Κουρδιστήρι χωρίς κουμπί

Καλησπέρα στην παρέα
Έχω ένα κουρδιστήρι μανταλάκι εδώ και καιρό και έχω χάσει το κουμπί .μήπως υπάρχει κάποιος τρόπος να το φτιάξω ? Είναι καλό και δεν θέλω να πάρω άλλο
Ανεβάζω και μια φωτογραφία

Μπορείς να ρωτήσεις στο μαγαζί που το πήρες, η σε κανένα τζιμάνι ηλεκτρονικό -αν και τέτοια μαραφέτια δεν είναι κατασκευασμένα για να επισκευάζονται, ακόμα και τα σχετικά ακριβά.
Πάρε ένα διαπασών διχάλα, δεν σπάει δεν χαλάει και εξασκείς το αυτί σου!

Έσπασε το πλαστικό κουμπί, έχασες το κομμάτι που εξέχει έξω από την τρύπα και έμεινε το κομμάτι μέσα στην τρύπα; Η βγήκε ολόκληρο το πλαστικό;

Στην πρώτη περίπτωση ίσως να μπορείς να κολλήσεις ένα κομματάκι από οποιοδήποτε υλικό από πάνω. Στη δεύτερη περίπτωση, τι υπάρχει από κάτω, πλαστικό, λάστιχο, τυπωμένο κύκλωμα; Αναλόγως, ίσως ένα κομματάκι από το κατάλληλο υλικό κομμένο στο κατάλληλο σχήμα να κάνει τη δουλειά με λίγο σελοτέιπ απέξω;

το κουμπάκι ήταν από καουτσούκ δεν έχει κάτι άλλο από κάτω . ίσως δοκιμάσω να κόψω μία γομολάστιχα …

ναι τα τζιμάνια του καταναλωτισμού τα χουν σκεφτεί όλα αλλά επειδή δεν τους έχω και σε πολλή εκτίμηση έλεγα μήπως και το σώσω…

ΥΓ σε πρώτη φάση έκοψα την γομολάστιχα αλλά δεν φαίνεται να κάνει κάτι μάλλον είναι νεκρή η μπαταρία όταν την αλλάξω θα επανέλθω

Με το διαπασών διχάλα δεν κουρδίζεις μέσα στην φασαρία όμως

Ούτε σε νοιάζει κιόλας, γιατί αν δεν ακούς εσύ το φάλτσο σιγά μην το ακούσει ο άλλος παραπέρα :grin:

Αν κρατάς το διαπασών στα δόντια και ακουμπάς το αφτί σου στο ηχείο του οργάνου, κάτι γίνεται.

(Δεν είναι αστείο, στα δόντια κάνει καταπληκτικό ηχείο, χώρια που δεν έχεις και άλλο τρόπο να το κρατήσεις όταν ταυτόχρονα κουρδίζεις.)

1 «Μου αρέσει»

Αν και αργοπορημένα πήρα μπαταρία .Δεν φαίνεται να κάνει κάτι…Αν και δεν καταλαβαίνω γιατί σε ένα συρτάκι το είχα αφού έχασα το κουμπί …τέλος πάντων ευχαριστώ για την βοήθεια

Τελικά κατάφερα να το ανοίξω και άναψε ! Αλλά τώρα μου βγάζει ένα μηδενικό και δεν μπορώ να καταλάβω τι σημαίνει .το βαλα πάνω στην κιθάρα να κουρδισει αλλά τίποτα… Αφήνω μια φωτό


Δεν βρήκα το φυλλάδιο οδηγιών και κάνω μια αναζήτηση μπας και το βρω

Υγ : Για να μην γράφω όλη την ώρα και ζαλίζω κατάφερε και δούλεψε . Ευχαριστώ για την υπομονή σας στα κολλήματα μου .

μήν είναι D (ρε) ; και τα λοιπά και τα λοιπά και τα λοιπά

όχι δεν είναι ρε .

Το ρε το δείχνει μικρό .Τώρα δεν μου το βγάζει το μηδενικό…περίεργο .Όπως και βάζει δουλεύει