Κουρδισμα just intonation?

Καλησπερα σε ολους !!!
μετα απο μια ερευνα που εκανα χωρις να εχω μουσικες γνωσεις
και για το λογο οτι προσπαθω να κατανοησω τα λεγομενα ντουζενια επανω στο τριχορδο μου
χωρις βεβαια να βρω καποια αρμονια καθοτι ειμαι αρχαριος

ειδα σε καποιες ιστιοσελιδες οτι υπαρχει ενας τροπος κουρδισματος λεγομενος just intonation
για αταστα εγχορδα αλλα με καποιο τροπο γινεται και στα αγαπημενα μας τριχορδα!!!
λενε οτι παραγει καταπληκτικες αρμονιες και οτι ειναι απο τα αρχαια χρονια (λυρες κ.τλ)
και ρωταω τωρα μηπως οι παλιοι καλοι ρεμπετες κουρδιζαν με αυτον τον τροπο???
εχω δοκιμασει ολα τα ντουζενια αλλα ο ηχος βγαινει χαλια καμια σχεση με αυτο που ακουμε π.χ
στη συνεντευξη του Κυρομυτη 1975.Ισως δεν γνωριζω και τον χειρισμο τους:230::230::230:

παρακαλω τα φωτα σας επανω στο θεμα
ευχαριστω!!!

Μήπως ταστάρει το μπουζούκι;
Μιά συμβουλή σαν μονόφθαλμος σε αόμματο(:wink:
Γιά αρχή ξεκίνα όπως το λέει και η κλίκα,από τη νότα της σολ
που είναι αντίστοιχη με τον τόνο της μπουργάνας
(λα,λα δίεση,σι) κι άρχισε να ψάχνεις τους προτεινόμενους
δρόμους.
Μιλώ για τα κουρντίσματα καραντουζένι,συριανό,αραμπιέν.

http://www.gldesignpub.com/HarmonicSecretswithCDs.html

απο εδω το διαβασα και αρχισα να ψαχνομαι!!!

Αγαπητέ Gazakos, με το μοναδικό στοιχείο που διαθέτω σχετικά με την μουσική σου κατάρτιση, θεωρητική ή πρακτική, ότι δηλαδή είσαι αρχάριος, εγώ ως άνθρωπος με κανονική “όραση” (αν και σίγουρα όχι κατάλληλος για συμμετοχή σε αγώνες σκοποβολής), μπορώ να σε συμβουλεύσω το εξής:

Σταμάτα να ψάχνεσαι προς τέτοιες κατευθύνσεις, προς το παρόν. Επικεντρώσου στην εξάσκησή σου στην μουσική, με πιο κλασικό τρόπο, βεβαιώσου ότι αποδεικνύεται κάποια πρόοδος σε σύγκριση με τον προηγούμενο μήνα, τρίμηνο μετά κάποιο διάστημα, και όταν σιγουρευτείς γι αυτό, τότε μόνον ξαναγύρνα στην ιστοσελίδα με το just intonation και στα υπόλοιπα ψαξίματα, ντουζένια κλπ.

Να σε ενημερώσω πάντως ότι α) οι παλιοί “ρεμπέτες” δεν ήξεραν τι είναι just intonation και β) ο αγαπημένος σου συνθέτης ψαχνόταν σε κουρδίσματα διαφορετικά από εκείνα που επικρατούσαν στην πλειοψηφία των μουσικών. Έπαιζε όμως ήδη πολύ καλή και “προωθημένη” κιθάρα, πριν αρχίσει να ψάχνεται.

άσε για την ώρα just intonation κλπ, δεν έχει εφαρμογή στο μπουζούκι. τα ντουζένια μην τα αφήσεις, δεν είναι κάτι δύσκολο άμα πιάσεις το νόημα. απλά μην σε μπερδέψουν παραπάνω.
τα κουρδίσματα στην κιθάρα (πχ μπέζος) ήταν κάτι συνηθισμένο, και είναι ακόμα και σήμερα στα blues/rock. δεν έχει να κάνει με τη μουσική, αλλά με το όργανο. εξάλλου οι ρεμπέτες (πχ κερομύτης) δεν είχαν καμιά μουσική παιδεία, αλλά μια χαρά έπαιζαν στα ντουζένια στο μπουζούκι. κάθε κούρδισμα δημιουργεί μια συγκεκριμένη θέση πάνω στο όργανο, με 2-3 χαβάδες στο καθένα. κάποιους από αυτούς τους ξέρουμε ως τραγούδια, με διάφορα δίστιχα. άμα τα μάθεις έχεις καλύψει ένα μεγάλο μέρος της χρήσης των ντουζενιών.

σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας!!!
μαλλον πηρα φορα και θελω να τα μαθω ολα σε μικρο χρονικο διαστημα!!!:112:

βαζω φρενο και θα ακολουθησω τις συμβουλες σας !!!

με εκτιμηση!!!

Εγώ ως μονόφθαλμος σκοπευτής σφεντόνας θα προσθέσω
κάτι ακόμη:Λίγο να ασχοληθείς το ντουζένι σε πάει βόλτα μόνο του.
(Εφόσον βέβαια έχεις τα σχετικά ακούσματα)

ναι επικεντρωσου στο ταμπουρομπουζουκο που εχεις και προσπαθησε να βελτιωθεις…
ολα τα αλλα θα ερθουν απο μονα τους στο σωστο χρονο