιωθω σαν να εφτιαξα ενα οργανο ολοκληρωμενο!
Καποια λαθη εγιναν και με δυσκολεψαν αρκετα. Το καλουπι ηταν αρκετα καμπυλωτο και επρεπε
στο σημειο της κολαντζας οι δουγιες να ξεκινησουν απο πιο ψηλα για να καμπυλωνουν πιο ευκολα!

Επισης να πω οτι το χαραγμα της δουγας το εκανα καθαρα και μονο για να μαθω πως γινεται!
Δεν ειχα δει πουθενα τον τροπο και μετα απο πολυ σκεψη οπλιστηκα με θαρρος και το εκανα!

Σημερα ειδα και εγω το βιντεο ολοκληρωμενο και εντυπωσιαστηκα απο την
δουλεια που εχει κανει ο Γιωργος και τον ευχαριστω πολυ!
Ευχομαι να βοηθησει καποιους να παρουν μια ιδεα πως γινεται η κατασκευη του σκαφους!
Δεν υπαρχει καποιο αναλογο βιντεο και χαρη στην ιδεα του Γιωργου πραγματοποιηθηκε!

ΥΣ Το αφιερωνω στον Βαγγελη που με βοηθησε σε πολλα σημεια!!!

ΥΣ1 Τα ταξιμια τα βρηκα στο you tube και ειναι ενος καταπληκτικου παιχτη και δασκαλου που δεν γνωριζα!
Λεγεται Μακρυδακης Θοδωρος http://www.youtube.com/watch?v=xCq9lVmC7g4

…ο οποίος Θοδωρής είναι γιος του μεγάλου μπουζουξή [b]Στέλιου Μακρυδάκη[/b].

Δημήτρη ευχαριστώ για την αφιέρωση, αλλά όπως σου έχω ξαναπεί στο θέμα βοήθειας υπερβάλεις. Όπως και να έχει σε ευχαριστώ πολύ και πάντα τέτοια ωραία και χρήσιμα πράγματα.

Δημήτρη,πολλά μπράβο.Πρέπει να ξέρεις πως η βοήθειά σου είναι πολύτιμη και για μένα το blog σου είναι “σχολείο”.Να΄σαι καλά και πάντα τέτοια.