Οδηγίες video για κατασκευή μπουζουκιού

καλησπέρα

Εδω και δυο τρεις μερες έχω βρει καποια video tutorial κατασκευής κιθάρας. Ειναι πραγματικα παρα πολύ καλά . Ειναι 13 ώρες και δείχνουν την κατασκευή απο την αρχή μεχρι το τέλος με απιστευτες λεπτομέρειες… :110:

Ετσι μου ήρθε μια ιδεα και την προτείνω…
Γιατί να μην υπάρχουν και για το μπουζούκι; Βλεπω οτι υπάρχουν δυο τρια ατομα που εχουν φτιάξει site με οδηγίες και που προφανως δεν εχουν πρόβλημα να διαδώσουν τις γνώσεις τους. Γιατί να μην τα τραβηξουμε video και να κανουμε μια ωραία έκδοση με video - tutorial για το αγαπημενο μας όργανο;

Τωρα θα μου πείτε εξω απο τον χορό ωραια είναι. Εσυ δεν εχεις ιδεα και προτείνεις. Αλλος θα τραβήξει το μανίκι … Αληθεια είναι αυτο. Εγω δε ξερω να βιδωσω ουτε βίδα. Αλλα ειμαι διατεθιμενος να βοηθησω οπως μπορω…
Πχ εχω ασχοληθεί παρα πολυ με επεξεργασία video και μοντάζ. Εχω καλή κάμερα, οπότε θα μπορουσα να βοηθησω ετσι… Μενω βεβαια καλαμάτα, αλλα καποια ΣΚ δεν ειναι πρόβλημα…

Τι θα λεγατε; Υπαρχει καποιος που ενδιαφερεται να “δουλεψει” και να βγει κατι αξιόλογο;

Μια πρόταση είναι, αλλα νομίζω ότι είναι εφικτό… :088:
Νομίζω οτι αυτό θα είναι η μεγαλύτερη βοήθεια στους ερασιτέχνες οργανοποιούς…

Μπορείς να παραθέσεις τα βίντεο αυτά για την κιθάρα;

Μια παρουσίαση που βρήκα στο youtube είναι η παρακάτω…
Φοβάμαι ότι δεν είναι σωστό να δοθούν λινκ καθώς σιγουρα υπάρχουν πνευματικά δικαιώματα σε αυτό το dvd…

http://www.stewmac.com/shop/Video,_DVD/Acoustic_guitar_building/A_Master_Class_In_Acoustic_Guitar_Making.html

//youtu.be/HW1Fp0LFM_I

Σου στελνω πμ για το αλλο θεμα που είπαμε…

Πάρα πολύ ωραία ιδέα!!! Και εγώ προσφέρομαι για να βοηθήσω. Φυσικά όχι στην κατασκευή (γιατί δεν έχω ιδέα), αλλά μπορώ να κάνω λήψη με ψηφιακή βιντεοκάμερα, το μοντάζ και ότι άλλο χρειαστεί. Μένω Θεσσαλονίκη αν ενδιαφέρεται κάποιος στη συμπρωτεύουσα!
Ως πληροφορικός κάτι μπορώ να κάνω!

Ωραια ιδεα! Μπορεις να παρεις και σβαρνα τους οργανοποιους, να τους ρωτησεις και να το υλοποιησεις! Μη σου να πω να το κανεις και ντοκιμαντερ (λεμε τωρα και κανα τρελο!)…

ορεξη υπάρχει…
Να δουμε αν θα βρεθουν οι κατάλληλοι για να το ξεκινησουμε…
Οσο για το ντοκιμαντερ, οι γνωσεις υπαρχουν. Τουλαχιστον οτι αφορά τους υπολογιστες, μονταζ κλπ
Χρονος υπαρχει, χρημα οχι. αλλα σιγα σιγα… ολα γινονται…

Ποσο χρημα να θελει πια;; Πας με τις καμερες (εδω σημαινει οτι το χρημα ειχε πεσει πιο παλια,χοχο) στους μαστορες που εχεις συμφωνησει, ξεκινας την κουβεντα, τραβας βιντεο και μετα μονταρεις… Χρονο θελει και μαλιστα πολυ…

πολύ βενζίνη για να πας καμια 10ρια φορες στην Αθηνα απο την Καλαμάτα… :106:
(εκτος αν βρεθει καποιος πιο κοντα)
Και εναν υπολογιστή καλό γιατι αυτος που εχω με δυσκολια επεξεργαζεται SD. :106:
και εγω εχω βλεψεις για full HD… :112:
Προβολεις για να φαινονται οι λεπτομερειες καλά… και πολλά αλλα για να γίνει καλη δουλεια…

Τα τελευταια βεβαια θα τα κοψει ο προυπολογισμός…
Και σε ολα τα αλλα θα φαω παντόφλα απο τη γυναικα… Αλλα θα το συνδιασουμε με εκδομουλες… :089:

Xαχα, οντως καποια μικροπραγματακια δεν τα πηρα υπ’οψιν. Παντως σιγουρα καποιος θα το κανει για επαγγελμα και θα μπορει να βοηθησει! Και το “γυρισμα” σου προτεινω να το κανεις την προηγουμενη, ή την επομενη (αν δεν εχεις πιει και πολυ, χεχε) απο καποια ρεμπετοσυναντηση…

kalispera palikaria poli orea idea kego mesa …fiaxno kati organakia ke exo poles apories ke opios theli me ti siramou na boithiso ke go …signomi gia ta gramata ala de ginete alios

καλημερα και καλώς ήρθες
Να σαι καλά για τη βοηθεια. Μαλλον είσαι λιγακι μακρυα αλλα υπάρχει και το ιντερνετ. Φανταζομαι καμερα θα εχεις…

guvs ειδες πως ανεβαινουν τα εξοδα βενζίνης; :019:

kalimera…ke bebea exo kamera ke exo poli eleftero xrono …

pastragoulos υπάρχει μία σελίδα που μετατρέπει τα greeklish σε ελληνικά. Σε παρακαλώ προσπάθησε να το χρησιμοποιείς στα μηνύματά σου.

KALIMERA PEDES EFXARISTO POLI GIA TO LINK PROSPATHO NA TO KATALABO POS DOULEBI …GIATI EIME LIGO ARXARIOS …POLI//////ME TON YPOLOGISTI TA LEME…EIME APIKO…

καλημερα
Σας εχω στειλει και ενα προσωπικό μηνυμα. Ελπιζω να το βρειτε…

Οσο για το λινκ ειναι πολυ ευκολο
Γραψτε το κειμενο οπως το γραφετε, πατηστε μετατροπη και αυτοματα γινεται ελληνικα
Μετα με το ποντικι το μαρκαρετε. Αριστερο κλικ και το σερνετε χωρις να αφησετε το κουμπι. μετα δεξι κλικ αντιγραφη.
Και το βαζετε εδω με δεξι κλικ και επικόλληση

καλησπέρα το κατάλαβα ευχάριστο

καλησπέρα θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση,σε κάποιον που ξέρει.είναι σωστό να “τιμασο” τι “ταστιερα”,να τις καρφώσω τα “ταστα”,και μετά να τι κολλήσω,η είναι λάθος και γιατί;; ευχάριστο

άσχετο αλλά μήπως είναι καλύτερα τα “γκρικλις” από το αποτέλεσμα της αυτόματης μετατροπής τους σε “γκρικς”;

Θα μπορούσες να έχεις την ταστιέρα χαραγμένη προτού την κολλήσεις αλλά όχι με τα τάστα.

  1. Για να τοποθετηθούν τα τάστα θα πρέπει να υπάρχει ‘‘ψύχα’’ στο μπράτσο.
  2. Είναι πολύ πιό εύκολο και πρακτικό να τα τοποθετήσεις μετά
  3. Εάν έχεις τα τάστα πάνω στην ταστιέρα είναι δύσκολο να την κολλήσεις.
  4. Αφού έχει κολληθεί η ταστιέρα, θα χρειαστούν ίσως διορθώσεις όσο αφορά την καμπυλότητα.

ευχάριστο κύριε κώστα πολύ ωραία εξήγηση