Κούρδισμα και παίξιμο ούτι

ΝΑΙ ! δηλαδή θα παίξεις πάνω στην 2η χορδή ΛΑ-ΣΙb-ΛΑ-ΣΟΛ(3η χορδή)
Το κομμάτι είναι Νιχαβέντ άρα η τονική του είναι η θέση Ραστ στην 4η χορδή (με το 3ο δάχτυλο) .
Στην πραγματικότητα για να μην μπεις στην λογική των τρανσπόρτων πρέπει να αποτυπώσεις στο ούτι αυτές τις θέσεις και να τις διαβάζεις σαν διαστήματα στο πεντάγραμμο

δηλαδή η νότα ΣΟΛ στο πεντάγραμμο είναι η θέση Ραστ στο ούτι σου
π.χ. η Νότα ΛΑ στο πεντάγραμμο είναι η θέση Ντουγκιάχ στο ούτι σου (3η ανοιχτή χορδή) κλπ

Θα ηθελα να ρωτησω κατι και βρηκα το θεμα καταληλο. Ηρθε στα χερια μου για μαζεματα , ενα φτηνο ουτι μιας φιλεναδας.Η φιλη μου ειπε απ την αρχη…Κωστα επανω σε μερικα απο τα κλειδια εχω κολημενα σελοτειπ με τις νοτες για να μην μπερδευομαι. Μην τα ξεκολησεις σε παρακαλω.Ετσι κι εκανα. Παρατηρησα ομως οτι στο πανω αριστερο κλειδι, εκει που μπαινει η μονη χορδη ( μπαμ που λενε) εχει γραψει LA 1 … Αυτο σημαινει οτι υπαρχει κουρτισμα που ξεκιναει με λα την μπασα, αλλα οσο κι αν εψαξα δεν βρηκα κατι αναλογο. Πηρα λοιπον την ιδια τηλεφωνο να μου πει και δεν ηξερε διοτι εχει χρονια να παιξει. Της το κουρτιζε λεει ο γνωστος Αρμενης ουτιστας της Βιταλη, ο οποιος της παρεδιδε μαθηματα. Ρωταω λοιπον…μηπως υπαρχει καποιο Αρμενικο κουρτισμα που ξεκιναει με την μπασα σε LA? Kι αν υπαρχει , κανουν οι τουρκικες χορδες που αγορασα για να του βαλω. Ευχαριστω…

Το θέμα είναι τι κούρδισμα έχουν οι άλλες χορδές εκτός της Λα.
Αν πχ. η 6η χορδή στα πρίμα είναι ΦΑ (ή και Σολ) τότε υπάρχει μία εξήγηση
αρμένικο κούρδισμα δεν έχω ακουστά να υπάρχει.

Τελικα βρηκα ακρη και σορυ αν εβαλα μερικους να σπαζοκεφαλιασουν. Το κλειδι γραφει La2 κι ενοει την δευτερη χορδη απο πανω προς τα κατω, αλλα εγω λογο πρεσβυοπιας…
εξανολουθω ομως να μη μπορω να εξηγησω οτι αφου προκειτε για την δευτερη χορδη του οργανου, την εχει πιασει στο πρωτο κλειδι. εκει που θα επρεπε κανονικα να ηταν πιασμενη η μπασα MI. Oπως και ναχει σας ευχαριστω

Προφανώς σε προηγούμενο σέρβις τα κλειδιά ανακατεύτηκαν!